Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Świat: Inflacja w strefie euro w styczniu w dół, kwartalna dynamika PKB także [MAKROmapa 06.02.2023]

|
selectedselectedselected
Świat: Inflacja w strefie euro w styczniu w dół,  kwartalna dynamika PKB także [MAKROmapa 06.02.2023] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydował się na podwyżkę swoich stóp procentowych o 50pb. Decyzja EBC była zgodna z naszymi oczekiwaniami oraz oczekiwaniami rynku (por. MAKROmapa z 30.01.2023). W konsekwencji główna stopa procentowa EBC wynosi obecnie 3,00%, a depozytowa 2,50%.

Zgodnie z komunikatem Rada Prezesów ma zamiar w marcu dokonać kolejnej podwyżki stóp procentowych o 50pb, a następnie EBC przeanalizuje dalsze kształtowanie swojej polityki pieniężnej. Komunikat ten został odebrany przez rynek jako zapowiedź obniżenia tempa podwyżek stóp procentowych, co doprowadziło do osłabienia euro względem dolara. Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu EBC ogłosił również szczegóły dotyczące zmniejszania swojego bilansu. Zgodnie z grudniowym komunikatem od początku marca do końca czerwca 2023 portfel programu APP będzie zmniejszany średnio o 15 mld EUR miesięcznie, a późniejsze tempo zmniejszania tego portfela będzie ustalane z upływem czasu. Pozostałe zapadające papiery (o wartości ok. 17 mld EUR miesięcznie) będą reinwestowane proporcjonalnie do udziału poszczególnych instrumentów w zapadających aktywach.

Świat: Inflacja w strefie euro w styczniu w dół [MAKROmapa] - 1Świat: Inflacja w strefie euro w styczniu w dół [MAKROmapa] - 1

W przypadku zakupionych obligacji przedsiębiorstw, reinwestycje będą w większym stopniu nakierowane na emitentów o bardziej korzystnym oddziaływaniu na klimat. Oczekujemy, że EBC podniesie stopy procentowe jeszcze o 50pb w marcu i maju oraz o 25pb w czerwcu. Wówczas główna stopa procentowa osiągnie docelowy poziom 4,25%, a stopa depozytowa 3,75%.

 

Reklama

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem, kwartalna dynamika PKB w strefie euro zmniejszyła się w IV kw. do 0,1% wobec 0,3% w III kw. (1,9% r/r w IV kw. wobec 2,3% w III kw.), a tym samym ukształtowała się powyżej oczekiwań rynku (-0,1%) oraz naszej prognozy (-0,3%). Obniżenie kwartalnej dynamiki PKB odnotowano we wszystkich głównych gospodarkach strefy euro: w Niemczech (-0,2% kw/kw w IV kw. wobec 0,5% w III kw.), we Francji (0,1% wobec 0,2%) i we Włoszech (-0,1% wobec 0,5%). Dane mają charakter wstępny i nie zawierają informacji nt. struktury wzrostu gospodarczego. Wyraźnie wyższe od naszych oczekiwań dane wskazują na istotny spadek prawdopodobieństwa wystąpienia recesji w strefie euro, co stanowi wsparcie dla naszego scenariusza „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki.

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro zmniejszyła się w styczniu do 8,5% r/r wobec 9,2% w grudniu, kształtując się wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego (9,1%). Obniżenie inflacji wynikało przede wszystkim z niższej dynamiki cen w kategorii „nośniki energii”. Dane stanowią wsparcie dla naszej oceny, zgodnie z którą inflacja w strefie euro osiągnęła już swoje maksimum (por. MAKROmapa z 02.01.2023). Niemniej perspektywa inflacji utrzymującej się przez dłuższy czas na podwyższonym poziomie stanowi wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym EBC będzie w kolejnych miesiącach kontynuował cykl podwyżek stóp procentowych i zakończy go dopiero w czerwcu br.

 

Indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa zwiększył się w styczniu do 49,2 pkt. wobec 49,0 pkt. w grudniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (49,5 pkt.). Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, zatrudnienia i bieżącej produkcji), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla czasu dostaw oraz zapasu. W danych na szczególną uwagę zasługuje wzrost składowych dla nowych zamówień, w tym zamówień eksportowych. Mimo to nadal kształtują się one poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności, co jest efektem zarówno słabszego popytu wewnętrznego w Chinach, jak i spowolnienia w światowym handlu. Z kolei indeks CFLP PMI dla chińskiego przetwórstwa zwiększył się w styczniu do 50,1 pkt. wobec 47,0 pkt. w grudniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku 49,8 pkt. Oczekujemy, że kolejne miesiące przyniosą istotną poprawę sytuacji epidemicznej, co będzie sprzyjać aktywności gospodarczej. Wsparcie dla takiej oceny stanowi rosnąca mobilność chińskiego społeczeństwa odzwierciedlana m.in. przez coraz większe natężenie ruchu ulicznego, które w większości przypadków powróciło już do poziomów sprzed wybuchu pandemii. W efekcie prognozujemy, że w 2023 r. tempo wzrostu PKB w Chinach przyspieszy do 5,2% wobec 3,0% w 2022 r., głównie za sprawą oczekiwanego przez nas silnego ożywienia konsumpcji, wspieranego przez realizację odłożonego popytu (por. MAKROmapa z 23.01.2023).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama