Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Skąd wzięły się zmiany w podaży pieniądza w Polsce?

|
selectedselectedselected
Skąd wzięły się zmiany w podaży pieniądza w Polsce? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przyszedł dziś do pracy tajemniczy jegomość. Ubrany był w kraciasty płaszcz. Daszek kapelusza lekko opadał na oczy. Nie mogliśmy dojrzeć rysów twarzy, przykrywał je gęsty dym z tlącej się fajki, którą trzymał w ustach. Nic nie mówiąc, zaczął pisać. Nie protestowaliśmy. W ten sposób powstał nasz dzisiejszy artykuł - śledztwo ekonomiczne dot. wzrostu podaży pieniądza w Polsce.

 

Śledztwo ekonomiczne: tajemnicze źródło wzrostu podaży pieniądza w Polsce

Na przestrzeni ostatnich kilku kwartałów polityka pieniężna została istotnie zaostrzona. Jednocześnie podaż pieniądza niespecjalnie chciała się obniżać. Nie oznacza to jednak, że nic się z tym wskaźnikiem nie zadziało. Nie oznacza to też, że dotychczasowe podwyżki stóp nie zadziałały. O ile bowiem szeroki agregat podaży pieniądza pozostaje relatywnie stabilny, jego struktura uległa znacznej zmianie. Do gry wkroczył nieoczywisty czynnik kreacji pieniądza. Z czego to wynika, jak wiązać to ze zmianami na rynkach finansowych i jak rysuje się przyszłość? Tekst jest finałem śledztwa w tym temacie. Śledztwa, gdyż oprócz wertowania dokumentów, łączenia danych, musieliśmy sporo porozmawiać i podzwonić. – link do komentarza

 

Kalendarz najważniejszych publikacji makroekonomicznych

​Poniedziałek, 29.05.2023

Nie dzieje się nic. W USA dzień wolny. W Europie kalendarz pusty. A my prognozujemy.

Reklama

 

Wtorek, 30.05.2023

Zaczną spływać dane inflacyjne z Europy - na pierwszy ogień idzie Hiszpania. Ponadto dane o PKB w I kw. opublikują Czesi (tu już znamy wstępny odczyt) i Szwajcarzy. Do tego dochodzą też dane o koniunkturze w UE (ESI).

Z USA można się spodziewać publikacji indeksu Dallas Fed i indeksu Conference Board.

 

Środa, 31.05.2023

Ekonomiści (czyli też i my) będą mieć pełne ręce roboty. Tego dnia GUS opublikuje wstępny szacunek PKB za I kw. - szybki szacunek wskazał na -0,2% r/r, co było bardzo pozytywnym zaskoczeniem. W środę poznamy strukturę odczytu, co pozwoli powiedzieć więcej o źródłach zaskoczenia jak i ścieżkach na przyszłość.

O tej samej porze poznamy też wstępny odczyt inflacji za maj. Naszym zdaniem inflacja spadnie w kierunku bliskim 13%. To konsekwencja nadal wysokiej bazy statystycznej, spadków cen energii (opał), niewielkich (miesięcznych) wzrostów cen żywności oraz obniżek cen paliw.

Reklama

W kalendarzu można też znaleźć kolejne dane inflacyjne (Niemcy, Francja, Włochy) oraz szereg publikacji PKB za I kw. (Francja, Turcja, Włochy i Kanada - w większości znamy już flashe).

W USA zaplanowano publikację indeksu Chicago PMI oraz publikację danych o wakatach wg JOLTS. Oczy amerykańskich inwestorów zwrócone będą jednak głównie w kierunku Fedu - opublikowana bowiem zostanie Beżowa Księga, odbędzie się też trochę wystąpień przedstawicieli (Bowman, Collins, Harker, Jefferson).

 

Czwartek, 1.06.2023

Nie zwalniamy tempa, czwartek będzie dniem PMI w przemyśle. My będziemy skupiali się głównie na Polsce (można oczekiwać dalszych lekkich spadków), ale indeksy te poznamy też dla USA i państw europejskich (wstępne dane wskazywały na spadki w porównaniu do poprzedniego miesiąca). Do tego dojdzie też indeks ISM mierzący nastroje w amerykańskim przemyśle. Zaplanowano też wystąpienie szefowej ECB Christine Lagarde.

Z twardych danych czas na wstępną inflację ze strefy euro, sprzedaż detaliczną z Niemiec, PKB z Węgier, nowe rejestracje bezrobotnych z USA i raport z rynku pracy wg ADP (również USA).

 

Piątek, 2.06.2023

Reklama

Skoro w środku tygodnia pojawia się raport ADP oznacza to, że w piątek, niechybnie czekają nas już oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwana zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym to 180 tys. etatów (poprzednio 253 tys.). Konsensus oczekuje też lekkiego wzrostu stopy bezrobocia z 3,4% do 3,5% oraz niewielkiego spowolnienia wzrostu płac do 0,4% m/m (poprzednio 0,5% m/m).

 

Garść newsów ekonomicznych

Masłowska (RPP):

"Jeżeli sytuacja gospodarcza i poziom presji inflacyjnej będzie się kształtować tak jak to widzimy dzisiaj, to pod koniec roku możemy się spodziewać jednocyfrowej inflacji" - powiedziała poniedziałkowemu magazynowi "Polska. Metropolia Warszawska" (podajemy za PAPbiznes).

 

Maląg (MRiPS):

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie powyżej 4,2 tys. zł; w związku z wysoką inflacją, tak jak w tym roku, będzie ono ustalone w dwóch terminach - od 1 stycznia i od 1 lipca - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej.

 

Polska:

Reklama

Polska zawiesza ruch towarowy na przejściach granicznych z Białorusią dla pojazdów z Białorusi i Rosji - podano w projekcie rozporządzenia (podajemy za PAPbiznes).

 

Polska:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje podpisać w tym roku umowy na budowę nowych dróg o wartości około 15 mld zł - poinformował PAP p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasz Żuchowski.

 

USA:

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że ostatecznie sfinalizował porozumienie budżetowe ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym. Dodał, że porozumienie w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia jest gotowe do przekazania Kongresowi.

 

USA:

Reklama

W piątek spłynęło sporo danych z USA. W danych dot. dochodów i wydatków Amerykanów odnotowano zaskoczenie w górę w przypadku tych drugich (wydatki 0,8% m/m, oczekiwano 0,3% m/m, dochody zgodnie z konsensusem 0,4% m/m). Bez zaskoczeń w przypadku inflacji PCE (4,4% r/r), lekko w górę zaskoczyła natomiast jej część bazowa (4,7% r/r vs 4,6% r/r). Na plus trzeba zaliczyć też finalny indeks Uniwersytetu Michigan (59,2 pkt. vs oczekiwane 57,8 pkt.), choć to spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

 

 

W drugą stronę podążyły dane o zamówieniach na dobra trwałe. Główny indeks wzrósł o 1,1% m/m (oczekiwano -1 % m/m), ale już indeks bez środków transportu spadł o 0,2% m/m (oczekiwano 0% m/m).

 

Samochody elektryczne:

Pojawił się bardzo ciekawy artykuł porównujący emisję CO2 samochodów elektrycznych z emisją samochodów z silnikiem spalinowym, od etapu produkcji, poprzez użytkowanie, a skończywszy na recyklingu. Warto przeczytać całość, ale szybki wniosek jest taki, że średnio rzecz ujmując auto elektryczne zaczyna emitować łącznie mniej Co2 niż auto spalinowe po przebiegu 45000 km. Co ciekawe, obliczenie zostało przeprowadzone dla obecnego miksu energetycznego w Polsce. Próg ten będzie się obniżał z każdym kolejnym rokiem. Link:

Reklama

Po co nam auta elektryczne na węgiel? - WysokieNapiecie.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama