Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Standardy kredytowe nie zostały zaostrzone bez powodu! Zobacz, jak przyczyniło się ryzyko kredytowe

|
selectedselectedselected

Banki strefy euro zgłosiły umiarkowany wpływ zaostrzenia netto wskaźników kredytów zagrożonych (NPL) i innych wskaźników jakości kredytowej na ich standardy kredytowe w zakresie kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumenckich w drugiej połowie 2023 r. (zob. wykres 18 i tabela 16).

Standardy kredytowe nie zostały zaostrzone bez powodu! Zobacz, jak przyczyniło się ryzyko kredytowe
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wpływ zaostrzenia netto postrzeganego przez banki ryzyka kredytowego na standardy kredytowe dla przedsiębiorstw w drugiej połowie 2023 r. (3%) był niższy od średniej odnotowanej od pierwszej połowy 2018 r., natomiast wpływ zaostrzenia netto na warunki (4) %) był zasadniczo zgodny z tą średnią.

 

Banki oceniły, że ryzyko jakości kredytowej przedsiębiorstw jest średnio ograniczone, jednak w niektórych segmentach, takich jak nieruchomości komercyjne lub budownictwo, wystąpiły obszary o pogorszeniu się jakości (patrz rozdział 5.4). Ponadto zaostrzający się wpływ netto postrzeganego ryzyka kredytowego banków na standardy kredytowe w zakresie kredytów konsumenckich pozostał najwyższy we wszystkich kategoriach kredytów. W przypadku kredytów mieszkaniowych jakość kredytów miała zasadniczo neutralny wpływ zarówno na standardy, jak i warunki udzielania kredytów.

 

standardy kredytowe nie zostaly zaostrzone bez powodu zobacz jak przyczynilo sie ryzyko kredytowe grafika numer 1standardy kredytowe nie zostaly zaostrzone bez powodu zobacz jak przyczynilo sie ryzyko kredytowe grafika numer 1

Reklama

 

Uwagi: Procenty netto definiuje się jako różnicę między sumą odsetków banków, które odpowiedziały „w pewnym stopniu przyczyniły się do zaostrzenia polityki pieniężnej” i „w pewnym stopniu przyczyniły się do zaostrzenia polityki”, a sumą odsetków banków, które odpowiedziały „w pewnym stopniu przyczyniły się do złagodzenia polityki pieniężnej” i „w znacznym stopniu przyczyniły się do zaostrzenia polityki pieniężnej” do złagodzenia”. Do BLS z lipca 2023 r. pytanie to dotyczyło jedynie wpływu wskaźników NPL banków. Ostatni okres oznacza oczekiwania wskazane przez banki w bieżącej rundzie.

 

Zobacz także: Ostry spadek cen węgla w Polsce! Zobacz, ile kosztuje ekogroszek i tona węgla – 18 lutego 2024

 

standardy kredytowe nie zostaly zaostrzone bez powodu zobacz jak przyczynilo sie ryzyko kredytowe grafika numer 2standardy kredytowe nie zostaly zaostrzone bez powodu zobacz jak przyczynilo sie ryzyko kredytowe grafika numer 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama