Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słowacka gospodarka: fundusze unijne na ratunek słabnącej koniunkturze

|
selectedselectedselected
Słowacka gospodarka: fundusze unijne na ratunek słabnącej koniunkturze | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Słowacka gospodarka jest wysoce wrażliwa na trwające dwa szoki – energetyczny oraz ograniczeń podażowych. Wysoka zależność od dostaw rosyjskich surowców energetycznych (ropy i gazu) oraz znaczny udział w generowaniu PKB (ok. 13%) branży motoryzacyjnej sprawiają, że perspektywy gospodarcze rysują się w ciemnych barwach. Dokładając do tego pierwszy od 2012 spadek realnych dochodów (efekt m. in. ograniczonej skali podwyżek płac w sektorze publicznym) oraz pesymistyczne nastroje konsumentów, trudno oczekiwać by gospodarka zyskała wsparcie ze strony konsumpcji.

 

 Słowacka gospodarka: fundusze unijne na ratunek słabnącej koniunkturze - 1Słowacka gospodarka: fundusze unijne na ratunek słabnącej koniunkturze - 1

 

Reklama

Podobnie jak w innych państwach regionu inflacja pozostaje wysoka, w maju wyniosła 12,6% r/r, a jej przyszła ścieżka nawet w większym stopniu niż wśród sąsiadów, zależeć będzie od ścieżek cen energii.

Słowacka gospodarka: fundusze unijne na ratunek słabnącej koniunkturze - 2Słowacka gospodarka: fundusze unijne na ratunek słabnącej koniunkturze - 2

 

Skalę pogorszenia koniunktury powinny złagodzić inwestycje publiczne, finansowane ze środków UE. Słowacja jak na razie wykorzystała tylko ok. 40% alokacji z budżetu UE na lata 2014-2020, co wraz z NGEU (KPO) daje nadzieje na znaczny wzrost pozytywnego oddziaływania unijnych funduszy na gospodarkę.

 

Reklama


***Materiał pochodzi z raportu "Kwartalnik Eksportera. W cieniu wojny", którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama