Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Strefa euro pod kreską, a sektor bankowy w Polsce nieoczekiwanie się kurczy

|
selectedselectedselected
Strefa euro pod kreską, a sektor bankowy w Polsce nieoczekiwanie się kurczy | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według wstępnych danych za lipiec koniunktura w strefie euro pogorszyła się w przemyśle (49,6 pkt) oraz ledwo utrzymała się nad kreską w usługach (50,6 pkt). Oznacza to wyraźne wyhamowanie wobec czerwcowych poziomów (odpowiednio 52,1 oraz 53,0 pkt). To odczyt wyraźnie poniżej rynkowych oczekiwań, ale z drugiej strony dziwimy się, że w obecnych uwarunkowaniach były tak wysoko.

Zajrzenie pod maskę pozwala zauważyć, że spadek wynika przede wszystkim z pogorszenia bieżącej produkcji zarówno w wyodrębnionych przez PMI Francji oraz Niemczech, jak i w pozostałych krajach strefy euro. Pod kreską trzeci miesiąc z rzędu pozostają wciąż nowe zamówienia, które spadają ogółem pierwszy raz od lutego 2021, a w sektorze dóbr już trzeci miesiąc z rzędu. S&P podkreśla, że spowolnienie niestety jest powszechne i widoczne w przeważającej większości sektorów. Z dobrych wiadomości maleje tempo wzrostu cen sprzedaży oraz kosztów raportowanych przedsiębiorstw.

Zatem EBC rozpoczął cykl podwyżek stóp niemal jednocześnie z początkiem recesji w strefie euro. Na razie nie wiemy jeszcze, gdzie znajduje się próg bólu Rady Gubernatorów, ale lipcowe PMI wyraźnie przybliżają jej członków do jego osiągnięcia.

Strefa euro pod kreską, a sektor bankowy w Polsce nieoczekiwanie się kurczy - 1Strefa euro pod kreską, a sektor bankowy w Polsce nieoczekiwanie się kurczy - 1

 

Sektor bankowy się kurczy

Reklama

W czerwcu podaż pieniądza w Polsce nieoczekiwanie skurczyła się o 0,8% m/m, obniżając roczną dynamikę z 7,7% do 6,6%. Skala spadku była mitygowana przez deprecjację złotego wobec euro i dolara w tym miesiącu o odpowiednio 2,3% oraz 5,1%, co podnosiło aktywa zagraniczne netto sektora obok wzrostu zaangażowania krajowego sektora za granicą. W ujęciu transakcyjnym spadek był jeszcze wyraźniejszy (-23,1 mld zł vs -16,3 mld zł „surowej” zmiany). Głównymi czynnikami odpowiadającymi za to obniżenie jest zima w akcji kredytowej (-1,5 mld zł) oraz bardzo duży wzrost depozytów rządu w sektorze (+34,2 mld zł), który ściągnął pieniądz z rynku do NBP. Sugeruje to akurat dobry wynik budżetu państwa za czerwiec (wynik poznamy w sierpniu). Ogółem jednak publikacja potwierdza schłodzenie koniunktury i wpływ wysokich stóp procentowych na zatrzymanie akcji kredytowej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama