Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spowolnienie/recesja 2022-2023 w zasadzie nie rozluźniła rynku pracy

|
selectedselectedselected

Firmy pozostają optymistyczne względem przyszłości (to dość powszechna tendencja także za granicą) w większym stopniu niż wobec teraźniejszości. Ten optymizm jest bardzo wysoki (i bardzo nietypowy historycznie). Tłumaczy też chomikowanie zatrudnienia w czasie spowolnienia.

Spowolnienie/recesja 2022-2023 w zasadzie nie rozluźniła rynku pracy
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na wakaty wypada spojrzeć nieco inaczej w przypadku rynku, który z uwagi na szybkie zmiany poszukiwanych kwalifikacji oraz zmniejszenie napływu osób z tymi kwalifikacjami (niższa liczba studentów) „gotuje się” podażowo. Wysoka liczba wakatów to z jednej strony efekt asymetrii informacyjnej (poszukiwania się obu stron transakcji, choćby po utracie pracy), z drugiej efekt większej wybredności pracowników i pracodawców (ci pierwsi przebierają w ofertach, tym drugim szukanie zajmuje zawsze dłużej i ryzykują odpływ innych pracowników, którzy muszą łatać braki). Być może długo niezapełnione wakaty są wycofywane.

 

spowolnienierecesja 2022 2023 w zasadzie nie rozluznila rynku pracy grafika numer 1spowolnienierecesja 2022 2023 w zasadzie nie rozluznila rynku pracy grafika numer 1

 

Wyższa produktywność i proces inwestycyjny zluzują w długim terminie problem rzadkości pracy. Najbliższe 2-3 lata to jednak nie jest długi termin. Poza tym, inwestycje przejściowo zwiększą dodatkowo popyt na pracę i obniżą produktywność.

Reklama

 

Obecny stan rzeczy ma naszym zdaniem szereg konsekwencji:

1. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że obecna liczba wakatów zaniża faktyczny popyt na pracę, który rozkwitnie wraz nową determinacją firm do ekspansji na mocniejszym rynku.

2. Podaż pracy pozostaje ograniczona a firmy będą konkurować o coraz bardziej ograniczony zasób wyższymi płacami.

3. O ile potężne przyspieszenie płac w 2023 roku mogło mieć duży udział oczekiwań inflacyjnych, obecnie pałeczkę przejmie popyt i podaż, nawet jeśli oczekiwania spadły.

4. Firmy nie będą w stanie szybko zastąpić pracy kapitałem, ale muszą inwestować.

Reklama

5. Czynniki regulacyjne nie będą wygasać. Konflikt z prezydentem oraz konieczność dialogu z lewicą będzie skłaniać rząd do utrzymania podejścia pro-socjalnego (nadal wysokie zmiany płacy minimalnej, choć niższe niż w przeszłości).

 

Zobacz także: Czy inflacja w Polsce wystrzeli jeszcze w 2024?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama