Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce

|
selectedselectedselected
Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnich miesiącach ceny instrumentów finansowych w Polsce kształtowały się pod wpływem m.in. malejących oczekiwań rynkowych na dalszy wzrost stóp procentowych NBP, przy jednoczesnym umacnianiu się oczekiwań na spadek inflacji i poprawie nastrojów na światowych rynkach finansowych (Wykres 2.19).

Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce - 1Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce - 1

 

 

Reklama

Czynniki te wpłynęły na obniżenie się rentowności polskich obligacji skarbowych oraz umocnienie złotego, czemu sprzyjały również silne fundamenty polskiej gospodarki (Wykres 2.20; Wykres 2.21). W efekcie w lutym 2023 r. w porównaniu do października ub.r. kurs waluty krajowej był istotnie silniejszy względem dolara amerykańskiego i nieznacznie silniejszy względem euro.

Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce - 2Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce - 2

 

Ograniczająco na aprecjację złotego oddziaływała wciąż relatywnie wysoka niepewność na rynkach finansowych, w tym utrzymujące się podwyższone ryzyko geopolityczne. Z kolei na rynku mieszkaniowym w IV kw. 2022 r. – pomimo słabszego popytu – ceny transakcyjne w dalszym ciągu rosły w ujęciu rocznym w związku z rosnącymi kosztami budowy mieszkań (Wykres 2.22)[1].

Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce - 3Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce - 3

Reklama

 

Według danych NBP[2] dynamika średnich cen transakcyjnych mieszkań wyniosła 8,6% r/r w IV kw. 2022 r. (wobec 14,3% r/r w III kw. 2022 r.[3]).

Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce - 4Rynki finansowe i ceny aktywów: notowania instrumentów finansowych a inflacja w Polsce - 4

 



***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Raport o inflacji – marzec 2023”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Pobierz raport

 

 

 

 

  1. Więcej informacji o sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym znajduje się w cyklicznych publikacjach NBP Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce.

  2. Omawiane dane dotyczące cen nie pokrywają się w pełni z kwartałami roku kalendarzowego. W szczególności dane odnoszące się do IV kw. 2022 r. obejmują transakcje zawarte w okresie wrzesień – listopad 2022 r.

  3. Dane te dotyczą średniej ceny transakcyjnej mieszkania (zł/m2 ) w 17 miastach (16 stolic województw oraz Gdynia) na rynku pierwotnym i wtórnym ważonej zasobem mieszkaniowym. W ujęciu kwartalnym opisywana dynamika cen wyniosła w IV kw. 2022 r. -0,6% kw/kw (wobec 2,6% kw/kw w III kw. 2022 r.) i była ujemna po raz pierwszy od kilku lat.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama
Reklama