Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP na wcześniej obranym kursie. Czy Rada powinna utrzymać restrykcyjne nastawienie?

|
selectedselectedselected
RPP na wcześniej obranym kursie. Czy Rada powinna utrzymać restrykcyjne nastawienie? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a także konsensusem prognoz, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w maju stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Od września 2022 r. stopa referencyjna wciąż wynosi 6,75%.

 

Również zgodnie z naszymi przypuszczeniami majowy komunikat po decyzji w najważniejszych fragmentach nie zmienił się. W szczególności Rada kolejny raz zaznacza, że „dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo”.

Prosto z rynku: RPP na wcześniej obranym kursie - 1Prosto z rynku: RPP na wcześniej obranym kursie - 1

 

Reklama

Komunikat nie wnosi nowych informacji dla oceny perspektyw polityki pieniężnej w Polsce, stąd uwaga przenosi się na jutrzejszą konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego, która zaplanowana jest na godz. 15:00. Ostatnia wypowiedź prezesa z początku maja, podobnie jak części innych członków Rady, była utrzymana w łagodniejszym tonie niż wymowa konferencji, która miała miejsce w kwietniu. W szczególności prezes powiedział: „mam nadzieję, że stanie się to, co przewidują ekonomiści biorący udział w niedawnej ankiecie Obserwatora Finansowego, a także co jest spójne z przewidywaniami rynków finansowych, a więc, że pod koniec roku będzie możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych”. Dodał jednak, że „jak na razie nasza NBP-owska projekcja w całości się realizuje”. Przypomnijmy, że projekcja powstaje przy założeniu stałych stóp procentowych. Oznacza to, że stabilizacja stopy referencyjnej, według projekcji, ledwo pozwala na osiągnięcie celu inflacyjnego dopiero pod koniec 2025 r. Wypowiedzi prezesa będą w szczególności ciekawe w kontekście zaostrzenia w maju br. narracji przez Narodowy Bank Czech i utrzymania jastrzębiej postawy Europejskiego Banku Centralnego, który nie widzi miejsca na obniżki stóp w Eurolandzie w tym roku.

 

W naszej ocenie ze względu na wysoką uporczywość inflacji, ciasny rynek pracy oraz ekspansywną politykę fiskalną Rada Polityki Pieniężnej powinna utrzymać restrykcyjne nastawienie i w naszym bazowym scenariuszu zakładamy stabilizację stóp proc. do końca tego roku. Co więcej, nadal nie ma informacji dotyczących przedłużenia tzw. wakacji kredytowych (według informacji rządowych ma ona zapaść w lipcu) oraz nie jest znany projekt ustawy budżetowej na 2024 r., a więc bardzo istotnych kwestii dla perspektyw gospodarczych i transmisji impulsu monetarnego.

 

Dostrzegamy jednak ryzyko, iż spadek wskaźnika CPI do poziomów jednocyfrowych może stanowić bodziec do złagodzenia polityki monetarnej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Konsekwencją ewentualnych szybszych obniżek stóp procentowych będzie dłuższy okres utrzymywania się inflacji powyżej celu NBP, a w niesprzyjających (choć mało prawdopodobnych) warunkach nawet powrót do zacieśniania polityki pieniężnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama