Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe w Polsce – maj 2023. MAKROmapa 8 maja

|
selectedselectedselected
Stopy procentowe w Polsce – maj 2023. MAKROmapa 8 maja | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych (stopa referencyjna NBP równa 6,75%). Wsparciem dla status quo w polityce pieniężnej są wypowiedzi prezesa NBP na konferencji prasowej po kwietniowym posiedzeniu, który stwierdził, polityka pieniężna znajduje się w trybie wait-and- see i choć cykl podwyżek stóp procentowych nie został oficjalnie zakończony, to dał do zrozumienia, że jego wznowienie jest bardzo mało prawdopodobne (por. MAKROmapa z 11.04.2023). Oczekujemy, że treść komunikatu po posiedzeniu nie ulegnie znaczącym zmianom w porównaniu do dokumentu opublikowanego w kwietniu.

Decyzja o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. Ostatnie wypowiedzi części członków RPP (m.in. I. Dąbrowskiego, G. Masłowskiej i H. Wnorowskiego) sugerują, że podczas konferencji prasowej może zostać poruszony temat możliwego terminu pierwszej obniżki stóp procentowych. Ewentualne sugestie A. Glapińskiego wskazujące, że RPP może rozpocząć cykl obniżek już w IV kw. br. będą w naszej ocenie oddziaływać w kierunku osłabienia złotego i spadku rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu: RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych? [MAKROmapa] - 1W tym tygodniu: RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych? [MAKROmapa] - 1

 

W środę i w piątek poznamy istotne dane z USA

Reklama

Naszym zdaniem inflacja ogółem nie zmieniła się w kwietniu w porównaniu do marca i wyniosła 5,0% r/r, przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej do 5,4% r/r w kwietniu wobec 5,6% w marcu. Dane wskażą tym samym na utrzymującą się silną presję inflacyjną w amerykańskiej gospodarce. Zza oceanu napłyną również wyniki badań koniunktury. W piątek opublikowany zostanie wstępny indeks Uniwersytetu Michigan. Oczekujemy jego spadku w maju do 63,0 pkt. wobec 63,5 pkt. w kwietniu, co będzie efektem negatywnego wpływu uporczywie wysokiej inflacji na nastroje amerykańskich gospodarstw domowych. Uważamy, że w przypadku realizacji naszych prognoz dane z USA nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji.

 

We wtorek opublikowane zostaną dane nt. handlu zagranicznego w Chinach

Oczekujemy, że saldo chińskiego bilansu handlowego zmniejszyło się w kwietniu do 59,8 mld USD wobec 88,2 mld USD w marcu. Prognozujemy spadek dynamiki eksportu do 5,5% r/r w kwietniu wobec 14,8% w marcu, co będzie spójne z wynikami badań koniunktury w chińskim przetwórstwie. Oczekujemy, że dynamika importu zwiększy się do 2,0% r/r w kwietnu wobec -1,4% w marcu wskazując na stopniowe ożywienie popytu wewnętrznego w Chinach. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

 

Dzisiaj poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki

Dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się w marcu do -3,4% m/m wobec 2,1% w lutym, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (-1,3%). W kierunku obniżenia tempa wzrostu produkcji przemysłowej oddziaływała jej niższa dynamika w przetwórstwie i w budownictwie, podczas gdy przeciwny wpływ miało jej zwiększenie w energetyce. W ujęciu sektorowym silne spadki produkcji odnotowano w kategoriach „pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy” (-6,5% m/m), „produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych” (-6,5%), przy czym w znacznym stopniu wynikały one z efektów wysokiej bazy z poprzedniego miesiąca. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy z kolei dane o zamówieniach w przetwórstwie, których dynamika zmniejszyła się w marcu do -10,7% m/m wobec 4,5% w lutym, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (-2,1%). Spadek zamówień został odnotowany zarówno w przypadku zamówień krajowych, jak i zagranicznych (ze strefy euro oraz spoza obszaru wspólnej waluty). Spadek zamówień wynikał z obniżenia zamówień na dobra pośrednie i kapitałowe (w przypadku dóbr kapitałowych mieliśmy do czynienia z efektem wysokiej bazy sprzed miesiąca), podczas gdy zamówienia na dobra konsumpcyjne zwiększyły się. W ujęciu sektorowym najsilniejszy spadek zamówień odnotowano w działach „pozostały sprzęt transportowy” (-47,4% m/m – z uwagi na wysoką bazę sprzed miesiąca), „pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy” (-12,2%), „komputery, wyroby elektroniczne i optyczne” (- 8,7%) oraz „produkcja metali” (-7,8%). W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane nt. bilansu handlu zagranicznego w Niemczech, którego saldo zwiększyło się w marcu do 16,7 mld EUR wobec 16,0 mld EUR w lutym. W marcu odnotowano spadek zarówno dynamiki importu (- 6,4% m/m w marcu wobec 4,4% w lutym), jak i eksportu (-5,2% wobec 4,0%), co wskazuje na kolejne sygnały spowolnienia aktywności w niemieckim handlu zagranicznym (por. MAKROmapa z 24.05.2023). Czynnikiem oddziałującym w kierunku ograniczenia aktywności w światowym handlu, które dotyka niemiecki przemysł, jest dostosowanie poziomu zapasów do słabszej koniunktury. Temat ten omówimy w najbliższej MAKROmapie. Opublikowane dzisiaj dane o produkcji przemysłowej są w naszej ocenie lekko pozytywne dla złotego i negatywne dla rentowności polskich obligacji. Jednocześnie marcowe dane z niemieckiej gospodarki stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu PKB w Niemczech w II kw. (0,1% kw/kw wobec 0,0% w I kw.).

Reklama

W tym tygodniu: RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych? [MAKROmapa] - 2W tym tygodniu: RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych? [MAKROmapa] - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama