Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopniowe ożywienie krajowej gospodarki, banki centralne kończą normalizację polityki pieniężnej

|
selectedselectedselected
Stopniowe ożywienie krajowej gospodarki, banki centralne kończą normalizację polityki pieniężnej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przewidujemy, że każdy kolejny kwartał tego roku przyniesie stopniowe ożywienie krajowej gospodarki, a wzrost PKB w 2024 przekroczy 3%. Na zakończenie spowolnienia wskazują dane o sprzedaży detalicznej oraz płatnościach kartowych klientów PKO Bank Polskiego. Ożywienie będzie związane z szybką odbudową konsumpcji, możliwą dzięki znacznemu spadkowi inflacji i ponownemu realnemu wzrostowi wynagrodzeń, przy utrzymaniu rekordowo niskiego bezrobocia.

 

 

Główne banki centralne na świecie kończą normalizację polityki pieniężnej

Główne banki centralne finalizują cykl zacieśniania monetarnego, ale nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Fed po raz pierwszy wstrzymał się z podwyżką stóp (pozostały na poziomie 5,0-5,25%). EBC jeszcze nie dotarł do tej fazy (st. ref. w czerwcu wzrosła do 4,0%), ale pozostałe do dokonania zacieśnienie jest już raczej marginalne. Za finalizowaniem podwyżek przemawiają osłabienie bieżących procesów inflacyjnych i duża skala dokonanego już zacieśnienia.

Reklama

 

Od października RPP trwa w trybie „pauzy” w cyklu podwyżek stóp (st. ref. 6,75%), ale naszym zdaniem cykl został już zakończony, a kolejnym ruchem będzie obniżka

Rada podtrzymuje elastyczne i zależne od danych podejście w polityce pieniężnej, w warunkach utrzymującej się wysokiej niepewności dot. kształtowania się procesów inflacyjnych oraz polityki pieniężnej na świecie. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że RPP zakończyła cykl, ze względu na obecnie niskie prawdopodobieństwo materializacji czynników ryzyka, które wymagałaby dalszych podwyżek stóp (np. wystąpienie szoków podażowych na rynku surowców, wyraźny wzrost presji inflacyjnej na świecie, nadmierna deprecjacja złotego). Nadal przewidujemy, że Rada dokona pierwszej obniżki stóp przed końcem 2023, najpewniej w listopadzie, po zapoznaniu się z kolejną projekcją.

 

Zobacz także: Rynek powierzchni handlowych w Polsce: stabilizacja na niższym poziomie…

 

Spektakularna poprawa pozycji zewnętrznej polskiej gospodarki

Trwa spektakularna poprawa pozycji zewnętrznej polskiej gospodarki. Odwrócenie cyklu zapasów wystarczyło, by saldo handlowe znowu stało się dodatnie. Skutki normalizacji cen surowców dopiero zaczynają się uwidaczniać, co zapowiada dalszą dynamiczną poprawę równowagi zewnętrznej. Inwestycja Intela potwierdza, że nearshoring i friendshoring nie są pustymi hasłam

Reklama

Stopniowe ożywienie krajowej gospodarki, banki centralne kończą normalizację polityki pieniężnej - 1Stopniowe ożywienie krajowej gospodarki, banki centralne kończą normalizację polityki pieniężnej - 1

 

 



***Materiał pochodzi z raportu PKOBP: Rynek nieruchomości handlowych – Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama