Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Silne przegrzanie koniunktury w polskim przemyśle! Ryzyko w górę

|
selectedselectedselected
Silne przegrzanie koniunktury w polskim przemyśle! Ryzyko w górę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się w czerwcu do 59,4 pkt. wobec 57,2 pkt. w maju, kształtując się wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (57,0 pkt.) i naszej prognozy (56,0 pkt.). Indeks PMI pobił tym samym rekord sprzed miesiąca wyznaczając nowy najwyższy poziom w historii.

Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów wszystkich jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zapasów, czasu dostaw i zatrudnienia). W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje wyraźny wzrost składowych dla nowych zamówień (najwyższy poziom od lutego 2014 r.) oraz bieżącej produkcji (najwyższy poziom od stycznia 2017 r.) Jednocześnie doszło do dalszego wydłużenia czasu dostaw (nowy rekord) i wzrostu zaległości produkcyjnych (nowy rekord), co znalazło odzwierciedlenie zarówno w wyższych cenach półproduktów i materiałów wykorzystywanych w produkcji (nowy rekord), jak również cenach otrzymywanych przez producentów (nowy rekord). Taka struktura danych wskazuje na silne przegrzanie koniunktury w polskim przetwórstwie.

Czy bariery podażowe w światowym przetwórstwie zaczynają słabnąć?

Zarówno opublikowany w ubiegłym tygodniu wstępny indeks PMI dla niemieckiego przetwórstwa (por. MAKROmapa z 28.06.2021) jak i dzisiejszy indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa wskazały na spadek indeksów dla zaległości produkcyjnych oraz cen półproduktów i materiałów wykorzystywanych w produkcji, a także towarzyszące im mniejsze niż przed miesiącem wydłużenie czasu dostaw. Może to sugerować, że bariery podażowe zaczynają powoli słabnąć, choć pozostają one nadal bardzo wysokie, ograniczając skalę ożywienia w światowym przetwórstwie. Jest to spójne z naszą oceną, zgodnie z którą kolejne miesiące przyniosą większą dostępność materiałów i odblokowywanie globalnych łańcuchów dostaw, co będzie sprzyjać dalszemu ożywieniu w polskim przetwórstwie (pro. MAKROpuls z 01.06.2021).

Ryzyko w górę dla naszej prognozy PKB w II kw.

Średnia wartość indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększyła się w II kw. do 56,8 pkt. wobec 53,2 pkt. w I kw. Tym samym dzisiejsze dane wskazują na ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększył się w II kw. o 11,2% r/r wobec spadku o 0,9% w I kw.

Dzisiejsze wyniki badań koniunktury dla polskiego przetwórstwa są lekko pozytywne dla złotego i rentowności obligacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

wiadomości wskaźnik koniunktury koniunktura gospodarcza koniunktura sjp co to jest koniunktura co to koniunktura koniunktura po angielsku koniunktura gospodarcza w polsce koniunktura w budownictwie automatyczne stabilizatory koniunktury nagły wzrost koniunktury gospodarczej nagły wzrost koniunktury w gospodarce miernik koniunktury giełdowej wskaźniki koniunktury automatyczny stabilizator koniunktury nagly wzrost koniunktury wzrost koniunktury wskaźnik wyprzedzający koniunktury okres dobrej koniunktury cykl koniunktury test koniunktury barometr koniunktury wskaźnik koniunktury na giełdzie wskaźniki koniunktury gospodarczej cykle koniunktury gospodarczej metody badania koniunktury gospodarczej koniunktura co to koniunktura synonim dobra koniunkturaInformacje koniunktura krzyżówka koniunktura gospodarcza definicja koniunktura definicja wzmaganie koniunktury barometry koniunktury wzrost koniunktury krzyżówka wymień skutki gospodarcze i społeczne złej i dobrej koniunktury gospodarczej automatyczne stabilizatory koniunktury wady i zalety wahania koniunktury gospodarczej autonomiczne stabilizatory koniunktury działanie automatycznych stabilizatorów koniunktury polega na do automatycznych stabilizatorów koniunktury zalicza się wahania koniunktury zryw koniunktury spadek koniunktury wskaźnik koniunktury gospodarczej wskaźnik koniunktury konsumentów ogólny wskaźnik koniunktury wskaźnik wyprzedzający koniunktury wykres pkb jako wskaźnik koniunktury wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wskaźnik koniunktury gpw wskaźnik koniunktury gospodarczej gus wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej gus wskaźnik koniunktury giełdowej wskaźnik równoległy koniunktury wskaźnik koniunktury pmi syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej wskaźnik rentowności koniunktury biec wskaźnik wyprzedzający koniunktury syntetyczny wskaźnik koniunktury ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej gus wskaźnik koniunktury w budownictwie wskaźnik wyprzedzający koniunktury definicja wskaźnik koniunktury w budownictwie gus wskaźnik wyprzedzający koniunktury in english wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gus wskaźnik koniunktury konsumenckiej wskaźnik koniunktury gus wskaźnik wyprzedzający koniunktury gus wskaźnik koniunktury w przemyśle ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury polska - wskaźnik koniunktury w budownictwie wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg biec wskaźnik koniunktury na giełdzie krzyżówka wskaźnik syntetyczny koniunktury wskaźnik ogólny koniunktury w rolnictwie wskaźnik koniunktury firm wskaźnik wyprzedzający koniunktury biec
Reklama
Reklama