Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Silne osłabienie dolara! Kurs GBPUSD wzrósł do poziomu najwyższego od 10 miesięcy

|
selectedselectedselected
Silne osłabienie dolara! Kurs GBPUSD wzrósł do poziomu najwyższego od 10 miesięcy | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z pola widzenia rynków nie znikają obawy o sektor bankowy, ale zasadniczym tematem pozostaje inflacja i zasięg podwyżek stóp głównych banków centralnych. Coroczny list szefa J.P.Morgan do inwestorów zawierający stwierdzenia, że skutki obecnych turbulencji w sektorze bankowym będą odczuwane przez lata wywołał przecenę banków na Wall Street.

W efekcie, zakończył się kilkusesyjny wzrost głównych indeksów akcyjnych w USA. Indeksy akcyjne w Europie radziły sobie lepiej. Sprzyjało temu ograniczenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych po publikacji wyników ankiety JOLTS z amerykańskiego rynku pracy oraz dane o inflacji PPI i oczekiwaniach inflacyjnych ze strefy euro. Ceny ropy naftowej kontynuowały wzrosty po niedzielnej decyzji OPEC+ zmniejszającej wydobycie, ale dla rynków bardziej istotne wydaje się obecnie przełożenie tej decyzji na wzrost gospodarczy niż na inflację. W reakcji na nieco słabsze niż zakładano dane z rynku pracy, rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się, a dolar osłabił się względem koszyka walut. Szczególnie silne było osłabienie dolara względem funta, a kurs GBPUSD wzrósł do poziomu najwyższego od 10 miesięcy. Wsparciem dla „kabla” są oczekiwania na bardziej agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii. Złoty pozostawał stabilny względem euro oraz nieco umocnił się wobec dolara na fali globalnych tendencji. Rentowności polskich obligacji nie zmieniły się istotnie, obniżały się natomiast stawki FRA i IRS.

Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 1Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 1

 

Kluczowe dziś krajowe wydarzenie to wynik posiedzenia RPP. Naszym zdaniem, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, stopy procentowe NBP pozostaną na niezmienionym poziomie. Wobec nadal dużego impetu inflacji CPI i uporczywie wysokiej inflacji bazowej nie spodziewamy się zapowiedzi dotyczących pierwszych obniżek stóp. I.Dąbrowski zapewniał niedawno, że nie będzie pochopnego obniżania stóp procentowych i naszym zdaniem taka ostrożność powinna dominować w komunikacji polskich władz monetarnych w najbliższych miesiącach. Będzie to sprzyjało wzmocnieniu dezinflacyjnego wpływu (efektywności) dotychczasowego zaostrzenia polityki pieniężnej i ograniczaniu oczekiwań inflacyjnych. Ciekawym, nowym elementem przekazu z RPP będzie ocena wpływu turbulencji w amerykańskim i europejskim sektorze bankowym na scenariusze dla polityki pieniężnej NBP.

Reklama

Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 2Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 2

 

Globalnie uwaga skupi się dziś na raporcie ADP za marzec, który można traktować jak preludium do piątkowego raportu z rynku pracy. Autorzy badania, które zmieniło w ostatnim czasie metodykę, już nie podkreślają jego wysokiej korelacji z rządowymi danymi z rynku pracy, ale zgodny z konsensusem wzrost tej miary zatrudnienia o ponad 200 tys. byłby kolejnym potwierdzeniem odporności amerykańskiego rynku pracy.

Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 3Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 3

 

Finalne PMI dla sektora usług za marzec najpewniej potwierdzą poprawę zarówno w Europie, jak i w USA. Wobec uporczywie wysokiej inflacji bazowej w strefie euro, poprawa koniunktury w usługach nie jest jednoznacznie dobra informacją – odbudowa popytu w sektorze może potencjalnie spowolnić spadki inflacji usługowej. Poznamy też usługowy indeks ISM za marzec. Ten wskaźnik o podobnej budowie jak PMI oparty jest na innej próbie przedsiębiorstw, zapewne dlatego konsensus oczekuje jego nieznacznego spadku. Podobną rozbieżność widzieliśmy już w marcowych danych dla sektora przetwórczego.

Reklama

Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 4Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 4

 

Dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle za luty pozwolą ocenić siłę popytu w największej gospodarce strefy euro – konsensus zakłada kolejny niewielki wzrost w ujęciu m/m oraz utrzymanie ujemnej dynamiki r/r.

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 5Co na to Rada? [Dziennik Ekonomiczny] - 5

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama