Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe. Spadek stopy równowagi i czynniki na nią oddziałujące

|
selectedselectedselected
Stopy procentowe. Spadek stopy równowagi i czynniki na nią oddziałujące | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według szacunków Banku Anglii, globalna, realna stopa równowagi znajduje się w ciągłym spadku od lat 70. Głównymi czynnikami są rosnąca średnia długość życia oraz systematyczny spadek produktywności. Podobne wnioski wyciągnąć można w przypadku szacunków dla strefy euro (prawy wykres).

Spadek neutralnej stopy to również efekt coraz większego zadłużenia – przy coraz większych zobowiązaniach taki sam wzrost stopy procentowej generuje wyższy koszt. Ma to również konsekwencje dla wzrostu gospodarczego. Oznacza to bowiem, iż globalna gospodarka potrzebuje obecnie realnej stopy ~0%, aby móc wygenerować produkt potencjalny. Wszystko powyżej 0% jest mocno restrykcyjne (ogranicza wzrost). Pamiętajmy jednak, że większość krajów jeszcze nie jest powyżej zera.

Stopy procentowe. Spadek stopy równowagi i czynniki na nią oddziałujące - 1Stopy procentowe. Spadek stopy równowagi i czynniki na nią oddziałujące - 1

 

 

Reklama

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu mBanku: Scenariusz(e) na 2023 rok, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama