Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki łapią zadyszkę. Na fali globalnego risk offu zyskuje kurs dolara (USD)

|
selectedselectedselected

Pierwsza połowa kwietnia nie jest najlepsza dla posiadaczy akcji na cały świecie, chyba że mówimy tu o akcjach górników czy spółek związanych z metalami. Od Stanów Zjednoczonych, przez Europę kończąc na Azji główne indeksy notują spadki. Korekta, która była wieszczona od początku roku przez niektórych analityków, zdaje się materializować.

Rynki łapią zadyszkę. Na fali globalnego risk offu zyskuje kurs dolara (USD)
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Deprecjację na rynkach światowych można przypisywać eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, ale także lepszym danym z USA, które po raz kolejny oddalają obniżkę stóp procentowych. Analitycy UBS poszli o krok dalej, twierdząc, że podwyżki do 6,5% w USA są realnym zagrożeniem.

rynki lapia zadyszke na fali globalnego risk offu zyskuje kurs dolara usd grafika numer 1rynki lapia zadyszke na fali globalnego risk offu zyskuje kurs dolara usd grafika numer 1

rynki lapia zadyszke na fali globalnego risk offu zyskuje kurs dolara usd grafika numer 2rynki lapia zadyszke na fali globalnego risk offu zyskuje kurs dolara usd grafika numer 2

USDPLN, 1M

 

Reklama

Na fali globalnego risk offu zyskuje dolar i to niemal do każdej waluty. Od początku kwietnia najmocniej tracą brazylijski real oraz polski złoty. Nasza waluta straciła w ciągu ostatnich 4 dni ponad 4,5% do amerykańskiego dolara. Polskiemu złotemu nie pomogły nawet informacje o rekordowym przelewie z Unii Europejskiej na kwotę około 27 miliardów złotych.

Wczoraj poznaliśmy dane z chińskiej oraz amerykańskiej gospodarki. Chińskie PKB w I kwartale tego roku urósł o 1,6%, więcej od prognoz. Produkcja przemysłowa w Państwie Środka w marcu wyniosła 4,5% rok do roku, a sprzedaż detaliczna 3,1% r/r. Obydwa odczyty były gorsze od konsensusu i poprzedniego miesiąca. Produkcja przemysłowa w USA rośnie zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 0,4% miesiąc do miesiąca, jednak dane z rynku nieruchomości były słabsze. Pozwolenia na budowę domów spadły z 1,518 mln do 1,458 mln, a rozpoczęte budowy spadają aż o 14,7% m/m.

W dalszej części tygodnia brak istotniejszych danych makroekonomicznych ze światowych gospodarek. W czwartek jednak czeka nas szereg wypowiedzi szefów oraz członków FED, którzy zapewne skomentują ostatnie dane z rynku amerykańskiego.

 

Zobacz także: Krach na akcjach spółki Donalda Trumpa. Notowania runęły po zaskakującym wniosku

 

Mieszko Mórawski, Trader w Superfund TFI, 2024.04.17

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Superfund TFI S.A

Superfund TFI S.A

Założony w 1996. Pierwszy fundusz hedgingowy dostępny dla inwestorów detalicznych na całym świecie. Jeden z najbardziej renomowanych na świecie dostawców funduszy działających w oparciu o własne w pełni zautomatyzowane systemy transakcyjne


Reklama
Reklama