Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sprzedaż detaliczna notuje spadek. Czy to początek kłopotów?

|
selectedselectedselected
Sprzedaż detaliczna notuje spadek. Czy to początek kłopotów? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła w styczniu o 0,3% r/r wobec wzrostu 0,2% r/r w grudniu. Dane te okazały się nieco niższe od naszej prognozy i konsensusu, które kształtowały się na +0,3% r/r. Po wyrównaniu sezonowym danych sprzedaż wzrosła o 2,7% m/m, najszybciej od marca 2022 r., gdy sprzedaż mocno wzrosła na skutek wybuchu wojny na Ukrainie. W kolejnych miesiącach spodziewamy się utrzymania ujemnej dynamiki sprzedaży detalicznej, głównie z powodu efektu wysokiej bazy odniesienia.

 

Struktura danych o sprzedaży detalicznej nie stanowi większego zaskoczenia. Silnie ujemną dynamikę r/r zanotowano w sprzedaży paliw oraz wśród firm zakwalifikowanych w grupie prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach. Spadki r/r dotyczą także sprzedaży pojazdów oraz, co ciekawe, żywności, co wcześniej notowane było w sierpniu 2021 r. Wzrosty r/r dotyczyły natomiast tekstyliów, farmaceutyków oraz mebli i sprzętu RTV/AGD. Wzrost r/r sprzedaży mebli i sprzętu RTV/AGD, co prawda niewielki, zakończył okres systematycznych ośmiu miesięcy spadków, co jest dobrą informacją mogącą świadczyć o tym, że gospodarstwa domowe już nieco otrząsnęły się z obaw o swoją sytuację finansową w przyszłości.

 

Reklama

Prosto z rynku: Niewielki spadek r/r sprzedaży detalicznej w styczniu  - 1Prosto z rynku: Niewielki spadek r/r sprzedaży detalicznej w styczniu  - 1

 

 

Pomimo tej dobrej informacji nie zmienią się główne determinanty słabości sprzedaży – spadający coraz silniej w ujęciu r/r realny fundusz płac oraz wysokie stopy procentowe zmniejszające możliwości finansowania konsumpcji ze źródeł zewnętrznych. Wygasł już także impuls sprzyjający sprzedaży, tj. napływ uchodźców z Ukrainy. Co więcej, czynnik ten, poprzez efekt wysokiej bazy odniesienia sprzed roku będzie pogłębiał spadek dynamiki sprzedaży detalicznej w I poł. br. Ponadto dane z handlu detalicznego nie obejmują usług, które w naszej ocenie jeszcze bardziej ucierpią z powodu spadków siły nabywczej gospodarstw domowych. Tym samym spodziewamy się także spadków w ujęciu r/r konsumpcji oraz całości PKB w 1Q 2023 r.

 

Reklama

Dynamika produkcji budowlano-montażowej wzrosłą w lutym do +2,4% r/r z -0,8% r/r w grudniu ub. roku, co jest wynikiem lepszym od oczekiwań. Źródłem niespodzianki był lepszy niż oczekiwano wynik w obszarze inwestycji infrastrukturalnych, co naszym zdaniem związane jest z końcem okresu rozliczeniowego poprzedniej perspektywy finansowej UE (budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosła w styczniu o 15,0% r/r). Czynnik ten łagodzi negatywny wpływ wysokich stóp procentowych i wysokiej inflacji na sektor budowlany, a w szczególności budownictwo mieszkaniowe. Średniookresowe perspektywy budownictwa pozostają jednak mało optymistyczne.

 

Komplet danych za styczeń o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej jednoznacznie nie pomaga w odpowiedzi na pytanie, czy PKB w Polsce w 1Q 2023 po raz kolejny spadnie w ujęciu kw/kw. Sądzimy jednak, że ewentualny wzrost czy spadek nie będą znaczące, co oznaczałoby, że tempo wzrostu krajowej gospodarki powoli będzie zbiegało do średniej wieloletniej (po okresie ożywienia wynikającego z jednej strony z sukcesu polskich eksporterów, z drugiej zaś błędów w zakresie policy mix), co powinno sprzyjać ograniczeniu presji inflacyjnej. W całym 2023 r. wzrost PKB będzie słaby, według nas powinien wynieść ok. 0,7%.

 

Wysoka inflacja zostanie z nami na dłużej i w takich warunkach, według naszych oczekiwań, Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała nastawienie wyczekujące, utrzymując stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Dane za styczeń w naszej ocenie nie wpływają na scenariusz zawarty w projekcji listopadowej, a nowe prognozy, które poznamy w marcu, powinny potwierdzić powrót inflacji CPI do celu w 2025 r. Obecnie to nie jest czas na rozmowy o ewentualnych obniżkach stóp procentowych. W naszej ocenie dyskusje w Radzie mogą rozpocząć się j pod koniec br., a ewentualne działania po stronie stóp mogą mieć miejsce najwcześniej na początku 2024 r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama