Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe znów w centrum uwagi. Podsumowanie ostatnich wydarzeń i kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień

|
selectedselectedselected
Stopy procentowe znów w centrum uwagi. Podsumowanie ostatnich wydarzeń i kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Miniony tydzień nie przyniósł większych zmian amerykańskich indeksów akcji. Lepiej na tym tle poradziły sobie akcje spółek notowanych na europejskich parkietach, gdzie większość indeksów zamknęła tydzień na plusach.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

Najważniejszą publikacją danych gospodarczych w minionym tygodniu był odczyt wskaźnika inflacji w USA, który w ujęciu rocznym (r/r) wyniósł w sierpniu 3,7%, a 0,6% w ujęciu miesięcznym (m/m). Wzrost miesięczny okazał się najwyższy od połowy 2022 r. Wzrost bazowej inflacji miesięcznej, czyli po wyłączeniu cen energii i żywności, był nieco niższy i wyniósł 0,3%. Inflacja r/r spadła jednak już znacząco od najwyższego poziomu z czerwca 2022 (wówczas wynosiła 9,1% r/r), co przy publikacji kolejnych dobrych danych makroekonomicznych przyczynia się do utrzymywania nadziei rynku na tzw. „miękkie lądowanie” amerykańskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w sierpniu była silna. W ujęciu miesięcznym wzrosła powyżej konsensusu (0,6% m/m w porównaniu do oczekiwań na poziomie 0,1% m/m). Z kolei produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4% m/m przy oczekiwaniach na poziomie 0,1% m/m. Natomiast wstępne sierpniowe dane dotyczące indeksu PPI wykazały, że ceny producentów wzrosły bardziej niż oczekiwano o 1,6% r/r (konsensus zakładał wzrost o 1,3% r/r).

 

Wydarzeniem tygodnia na rynkach europejskich było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. EBC w czwartek ponownie podniósł stopy procentowe o 25 pb. do poziomu najwyższego od 1999 r. (tj. stopę refinansową do 4,50% oraz depozytową do 4,00%). Ważny był jednak przekaz prezes Christine Lagarde po posiedzeniu, zgodnie z którym prawdopodobnie była to ostatnia podwyżka w cyklu zacieśniania polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem EBC stopy znajdują się obecnie na takim poziomie, który jest wystarczający, aby wzrost cen obniżył się do poziomów celu inflacyjnego. Tymczasem najnowsze dane gospodarcze ponownie wskazują na spowolnienie gospodarcze w obszarze produkcji przemysłowej w strefie euro, która osłabiła się w lipcu bardziej niż oczekiwano, spadając o 1,1% m/m przy oczekiwaniach spadku o 0,9% m/m. Na dane świadczące o pogarszaniu się sytuacji gospodarczej w strefie euro, które pojawiały się w ostatnich miesiącach, zareagowała Komisja Europejska w swojej cyklicznej publikacji prognoz makroekonomicznych i obniżyła prognozę wzrostu produktu krajowego brutto w strefie euro w 2023 r. do 0,8% z 1,1%. Komisja zakłada także spadek w gospodarce niemieckiej o 0,4%, a w poprzednim raporcie przewidywała wzrost PKB Niemiec o 0,2%.

Główne stopy procentowe w USA, strefie euro i Polsce

Reklama

Stopy procentowe znów w centrum uwagi. Podsumowanie ostatnich wydarzeń i kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień  - 1Stopy procentowe znów w centrum uwagi. Podsumowanie ostatnich wydarzeń i kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień  - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg.

 

W Polsce najważniejszą publikacją był ostateczny odczyt inflacji za sierpień, która została potwierdzona na poziomie 10,1% r/r (dla porównania odczyt lipcowy wynosił 10,8% r/r). Ceny konsumpcyjne nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym i nie rosną już od 5 miesięcy. Poznaliśmy także dane dotyczące salda obrotów bieżących w lipcu, które okazały się słabsze od oczekiwań. Saldo od początku roku pozostaje jednak dodatnie. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w lipcu wyniosła 566 mln EUR (zakładano odczyt na poziomie 1,3 mld EUR).

Zobacz także: Prognoza dla złota i ropy na 2024 rok od dyrektora renomowanego banku inwestycyjnego

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • W nadchodzącym tygodniu czekamy przede wszystkim na posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Konsensus rynkowy zakłada tym razem, że Fed nie podniesie stóp. Równie ważne jak sama decyzja, będą także komunikat po posiedzeniu oraz komentarze członków Fed. Dodatkowo poznamy wstępny odczyt amerykańskiego PMI za sierpień oraz nowe dane z rynku pracy.
  • W tym tygodniu odbędą się także posiedzenia innych ważnych banków centralnych, między innymi Japonii, Chin i Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o dane z Europy to czekamy na publikacje ostatecznych danych o inflacji za sierpień i wstępny odczyt PMI za wrzesień ze strefy euro. Najważniejsze dane z Niemiec to PMI i PPI za sierpień.
  • Także w lokalnym kalendarzu pojawi się cały szereg odczytów danych za sierpień. Najciekawsze z nich to odczyt inflacji bazowej, indeks cen producentów PPI oraz sprzedaży detalicznej. Konsensus zakłada dalszą obniżkę inflacji bazowej oraz cen producentów, a także lekkie pogorszenie sprzedaży detalicznej względem lipca.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama