Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rekordowa inflacja w Europie. Jakie będą dalsze działania banków centralnych?

|
selectedselectedselected
Rekordowa inflacja w Europie. Jakie będą dalsze działania banków centralnych? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O ile w Stanach Zjednoczonych inflacja konsumencka zdaje się spowalniać, spoglądając na miarę CPI, o tyle w strefie euro czy w Wielkiej Brytanii wręcz przeciwnie. Wzrost cen nadal przyspiesza, jak wynika z opublikowanych dziś danych.

 

 

Jaka jest inflacja w Europie?

Roczna stopa inflacji w strefie euro wzrosła we wrześniu 2022 r. do poziomu 9,9 proc. z 9,1 proc. miesiąc wcześniej. Jest to najwyższa stopa inflacji od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1991 r. Inflacja tym samym oddaliła się jeszcze bardziej od celu Europejskiego Banku Centralnego, który wynosi 2 proc., co może powodować, że decydenci będą nadal zacieśniać politykę pieniężną pomimo ryzyka recesji. Główna presja wzrostowa dla cen w strefie euro pochodziła z sektora energetycznego (40,7 proc. w porównaniu do 38,6 proc. w sierpniu), następnie z sektora żywności (11,8 proc. w porównaniu do 10,6 proc.), usług (4,3 proc. w porównaniu do 3,8 proc.) oraz dóbr przemysłowych niebędących energią (5,5 proc. w porównaniu do 5,1 proc.). Roczna inflacja bazowa, która nie uwzględnia zmiennych cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu, wzrosła we wrześniu do 4,8 proc. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,2 proc., podał Eurostat.

Reklama

 

Rekordowa inflacja w Europie. Jakie będą dalsze działania banków centralnych? - 1Rekordowa inflacja w Europie. Jakie będą dalsze działania banków centralnych? - 1

 

Ceny w Wielkiej Brytanii również szybują

We wrześniu 2022 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła do 10,1 proc. z 9,9 proc. w sierpniu, powracając do 40-letniego maksimum osiągniętego w lipcu i przewyższając oczekiwania rynkowe na poziomie 10 proc., podał serwis tradingeconomics. Największy wkład do wzrostu miała żywność, która podrożała o 14,8 proc. Koszty wzrosły również gwałtownie w przypadku mieszkania i usług komunalnych, ponieważ aż o 20,2 proc., głównie, ze względu na gwałtownie rosnące ceny energii elektrycznej czy gazu. Z kolei inflacja bazowa w ujęciu rocznym, która nie obejmuje energii, żywności, alkoholu i tytoniu, wzrosła do rekordowego poziomu 6,5 proc. w porównaniu do oczekiwań na poziomie 6,4 proc., wynika z danych Office for National Statistics.

 

Rekordowa inflacja w Europie. Jakie będą dalsze działania banków centralnych? - 2Rekordowa inflacja w Europie. Jakie będą dalsze działania banków centralnych? - 2

Reklama

 

Wysoka inflacja w Europie — banki centralne bez wyjścia?

Wysoka inflacja może nie dawać zbyt wiele przestrzeni dla dalszych działań banków centralnych w kontekście wykonania tzw. pivotu, czyli zwrotu w prowadzonej obecnie polityce monetarnej, polegającej głównie na podwyżkach stóp procentowych. Dalszy wzrost cen może przypieczętować kolejne podwyżki stóp procentowych w strefie euro czy w Wielkiej Brytanii, co z kolei może mieć wpływ na budżety gospodarstw domowych, ale także na wyceny spółek.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama