Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stan koniunktury Polski pod osądem danych krajowych. EBC już na nic się nie będzie oglądać

|
selectedselectedselected
Bank Millennium SA - komentarz tygodniowy: Dane pozwolą ocenić stan krajowej koniunktury na początku 2Q
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane z gospodarki realnej pozwolą ocenić stan koniunktury na początku 2Q

W tym tygodniu poznamy zestaw danych z gospodarki realnej za kwiecień. W środę GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej, a w czwartek dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej. Zestaw danych pozwoli ocenić stan koniunktury w gospodarce na początku 2Q. Ze względu na rozczarowujący marcowy odczyt, szczególnie interesujące będą dane o produkcji przemysłowej, w przypadku której oczekujemy wzrostu o 4,3% r/r wobec spadku o 6,0% r/r w marcu. Poprawa rocznej dynamiki produkcji to w dużej mierze efekt większej niż przed rokiem liczby dni roboczych. Z tego samego powodu poprawy dynamiki rocznej oczekujemy w przypadku sprzedaży detalicznej (+5,1% r/r) i produkcji budowlanomontażowej (-3,7% r/r). Kolejna negatywna niespodzianka nasili obawy o ścieżkę odbudowy aktywności ekonomicznej w kolejnych kwartałach, szczególnie w sektorze przetwórstwa przemysłowego, który pozostaje pod negatywnym wpływem recesji w niemieckim przemyśle.

 

Nadal szybki spodziewany wzrost płac w kwietniu

W środę o godz. 10:00 GUS opublikuje dane za kwiecień z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw. Spodziewamy się, że przeciętne zatrudnienie spadło o 0,2% r/r, po spadku w takiej samej skali przed miesiącem. Konsensus prognoz wynosi -0,3% r/r. Nasza prognoza jest trochę bardziej optymistyczna, gdyż za część spadku zatrudnienia w marcu odpowiadało zmniejszenie zdolności wytwórczych, a nie zwolnienia pracowników. Dla kwietnia spodziewamy się poprawy aktywności i niewielkiego odreagowania w przeciętnym zatrudnieniu. W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spodziewamy się wzrostu o 12,6% r/r wzrostu o 12,0% r/r w marcu. Wysoka presja płacowa związana z ciasnym rynkiem pracy jest jednym z powodów podwyższonej inflacji bazowej. Rynek pracy jest na tyle mocny, że jest argumentem za stabilizowaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

 

Zobacz także: Katastrofa w Iranie nie zachwiała równowagi rynków. Cena złota na rekordowych poziomach

Reklama

 

Interesujące dane dla strefy euro, choć bez wpływu na prognozy co do działań EBC

W tym tygodniu najważniejsze (naszym zdaniem) dane dla strefy euro dotyczą rynku pracy w 1Q 2024, a także wstępnych wyliczeń indeksów PMI za maj. We wtorek o godz. 11:00 Eurostat przedstawi wstępne dane o kosztach pracy w strefie euro w 1Q 2024, które wydają się niepewne bardziej niż zwykle. Z jednej strony pierwszy kwartał to czas uwzględniania negocjacji umów płacowych jeszcze z poprzedniego kwartału. Z drugiej zaś inflacja utrzymywała się w trendzie spadkowym. Dane te są istotne dla Europejskiego Banku Centralnego, choć trudno na ten moment przypuszczać, jaką skalę musiałaby mieć ewentualny wzrost kosztów pracy, aby odwieść EBC od rozpoczęcia w czerwcu cyklu obniżek stóp proc. Dane PMI także powinny mieć dobrą wymowę pokazując ożywienie gospodarcze i malejącą presję inflacyjną. Sytuacja gospodarcza w strefie euro, czyli poprawiająca się aktywność i historyczne niskie bezrobocie nie pozwoli jednak, aby skala obniżek stóp procentowych w tym roku była znacząca.

 

Spokojniejszy tydzień w danych amerykańskich

W ub. tygodniu najważniejszą publikacją były dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Obniżyła się ona do 3,4% r/r z 3,5% r/r miesiąc wcześniej, co okazało się zgodne z oczekiwaniami. Była to dobra informacja, gdyż dane o inflacji w USA w 1Q 2024 zaskakiwały w górę. Wydaje się zatem, że uczestnicy rynków kontynuują nastawienie wait-and-see, a większość z nich oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych Fed na posiedzeniu we wrześniu. Dane z tego tygodnia (m.in. z rynku nieruchomości, a także zamówienia na dobra trwała i indeksy PMI) nie powinny modyfikować tych oczekiwań.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama