Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rośnie napięcie na linii USA-Chiny. Przegląd rynków światowych

|
selectedselectedselected
Rośnie napięcie na linii USA-Chiny. Przegląd rynków światowych | FXMAG INWESTOR
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałek ceny akcji niemieckich firm wzrosły po tym, jak sondaż pokazał, że morale niemieckiego biznesu odbiły się w maju, napawając optymizmem w związku z ponownym otwarciem gospodarczym. Miara indeksu światowych cen akcji (MSCI) wzrosła o 0,32%. Europejski indeks STOXX 600 wzrósł o 0,8%.

Środki blokady wprowadzone w połowie marca sprawiły, że światowa gospodarka znalazła się na dobrej drodze ku recesji. Można pokusić się o stwierdzenie, że tylko bezprecedensowe bodźce ze strony światowych banków centralnych utrzymały w ostatnich tygodniach światowe rynki finansowe.

Zdenerwowani inwestorzy, którzy obawiali się o kondycję giełdy w najbliższej przyszłości zostali uspokojeni wynikami sondażu indeksu biznesowego, przeprowadzonego w maju przez niemiecki instytut Ifo. Indeks klimatu biznesowego wzrósł do 79,5 (z 74,2 punktów w kwietniu), co jest wartością wyższą niż przewidywał konsensus rynkowy i napawa optymizmem co do perspektyw największej gospodarki Europy po spadku w pierwszym kwartale. „Dzisiejszy odczyt indeks Ifo pokazuje, że aktywność gospodarcza i społeczna zaczęła znacząco wzrastać od czasu pierwszego zniesienia blokady pod koniec kwietnia:, stwierdzili ekonomiści ING w oświadczeniu prasowym. „Krótko mówiąc, punkt załamania powinien być już za nami i istnieje nawet szansa na krótkotrwałe, silne odbicie w nadchodzących miesiącach”.

Z kolei amerykańskie kontrakty terminowe na akcje zyskały 1%. Indeks akcji MSCI w regionie Azji i Pacyfiku poza Japonią był o 0,3% wyższy przy wciąż niskich wolumenach.

Dolar zyskuje na wartości

Reklama

Byk na rynkach giełdowych kontrastował z ostrożnością na rynkach walutowych, gdzie dolar zakończył rzadk spotykaną, tygodniową stratę, która w porównaniu z rywalami rosła do tygodniowego maksimum.

Powiązania chińsko-amerykańskie pogorszyły się od czasu wybuchu koronawirusa, a administracja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Xi Jinppinga przerzuca się oskarżeniami w związku z pandemią, w tym o ukrywanie informacji i brak przejrzystości.

„Rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wokół Hongkongu, polityka handlowa i to, kto jest odpowiedzialny za spowolnienie gospodarcze w 2020 r., grozi zakończeniem marcowego porozumeinia”, powiedział analityk Matthew Sherwood.

Rynek obligacji w Europie i surowce

Rynki obligacji były stabilne, a stopa zwrotu z 10-letnich obligacji we Włoszech wyniosła 1,60%, co w piątek było zaledwie sześciotygodniowym minusem, a stopa zwrotu z 10-letnich obligacji w Niemczech spadła o 1 punkt bazowy i wyniosła -0,50%.

Tymczasem ropa naftowa w USA wzrosła o 32 centy, czyli 1%, do 33,57 dolarów za baryłkę. Ropa Brent wzrosła o 9 centów, czyli o 0,26%, osiągając poziom 35,22.

Reklama

Ceny złota spot spadły o 0,3% po 1.729,2 dolara za uncję.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Szymon Czuraj

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG


Reklama
Reklama