Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek pracy: koszty pracy mogą przygnieść niektóre firmy. Co dalej z bezrobociem?

|
selectedselectedselected
Rynek pracy: koszty pracy mogą przygnieść niektóre firmy. Co dalej z bezrobociem? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2Q 2023 rynek pracy pozostawał stabilny. Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności liczba osób klasyfikowanych jako pracujące wyniosła 16,9 mln i pozostała zbliżona do 1Q 2023, gdy odnotowano najwyższą wartość w historii dostępnych danych. W 2Q 2023 nie zmienił się także wskaźnik zatrudnienia, tj. liczba pracujących w odniesieniu do całości populacji (dane BAEL dotyczą ludności w wieku 15-89).

 

 

Wskaźnik wyniósł 56,7%, tj. utrzymał się na najwyższym poziomie w historii danych. Jest to dobra informacja w kontekście niekorzystnych tendencji demograficznym w Polsce, tj. starzenia się społeczeństwa i kurczenia się populacji. Dane pokazują też stabilny rynek pracy w 3Q 2023. Stopa bezrobocia wg metodologii Eurostat wyniosła w sierpniu 2,8%, podobnie jak na koniec 2Q. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń wśród firm zatrudniających co najmniej 10 osób obniżyła się w niewielkim stopniu - do 11,2% r/r z 12,2% r/r w 2Q 2023.

 

Reklama

Podkreślmy, że większe firmy nadal są w stanie akceptować część żądań płacowych pracowników, gdyż niższe ceny surowców uwolniły przestrzeń w budżetach do podwyżek wynagrodzeń. W mniejszych firmach, głównie usługowych, gdzie udział kosztów pracy jest relatywnie większy, sytuacja może być trudniejsza. Zapewne ulegnie to pogłębieniu od początku 2024 r., gdy płaca minimalna wzrosnąć ma aż do 4242 PLN (+21,0% r/r). Nie zakładamy jednak, aby stopa bezrobocia w nadchodzących kwartałach zmieniła się istotnie. Sądzimy bowiem, że część osób, które mogą stracić pracę powinny dość szybko znaleźć zatrudnienie w innych firmach bądź branżach, gdyż zgłaszany popyt na pracę nadal pozostaje niezły. Wydaje nam się również, że ewentualne korekty w liczbie pracowników mogłyby dotyczyć zwłaszcza pracujących emerytów. Tym samym utrzymujemy prognozę stopy bezrobocia rejestrowanego wynoszącą 5,2% na koniec 2023 r. i 5,3% na koniec 2024 r. W warunkach niskiego bezrobocia dynamika płac pozostanie wysoka, choć powinna się nieco obniżać. W bieżącej rundzie zrewidowaliśmy prognozę wzrostu płac w 2023 r. do 13,3% z 12,6%, a dla 2024 r. do 10,3% z 9,2%, głównie z powodu większej odporności popytu na pracę w przedsiębiorstwach. Sądzimy też, że liczba pracujących w polskiej gospodarce może być bliska szczytowi (z powodu tendencji demograficznych), co powinno wspierać niską stopę bezrobocia także w horyzoncie poza 2024 r.

 

Zobacz także: Inflacja mocno w dół w Unii Europejskiej! Znamy nowe dane: sprawdź, jak reaguje kurs euro

 

Rynek pracy: koszty pracy mogą przygnieść niektóre firmy. Co dalej z bezrobociem? - 1Rynek pracy: koszty pracy mogą przygnieść niektóre firmy. Co dalej z bezrobociem? - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama