Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki zszokowane po danych z USA. Co teraz ze stopami procentowymi FED?

|
selectedselectedselected
Konferencja prezesa Glapińskiego potwierdziła prognozy. Rynki zszokowane po danych z USA
Centrum prasowe Millennium
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej miała jastrzębią wymowę, Nie zmieniają się zatem oczekiwania co do stabilizacji stóp procentowych w pespektywie co najmniej kilku miesięcy. Prezes powiedział, że „absolutnie nie ma żadnych argumentów za obniżaniem stóp”, a na posiedzeniu RPP nie pojawiła się nawet dyskusja o obniżkach stóp procentowych. W kontekście tego braku zwrócił uwagę na: (1) prognozowany wzrost inflacji, (2) luźną politykę fiskalną, a także (3) „ogromny” wzrost płac realnych, który niepokoi z punktu widzenia inflacji.

 

Dodał też, że gospodarka będzie przyspieszać do ok. 4,0% r/r, na przełomie 2024 i 2025 r, ale nie ma podstaw do dyskusji o podwyżkach stóp procentowych. Wymowa konferencji, o ile bardziej jastrzębia niż spodziewaliśmy się, o tyle nie zmienia naszych oczekiwań, że w nadchodzących miesiącach stopy procentowe NBP pozostaną na dotychczasowym poziomie. Naszym zdaniem, jeśli doszłoby do obniżki stóp w tym roku, to, tylko o 25 pkt. baz. pod koniec 2024 r., gdy listopadowa projekcja makroekonomiczna pokaże wpływ założeń fiskalnych na 2025 r. Perspektywy polityki pieniężnej w Polsce w 2024 r. wydają się dość dobrze określone, a uwaga coraz bardziej wybiega do 2025 r. Na ten moment zakładamy, że na koniec przyszłego roku stopa referencyjna wyniesie 4,00%.

 

US: Liczba zatrudnionych poza rolnictwem (non-farm payrolls) w Stanach Zjednoczonych wzrosła w marcu o 303 tys. m/m, po wzroście o 270 tys. miesiąc wcześniej, co kolejny raz okazało się bardzo pozytywną niespodzianką. Konsensus prognoz wynosił 200 tys. Analiza przyrostów w rozbiciu na sektory dostarcza takie same wnioski jak przed miesiącem. Duże wzrosty widoczne są w przypadku sektora publicznego oraz większości branż usługowych. Słabsze zmiany znowu dotyczą przemysłu, transportu, sektora IT i finansów. Dane te, podobnie jak w lutym, wskazują na szybkie przyrostu zatrudnienia w części sektorów, a z kolei w niektórych popyt na prace wydaje się w dużym stopniu zaspokojony. Silny wzrost pomógł obniżyć stopę bezrobocia do 3,8% z 3,9%. Roczny wzrost płacy godzinowej spowolnił natomiast do 4,1% r/r z 4,3% r/r w lutym, tj. był najwolniejszy od prawie 3 lat. Dane te, naszym zdaniem, są dobre dla Fed: stopa bezrobocia nie rośnie, a dynamika płac stopniowo obniża się zmniejszając obawy o nasilenie presji kosztowej w gospodarce, wynikającej z rynku pracy. Niespodzianka w górę w danych o zatrudnieniu wpłynęła na rynkową wycenę prawdopodobieństwa pierwszej obniżki stóp procentowych. Obecnie rynki podzielone są niemal pół na pół czy Fed rozpocznie cykl cięć w czerwcu, czy na posiedzeniu pod koniec lipca.

Reklama

 

Zobacz także: Polski złoty (PLN) odporny na krajowe dane. Jedynie globalne impulsy mogą namieszać

 

PL: Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatność na rzecz Krajowego Planu Odbudowy w wysokości 6,3 mld EUR. Środki mają trafić do Polski do 15 kwietnia.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama