Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp

|
selectedselectedselected
Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 5,0% i utrzymała się na poziomie z czerwca, zgodnie z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami. Ostateczne dane GUS potwierdziły szacunek MRiPS. Liczba bezrobotnych w rejestrach w lipcu obniżyła się do 782,4 tys. i była najniższa od 1990. Miesięczny spadek liczby bezrobotnych był relatywnie słaby jak na tę porę roku.

Wdanych nie widzimy jednak oznak postępujących zwolnień i pogorszenia sytuacji na rynku pracy – liczba bezrobotnych zwolnionych zprzyczyn zakładu pracy była w czerwcu i lipcu bliska historycznym minimom. Zmniejsza się liczba osób pozostających bez pracy dłużej niż rok. Podobnie niska na tle historycznym jest liczba bezrobotnych przypadających na ofertę pracy. Sierpniowe badanie koniunktury konsumenckiej również nie sygnalizuje pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Obawy przed bezrobociem są relatywnie niewielkie.

 

POL: W 2q23 stopa bezrobocia wg BAEL ustabilizowała się na poziomie 2,6% - takim samym jak w 2q22 i o 0,3 pp niższym niż w 1q23. Jednocześnie stopa zatrudnienia utrzymała się na poziomie historycznego maksimum z poprzedniego kwartału (56,7%) i była o 0,3 pp wyższa niż przed rokiem. Stopa aktywności zawodowej wyniosła 58,2% - to 0,2 pp mniej niż przed kwartałem ale o 0,3 pp więcej niż przed rokiem. W ciągu minionego roku zatrudnienie wg BAEL wzrosło o 0,5%, przy spadku liczby osób nieaktywnych zawodowo o 0,6% r/r oraz zmniejszeniu liczby bezrobotnych o 2,4% r/r. Populacja ludności w wieku 15-89, która jest odniesieniem dla danych BAEL, obniża się od dekady, co sprzyja poprawie wskaźników aktywności zawodowej oraz spadkowi bezrobocia. Główną przyczyną długoterminowej poprawy wskaźników rynku pracy jest jednak wzrost liczby pracujących w gospodarce – w 2q23 pracowało 16,850 mln osób (niemal tyle samo co przed kwartałem) - o prawie 2 mln więcej niż na początku 2013.

Reklama

Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 1Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 1

 

POL: Nowe zamówienia w przemyśle w czerwcu spadły o 18,1% r/r (i -9,5% m/m) po spadku o 5,1% r/r w czerwcu. Tylko nieznacznie lepiej wygląda sytuacja po stronie zamówień eksportowych, które w lipcu były o 11,7% niższe niż przed rokiem (-9,1% m/m), po spadku o 3,4% r/r w czerwcu. Otoczenie zewnętrzne nie sprzyja polskiemu przemysłowi, jednak branże eksportowe wciąż wykazują się większą odpornością na dekoniunkturę naszych partnerów handlowych niż firmy produkujące głównie na rynek krajowy.

Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 2Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 2

 

Reklama

POL: Wskaźniki koniunktury konsumenckiej w sierpniu kontynuowały poprawę – w porównaniu z lipcem wzrósł zarówno wskaźnik bieżący, jak i wyprzedzający. Wskaźnik wyprzedzający jest już najwyższy od września 2021. Oceny bieżącej sytuacji pozostają nieco w tyle, ale w nich także widać wyraźną poprawę. Najmocniej wzrosły oceny perspektyw sytuacji ekonomicznej kraju i finansowej gospodarstwa domowego oraz możliwości oszczędzania pieniędzy. Nieco obniżyła się ocena możliwości dokonywania ważnych zakupów i minimalnie zwiększyły się obawy przed bezrobociem, pozostając jednak poniżej poziomów z pierwszej połowy roku. Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych po lipcowym niewielkim wzroście ponownie się obniżyły. Dane pokazują pewne zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych. Potwierdzają też, że fundamentalnie sektor konsumencki pozostaje silny, co umożliwi szybką odbudową konsumpcji w miarę spadku inflacji i powrotu realnego wzrostu wynagrodzeń.

Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 3Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 3

Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 4Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 4

 

POL: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2024. Planowany deficyt budżetowy ma wynieść 164,8 mld PLN (4,5% PKB) wobec „nie więcej niż 92 mld” (2,7% PKB) wg znowelizowanej ustawy na 2023. Dochody budżetu państwa mają wynieść 683,6 mld PLN (+13,7% vs ustawa na 2023), a wydatki 848,3 mld PLN (+22,3% vs ustawa na 2023). Wolniejszy wzrost dochodów wynikać będzie głównie z wolniejszego wzrostu nominalnego gospodarki. Z kolei wzrost wydatków związany jest m.in. ze zwiększonymi wydatkami na programy społeczne, waloryzacje świadczeń, zwiększone wydatki na obronność czy „tarcze energetyczne”. Na podwyżki wynagrodzeń przeznaczone zostaną dodatkowe środki w wysokości 6,6% funduszu płac, a kolejne 5,7% na wyrównanie skutków wyższej płacy minimalnej. Założenia makroekonomiczne budżetu pozostają w dużej mierze spójne z Aktualizacją Planu Konwergencji z kwietnia 2023 oraz z naszymi prognozami. Według projektu PKB w 2024 ma wzrosnąć o 3,0% (PKO: 3,2%), głównie za sprawą odbicia spożycia prywatnego (efekt spadającej inflacji) i nadal rosnących inwestycji. Inflacja ma wg projektu wynieść 12,0% w 2023 (PKO: 12,0%) oraz 6,6% w 2024 (PKO: 5,0%).

Reklama

 

Nie rewidujemy prognoz przed dokładnym zapoznaniem się ze szczegółami projektu. Tym samym podtrzymujemy nasze dotychczasowe prognozy – wzrostu deficytu sektora finansów publicznych (SFP; budżet centralny + JST + fundusze pozabudżetowe) z 3,7% PKB w 2022 do 4,8% PKB w 2023 i spadku do 4,0% PKB w 2024. Zwracamy przy tym uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, rzeczywiste wykonanie wydatków budżetowych było w poprzednich latach niższe niż planowane (w latach 2016-19 średnio o ok. 1,1% PKB). Po drugie, wyższy deficyt budżetowy może być realizacją zapowiadanej wcześniej „konsolidacji fiskalnej” (ograniczenia znaczenia funduszy pozabudżetowych w finansach publicznych), przez co wyższy deficyt budżetu centralnego nie musi być złą wiadomością dla deficytu całego sektora finansów publicznych. Najbliższe lata będą jednak stały pod znakiem wyzwań dla finansów publicznych, ale stabilność fiskalna pozostaje niezagrożona.

Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 5Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 5

 

USA: Cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy były nieco lepsze od oczekiwań i poprawiły się względem poprzedniego tygodnia – zarówno w zakresie liczby nowych wniosków o zasiłek jak i osób kontynuujących jego pobieranie. Liczba ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych była mniejsza niż w ubiegłym tygodniu i niższa od konsensusu. Wyniosła 230 tys. (kons. 240 tys., wobec 240 tys. przed tygodniem po korekcie z 239 tys.). Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,702 mln w tygodniu, który skończył się 12 sierpnia (kons. 1,708 mln wobec notowanych poprzednio 1,711 mln po korekcie z 1,716 mln).

Reklama

 

USA: Zamówienia na dobra trwałe w USA w lipcu spadły o 5,2% m/m (kons. -4 proc.; +4,4% m/m w czerwcu, po korekcie z +4,7% m/m). Spadek był największy od kwietnia 2020 i wynikał ze zmniejszonego zapotrzebowania na środki transportu (głównie samoloty). Zamówienia na dobra trwałe bez tej zmiennej kategorii wzrosły o 0,5% m/m (wobec miesiąc wcześniej +0,2% m/m po korekcie z +0,6% m/m oraz konsensusu +0,2% m/m).

 

TUR: Bank centralny Turcji podniósł główną stopę procentową do 25% z 17,5%, znacznie powyżej oczekiwań. Większość ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg przewidywała podwyżkę do 20%. Wkomunikacie podano, że bank centralny zdecydował o głębszym zacieśnianiu warunków w polityce monetarnej, aby zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne oraz powstrzymać trend wzrostowy inflacji bazowej. Na dwóch poprzednich posiedzeniach bank podniósł główną stopę procentową łącznie o 900 pb. Po wygranych wyborach prezydenckich w maju, R.Erdogan powołał na stanowisko prezes banku centralnego H.Erkan - to była dyrektorka amerykańskich banków First Republic Bank oraz Goldman Sachs. Rynki liczą, że z tymi zmianami Turcja odstąpi od polityki skoncentrowanej wokół utrzymywania niskich stóp procentowych.

 

Reklama

USA: P.Harker (Philadelphia Fed) ocenił, że Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp. Opowiedział się jednocześnie za pozostawieniem stóp na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. W przeciwnym tonie wypowiedział się J.Bullard, który od połowy sierpnia nie pełni już funkcji prezesa Rezerwy Federalnej St.Louis. Bullard stwierdził, że przyspieszenie aktywności gospodarczej może wiązać się z kontynuacją podwyżek.

Zobacz także: Turcja – jest zaskakująca decyzja o stopach procentowych! Zobacz jak reaguje kurs liry tureckiej

 

Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 6Rezerwa Federalna prawdopodobnie zrobiła już wystarczająco dużo w zakresie podwyżek stóp? - 6

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama