Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spirala inflacyjna szybko się nie zatrzyma - nic nie zapowiada, by tempo wzrostu cen miało w najbliższym czasie wyhamować!

|
selectedselectedselected
Spirala inflacyjna szybko się nie zatrzyma - nic nie zapowiada, by tempo wzrostu cen miało w najbliższym czasie wyhamować! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021r. pozostał na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca. Wzrost tendencji inflacyjnych wskaźnik sygnalizuje od sierpnia ubiegłego roku. W ostatnich miesiącach uległy one nasileniu i niewielkie są obecnie szanse na szybkie ich wygaszenie.

Spirala inflacyjna szybko się nie zatrzyma - nic nie zapowiada, by tempo wzrostu cen miało w najbliższym czasie wyhamować! - 1Spirala inflacyjna szybko się nie zatrzyma - nic nie zapowiada, by tempo wzrostu cen miało w najbliższym czasie wyhamować! - 1

Przyczyny wzrostu inflacji mają charakter zarówno popytowy jak podażowy,

obie grupy przyczyn leżą zarówno po stronie procesów o charakterze globalnym, jak również wynikają bezpośrednio z prowadzonej krajowej polityki gospodarczej rządu i banku centralnego.

Pandemia spowodowała niemal stuprocentową synchronizację cyklu koniunkturalnego na świecie, co do tej pory zdarzało się niezwykle rzadko. Gospodarki całego świata niemal w tym samym czasie ograniczały swą działalność gospodarczą w sytuacji nasilenia pandemii i wznawiały ją, gdy zaraza odpuszczała. Pojawiały się i nadal pojawiają ograniczenia w łańcuchach światowych dostaw. Powodowało to falowanie globalnego popytu na surowce, materiały i produkty, wąskie gardła w ich dostawach a w ślad za tym proces dostosowania poprzez ceny.

Polityka gospodarcza rządu od początku jego kadencji nastawiona była na stymulowanie popytu wewnętrznego a w szczególności konsumpcji indywidulanej. Służyły temu liczne programy socjalne wspierające osoby o najwyższej skłonności do konsumpcji i niemal zerowej skłonności do oszczędzania. Tę dystrybucję dochodów wspomagała RPP polityką niskich stóp procentowych, gdzie oszczędzanie stało się zbyt kosztowne wobec konsumpcji.

Spowodowało to odchodzenie od depozytów bankowych w inne formy oszczędzania,

Reklama

czego efektem między innymi był boom na rynku nieruchomości i wzrost ich cen. Jednocześnie podnoszono wynagrodzenia minimalne oraz wysokość zasiłków dla bezrobotnych, jakby na przekór sytuacji panującej na rynku pracy, gdzie brak siły roboczej był czynnikiem powodującym dynamiczny wzrost wynagrodzeń. Przedsiębiorcom natomiast zafundowano podwyżki cen częściowo regulowanych oraz wprowadzono szereg nowych podatków lub podniesiono dotychczasowe, co bezpośrednio uderzyło w ich zyski i musiało w warunkach stymulacji popytu znaleźć swe odzwierciedlenie w rosnących cenach.

Nie jest prawdziwe twierdzenie, które ostatnio pojawiło się w przestrzeni publicznej,

że ożywieniu gospodarczemu towarzyszą rosnące ceny. Ceny w gospodarce zachowują się co prawda procyklicznie, jednak na zmiany tempa wzrostu gospodarczego reagują ze znacznym opóźnieniem. To właśnie niska inflacja lub nawet umiarkowana deflacja jest warunkiem ożywienia gospodarczego. Niskie ceny gwarantują bowiem opłacalność prowadzenia działalności gospodarczej w trudnych warunkach wczesnego ożywienia i rozkręcają popyt. Ożywienie, któremu od samego początku towarzyszy szybki wzrost cen może się szybko wypalić wskutek zbytniego wzrostu kosztów ponoszonych przez podmioty gospodarcze a w konsekwencji spadku zyskowności firm, zaś po stronie konsumentów rosnące ceny powodują systematyczny spadek realnej siły nabywczej ich dochodów i oszczędności a w konsekwencji spadek spożycia indywidulanego.

Oczekiwania inflacyjne konsumentów utrzymują się od kilku miesięcy na podwyższonym poziomie. W lipcowych badaniach dla Komisji Europejskiej 90% przedstawicieli polskich gospodarstw domowych uważało, że w najbliższym czasie ceny będą rosły, z czego blisko 1/3 badanych uważa, że będą rosły jeszcze szybciej niż dotychczas.

Jednocześnie, nieustająco,

od ponad roku nasilają się oczekiwania inflacyjne wyrażane przez przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstw sektora przemysłowego. Obecnie, niemal co czwarta firma zamierza w najbliższym czasie podnieść ceny na swe wyroby. Nasiliła się skłonność do podnoszenia cen we wszystkich branżach oraz bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

Rosnące oczekiwania inflacyjne wśród przedsiębiorców przekładają się na wzrost cen producentów (PPI)

Średnioroczny ich wzrost przekroczył w czerwcu 7,2% w skali roku i nic nie zapowiada aby tempo wzrostu cen producentów miało w najbliższym czasie wyhamować. Przyczyn tej sytuacji jest wiele. Jedną z nich jest wzrost cen surowców na światowych rynkach. W ostatnich 12 miesiącach wskaźnik cen surowców publikowanych przez IMF wzrósł o ponad 62%. Najsilniej drożały surowce energetyczne oraz rzadkie metale kolorowe, zaś od jesieni ubiegłego roku obserwujemy również około 35 procentowy wzrost cen surowców żywnościowych.

Przedsiębiorcy ponoszą coraz wyższe koszty zatrudnienia pracowników

Rosną koszty związane z utrzymaniem parku maszynowego. Średni odsetek wykorzystania mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach przemysłowych sięga obecnie 80%, co oznacza wzrost kosztów związanych z ich konserwacją i naprawami. W przypadku zaś tych firm, które zdecydują się na inwestowanie w nowe maszyny i urządzenia, finansując ten zakup kredytem bankowym, poniosą wyższe koszty niż kilka miesięcy temu. Średnie oprocentowanie nowo zaciąganych przez przedsiębiorstwa kredytów bankowych przeznaczanych głównie na cele inwestycyjne wzrosło bowiem w ostatnich czterech miesiącach o 37 punktów bazowych.

Reklama

Maria Drozdowicz

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Tematy

poziom inflacji w polsce rodzaje inflacji stopa inflacji w Polsce wskaźnik inflacji poziom inflacji wskaźnik inflacji w polsce wzrost inflacji wpływ inflacji na kurs walutowy ryzyko inflacji przyczyny inflacji kalkulator inflacji skutki inflacji przeciwieństwo inflacji gus wskaźnik inflacji prognoza inflacji pozytywne skutki inflacji popytowa teoria inflacji stopa inflacji gus pomiar inflacji przeciwdziałanie inflacji wykres inflacji w polsce raport o inflacji inflacji wskaźniki inflacji wskaźnik inflacji 2021 wskaźnik inflacji gus wskaźnik inflacji 2020 typy inflacji wskaźnik inflacji 2020 monitor polski wskaźnik inflacji 2020 ile wynosi stopa inflacji polska koszty inflacji teoria inflacji negatywne skutki inflacji rodzaje inflacji ze względu na przyczyny teorie inflacji podkreśl zdanie określające przyczynę inflacji popytowej wskaźnik inflacji 2020 gus pozytywne i negatywne skutki inflacji wskaźnik inflacji 2017 współczynnik inflacji przyczyny i skutki inflacji definicja inflacji stopa inflacji wzor prognoza inflacji na najbliższe lata poziom inflacji polska teoria inflacji kosmologicznej roczna stopa inflacji wzrost inflacji w polsce wartość inflacji wpływ inflacji na gospodarkę miernik inflacji prognozy inflacji poziom inflacji 2020 miara inflacji jak obliczyć stopę inflacji nbp raport o inflacji wzór na stopę inflacji kto korzysta na inflacji projekcja inflacji jak zarobić na inflacji monetarna teoria inflacji przelicznik inflacji wykres inflacji kosztowa teoria inflacji aktualny poziom inflacji wysokość inflacji obliczanie inflacji wskaż jak przeciwdziałać inflacji wskaźniki inflacji gus mierzenie inflacji raport o inflacji nbp bezpośrednie skutki inflacji poziom inflacji 2018 wskaźnik inflacji 2021 gus mierniki inflacji stopień inflacji
Reklama
Reklama