Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP (na czele z prezesem A.Glapińskim) kontynuuje retorykę „wait-and-see”

|
selectedselectedselected
RPP (na czele z prezesem A.Glapińskim) kontynuuje retorykę „wait-and-see” | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie, które wciąż wynoszą:

  • stopa referencyjna 6,75%;
  • stopa lombardowa 7,25%;
  • stopa depozytowa 6,25%;
  • stopa redyskonta weksli 6,80%;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85%.

 

Decyzja nie stanowiła zaskoczenia, gdyż od ostatniego posiedzenia na początku stycznia br. nie zmienił się scenariusz dla krajowej gospodarki. Z jednej strony odczyt inflacji za grudzień 2022 r. wynoszący 16,6% r/r okazał się niższy od oczekiwań oraz dane z gospodarki realnej, zwłaszcza sprzedaży detalicznej, zaskoczyły negatywnie. Z drugiej zaś strony poprawiły się oczekiwania dla aktywności gospodarczej u najważniejszego partnera handlowego Polski – strefy euro. Zestaw tych odczytów wpisuje się w strategię „wait-and-see" Rady. Kontynuację tej polityki odzwierciedla komunikat po dzisiejszej decyzji, który w najważniejszych fragmentach nie różni się od opublikowanego w styczniu.

Prosto z rynku: RPP kontynuuje retorykę „wait-and-see” - 1Prosto z rynku: RPP kontynuuje retorykę „wait-and-see” - 1

Reklama

 

Na kolejnym posiedzeniu w dniach 7-8 marca Rada Polityki Pieniężnej zapozna się z nową projekcją makroekonomiczną opracowaną przez Narodowy Bank Polski i zakładającą stałe stopy procentowe. Bieżące dane wskazują, że scenariusz bazowy nie powinien ulec dużym zmianom. Spodziewamy się, że zostaną potwierdzone prognozy bardzo wolnego wzrostu gospodarczego w 2023 r. i wysokiej inflacji, która jednak będzie zbiegała w latach 2024-2025 stopniowo do celu inflacyjnego.

 

Utrzymujemy oczekiwania stabilnych stóp procentowych w 2023 roku. Pomimo wygasania szoku podażowego w cenach surowców spodziewany nadal szybki wzrost płac w warunkach niskiej dynamiki produktywności pracy będzie utrzymywał inflację w 2023 r. na wysokim poziomie, przekraczającym niemal przez cały rok wartości dwucyfrowe. Ponadto w ostatnich dniach rynki finansowe wydłużyły oczekiwany czas utrzymywania stóp procentowych na maksymalnym poziomie w cyklu przez najważniejsze banki centralne w krajach rozwiniętych, w tym zwłaszcza przez Fed. W naszej ocenie fundamenty makroekonomiczne nie będą dawały przestrzeni do obniżek stóp procentowych w 2023 r. Niemiej obecnie prawdopodobnym jest, że pod koniec 2023 r. inflacja obniży się do jednocyfrowych poziomów, co może podsycić dyskusję o cięciu stóp procentowych przez RPP. W naszym podstawowym scenariuszu zakładamy, że będą one miały miejsce dopiero w 2024 r., a ich skala nie powinna być znacząca

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama