Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sejm podjął uchwałę ws. uczczenia 119. rocznicy stracenia Stefana Okrzei

|
selectedselectedselected
Sejm podjął uchwałę ws. uczczenia 119. rocznicy stracenia Stefana Okrzei
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za uchwałą opowiedziało się 419 posłów, 15 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

W uchwale przypomniano, że Okrzeja wychował się na warszawskiej Pradze. "Jeszcze przed wybuchem rewolucji 1905 roku wstąpił w szeregi OB PPS i brał udział w walkach z caratem. W okresie rewolucji uczestniczył w akcjach wymierzonych w rosyjskie władze policyjne" - czytamy.

Wskazano także, że "po nieudanym zamachu na oberpolicmajstra Karla Nolkena był wieziony w Pawilonie X Cytadeli, gdzie został poddany torturom". Przypomniano, że "po procesie przed sądem wojskowym Okrzeja został skazany na śmierć przez powieszenie".

Reklama

"Stefan Okrzeja był jednym z wielu polskich socjalistów i przedstawicieli nurtu niepodległościowego, jak Józef Montwiłł-Mirecki, Marcin Kasprzak czy Henryk Baron, którzy zostali straceni przez rosyjskiego zaborcę na stokach Cytadeli Warszawskiej" – przypomniano w uchwale.

Podkreślono, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje im cześć jako bojownikom o wolność Ojczyzny i wzywa do uczczenia ich pamięci w przypadającą w przyszłym roku 120. rocznicy rewolucji 1905 roku" – zaznaczono w uchwale. (PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama