Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek pracy odporny na spowolnienie koniunktury?

|
selectedselectedselected
Rynek pracy odporny na spowolnienie koniunktury?  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Roczny wzrost wynagrodzeń słabnie powoli. Dynamika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw była w kwietniu zgodna z naszymi oczekiwaniami i wyniosła 12,1% r/r wobec 12,6% r/r miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m wynagrodzenia obniżyły się w kwietniu o 1,0% wobec solidnego wzrostu o 6,3% m/m w marcu, czego przyczyną były m.in. mniejsze niż w marcu wypłaty premii.

Najwyższą dynamikę wynagrodzeń odnotowano w górnictwie i wydobywaniu (48,6% r/r). Realna dynamika funduszu wynagrodzeń pozostała w kwietniu ujemna (-1,8% r/r). Z jednej strony utrzymujący się spadek siły nabywczej skutkuje redukcją popytu konsumpcyjnego. Z drugiej strony dane wskazują, że sytuacja na rynku pracy pozostaje relatywnie wciąż bardzo dobra i tylko w nieznacznym stopniu odzwierciedla bieżące załamanie aktywności gospodarczej, co wraz z hamowaniem inflacji powinno pobudzać wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, ale raczej dopiero od połowy roku.

Rynek pracy odporny na spowolnienie koniunktury?  - 1Rynek pracy odporny na spowolnienie koniunktury?  - 1

 

W kwietniu zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło. W kwietniu ’23, po dwóch miesiącach spadku, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,3 tys. osób wobec spadku o 9 tys. miesiąc wcześniej. W ujęciu r/r dynamika obniżyła się w kwietniu o 0,1 p.p., do 0,4% r/r. Według GUS wzrost zatrudnienia w kwietniu wynika m. in. nowych przyjęć do pracy, powrotów z zasiłków chorobowych oraz urlopów bezpłatnych. Spadki zatrudnienia w lutym i marcu były dość łagodne, ale odbiegały wyraźnie w dół od wzorców sezonowych. Kwietniowe dane poprawiają obraz popytu na pracę, po dwóch miesiącach umiarkowanej słabości.

Reklama

Rynek pracy odporny na spowolnienie koniunktury?  - 2Rynek pracy odporny na spowolnienie koniunktury?  - 2

 

Sytuacja na rynku pracy w kwietniu pozostaje relatywnie dobra. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w kwietniu, do 5,3% wobec 5,4% w marcu. Jednocześnie była ona niższa o 0,3 p.p. w odniesieniu do kwietnia ’22.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama