Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spokojny poniedziałek to tylko przykrywka! Kalendarz napina się od nowych danych

|
selectedselectedselected

Dzisiejszy kalendarz jest praktycznie pusty. Po południu poznamy jedynie styczniowe dane o sprzedaży nowych domów za Oceanem (kons. 680 tys.). Wtorkowe publikacje zdominują impulsy z USA. Na rynek napłyną zamówienia na dobra trwałe oraz dynamika cen nieruchomości.

Spokojny poniedziałek to tylko przykrywka! Kalendarz napina się od nowych danych
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę dowiemy się, jak przedstawiała się lutowa koniunktura w strefie euro, oraz poznamy kolejne przybliżenie amerykańskiego PKB za IV kw. Poza tym na ten dzień zaplanowane są trzy wystąpienia przedstawicieli FOMC (Bostic, Collins oraz Williams). Czwartkowe notowania zdominują dane o inflacji. Pierwsze przybliżenia HICP/CPI za luty napłyną z Hiszpanii, Niemiec oraz Francji. Później uwaga przeniesie się do Stanów Zjednoczonych, gdzie BEA poda preferowany przez FOMC wskaźnik inflacji za styczeń oraz dochody i wydatki Amerykanów za ten miesiąc. Tradycyjnie w czwartek z DoL dowiemy się, jak przedstawiały się dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Tydzień zakończy się odczytem krajowego PMI oraz inflacji ze strefy euro za luty. Z USA w piątek napłyną natomiast dane koniunkturze w przemyśle mierzone przez ISM.

 

Niska, ale stabilna aktywność gospodarcza za Odrą

Wskaźnik nastrojów w niemieckich firmach wyniósł 85,5 pkt (poprz. 85,2 pkt). Delikatne podbicie indeksu było wynikiem marginalnego wzrostu komponentu oczekiwań. W podziale na sektory sytuacja nie uległa większym zmianom w porównaniu do stycznia. Składowa przetwórstwa przemysłowego pogłębiła spadki z ub.m. (z -15,8 pkt do -17,4 pkt), potwierdzając słaby odczyt indeksu PMI. Nieco lepiej wypadł komponent usługowy oraz sytuacja w sektorze budowlanym, przy czym ta druga składowa nada szoruje blisko 17-letnich minimów. Dane można podsumować komentarzem ze strony Ifo sugerującym, że niemiecka koniunktura stabilizuje się na niskich poziomach.

 

Zobacz także: Środki unijne mogą wynieść aż 2,7% PKB w tym roku! Decyzja o pierwszej transzy już w tym tygodniu

 

Korekta ostatniego osłabienia bazowego FI

Reklama

Na początku piątkowej sesji Bundy nadal były pod presją. Dochodowość krótkiego końca niemieckiego długu rosła o ok. 2 pb., zbliżając się do poziomu 3%. (najwyżej od końca listopada). Sytuacji nie zmieniła zbieżna z oczekiwaniami publikacja indeksu Ifo zza naszej zachodniej granicy. Wczesnym popołudniem nastąpiło umocnienie niemieckiego FI (bez konkretnego impulsu). Jego skala była dość pokaźna (niespełna 10 pb na krótkim końcu Bunda). W analogicznym kierunku zaczęły zmierzać amerykańskie obligacje, ale głębsze spadki rentowności pojawiły się dopiero po otwarciu notowań na Wall Street i raczej na środku oraz długim końcu krzywej. Ostatecznie na głównych węzłach krzywa UST przesunęła się w dół o 2, 7 oraz 10 pb. do odpowiednio 4,67% (2Y), 4,26% (10Y) oraz 4,37% (30). W przypadku Bunda dochodowość na głównych węzłach spadła o 8, 9 oraz 7 pb. do odpowiednio 2,86% (2Y), 2,36% (10Y) oraz 2,49% (30Y). Dzisiejszy kalendarz makro nie powinien zaburzyć notowań bazowego FI. Oczekujemy kontynuacji zapoczątkowanych w piątek ruchów i delikatnego umocnienia Bunda oraz UST. Dla rynku długu dużo ważniejsza powinna być druga część tygodnia, kiedy spłyną odczyty inflacji ze strefy euro oraz USA.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama