Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Styczniowe dane zrobiły mieszane pierwsze wrażenie... Procesy deflacyjne zaczną hamować?

|
selectedselectedselected

Wczoraj GUS uraczył nas pierwszymi odczytami danych za 2024 rok, które wypadły mieszanie. Z jednej strony dała o sobie znać silna podwyżka płacy minimalnej, która mogła istotnie podbić wynagrodzenia w całym sektorze przedsiębiorstw. Z drugiej strony produkcja w przemyśle nieco rozczarowała. Rynkowo obserwowaliśmy wyraźne cofnięcie rentowności polskich papierów skarbowych, do czego jednak bardziej przyczyniły się rynki bazowe. 

Styczniowe dane zrobiły mieszane pierwsze wrażenie... Procesy deflacyjne zaczną hamować?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co nas dzisiaj czeka?

Przed południem GUS będzie kontynuował krajowe publikacje za styczeń, dziś czas na produkcję budowlano montażową.

Kilka słów o naszej prognozie: końcówka roku okazała się niezwykle mocna. W styczniu oczekujemy lekkiego hamowania produkcji w ujęciu odsezonowanym. Niższy od konsensusu szacunek (-1,8% r/r) może wynikać z założenia słabszego wyniku ze względu na niższą temperaturę w ubiegłym miesiącu.

Jednocześnie GUS opublikuje raport o koniunkturze konsumenckiej za luty. 

Wieczorem z kolei czeka nas publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

 

Mocne płace, słabe zatrudnienie i przeciętna produkcja

Reklama

Mieszane dane z krajowej gospodarki. Z jednej strony mocne płace mogą być dla RPP sygnałem upewniającym ją w przekonaniu, że obecne podejście do polityki monetarnej - utrzymywanie stóp bez zmian - jest właściwe. Wysoki wzrost przeciętnych wynagrodzeń będzie traktowany jako ryzyko inflacyjne. Z drugiej strony wskaźnik PPI zaskoczył w dół, podobnie jak przeciętne zatrudnienie (choć w tym drugim przypadku to bardziej obraz zeszłego roku, niż samego stycznia). Nieco w cieniu pozostawiliśmy produkcję przemysłową, a to dlatego, że nie wydarzyło się w niej zbyt wiele.

 

Zobacz także: Wiadomości zagraniczne: Fed wyjaśni dlaczego nie daje rynkom pomarzyć o obniżkach

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • RPP (Dąbrowski): Płace realne rosną powyżej wzrostu wydajności pracy i może się to przełożyć na osłabienie procesów dezinflacyjnych - ocenił na platformie X członek RPP Ireneusz Dąbrowski.
     
  • Polska: Wychodzenie polskiej gospodarki z trudnego okresu z ostatnich lat będzie charakteryzowało się poprawą stabilności makroekonomicznej, co przybliży perspektywę konwergencji nominalnej i zwiększenie konwergencji realnej Polski ze strefą euro - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską resort finansów. (PAP)
     
  • Strefa euro: Płace negocjowane lekko wyhamowały w poprzednim kwartale, choć wciąż ich dynamika pozostaje podwyższona. 

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama