Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka jest inflacja w europie

Wysokie wskaźniki inflacji w wielu częściach świata wywołały obawy, czy podwyższone presje cenowe utrzymają się i spowodują wzrost oczekiwań inflacyjnych w dłuższej perspektywie, czy też okażą się przejściowe i unormują się z powrotem do średnich długoterminowych. Jak dotąd najwięcej uwagi poświęcono sytuacji w Stanach Zjednoczonych, choć inne obszary Europy i Ameryki Łacińskiej, takie jak Niemcy, Polska, Rosja, Brazylia i Meksyk, również zmagają się z inflacją powyżej celu. W tym samym czasie inflacja pozostała względnie opanowana w obszarach Azji, takich jak Chiny, Indonezja i Singapur.

W poszczególnych krajach działają różne siły, co oznacza, że ścieżki inflacji w przyszłości nie będą zasadniczo takie same dla każdego kraju, podobnie jak reakcje polityki pieniężnej. Niektóre banki centralne rynków wschodzących już zacieśniają politykę, aby stawić czoła rosnącej presji inflacyjnej, podczas gdy kilka banków centralnych rynków rozwiniętych, takich jak amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) i Europejski Bank Centralny, wydaje się być w stanie utrzymać politykę akomodacyjną przez dłuższy czas, zakładając, że presja cenowa okaże się tymczasowa.

W niniejszym opracowaniu koncentrujemy się na inflacji w USA, porównując argumenty przemawiające za tymczasową presją inflacyjną z argumentem, że wysoka inflacja stanie się bardziej trwała i ugruntowana. Naszym zdaniem obie strony mają swoje zalety, a warunki mogą się zmieniać i ewoluować w nadchodzących miesiącach. Aby zbadać te argumenty, określamy kluczowe zmienne ekonomiczne, które należy monitorować, aby ocenić, czy presja inflacyjna narasta w kanałach transmisji.

Ogólnie rzecz biorąc, inflacja jest napędzana przez pięć kluczowych kategorii, które są ze sobą powiązane i odgrywają wspólną rolę:

Rosnące oczekiwania inflacyjne:

Tymczasowe wstrząsy niekoniecznie prowadzą do wzrostu inflacji, chyba że zakorzenią się w mechanizmie ustalania cen.

Spirale płacowe/cenowe:

Reklama

Doświadczenia historyczne wskazują, że epizodom inflacyjnym towarzyszą zazwyczaj okresy przyspieszenia płac nominalnych.

Przyspieszający popyt przewyższający podaż w sposób trwały: Inflacja może pojawić się w wyniku zbyt ekspansywnej polityki fiskalnej bez równoczesnej reakcji podaży lub dynamiki warunków wymiany handlowej, która powoduje szybki wzrost popytu, za którym nie nadąża podaż krajowa.

Wysoce akomodacyjna polityka pieniężna: Zarówno rynki wschodzące, jak i rozwinięte mogą znacznie rozszerzyć politykę monetarną, co pokazał globalny kryzys finansowy (GFC) i pandemia COVID-19. Istnieje jednak ryzyko, że podmioty gospodarcze stracą wiarę w wiarygodność banków centralnych w zakresie zaostrzania polityki, jeśli inflacja nadmiernie wzrośnie.

Wysoce ekspansywna polityka fiskalna:

Zarówno rynki wschodzące, jak i rozwinięte prowadziły w czasie pandemii gwałtownie wyższe deficyty, co spowodowało wzrost poziomu zadłużenia. Polityka fiskalna w wielu krajach pozostała ekspansywna, nawet gdy aktywność gospodarcza powróciła do poziomu sprzed COVID-19. Ta trwająca polityka stymulacyjna wspiera ryzyko, zwiększając zagregowany popyt i nadmiernie napędzając inflację. Ponadto, w miarę jak coraz trudniej będzie sfinansować rosnący poziom zadłużenia, banki centralne będą stawały w obliczu rosnącej presji na utrzymywanie polityki monetarnej na niższym poziomie w celu obniżenia kosztów pożyczek publicznych, a nawet mogą ulec pokusie zapewnienia rządowi bezpośredniego finansowania.

Niniejszy raport został skonstruowany tak, aby zbadać każdy z tych czynników i kanałów transmisji, zaczynając w części 1 od przeglądu obecnych czynników wysokiej inflacji w USA. Przyglądamy się bliżej poszczególnym składnikom, które mają największy wpływ na ostatnie dane, jak również szerokiemu wpływowi efektów bazowych, ożywienia aktywności gospodarczej i zakłóceń w łańcuchu dostaw. Porównujemy również obecne warunki z wcześniejszymi okresami w historii USA, a także różne czynniki wpływające na inflację w USA i czynniki wpływające na inflację w Europie. W części 2 analizujemy czynniki ryzyka, które mogą umożliwić utrzymanie się wysokiej inflacji i/lub spowodować jej wzrost w przyszłości, w szczególności analizujemy kształtowanie się cen, spirale płacowo-cenowe, zmiany strukturalne na rynku pracy, rosnące koszty mieszkaniowe oraz możliwość rozchwiania oczekiwań inflacyjnych przez ekspansywną politykę fiskalną.

Ogólnie rzecz biorąc, dostrzegamy zalety obu stron debaty na temat inflacji

Reklama

Choć obecnie inflację w USA podbijają silne, wąskie czynniki, zdajemy sobie sprawę, że mogą one mieć charakter bardziej niż tymczasowy i mogą rozszerzać się na cały koszyk konsumpcyjny. Co więcej, kilka z czynników, które identyfikujemy, może w końcu popchnąć USA w kierunku wyższej inflacji. Należy zauważyć, że Fed przesunął się w kierunku ram monetarnych o średnim celu inflacyjnym, aby zwiększyć inflację po tym, jak nie osiągał celu inflacyjnego na poziomie 2% przez większość okresu po GFC. Tak więc, z założenia, inflacja powinna być wyższa po COVID-19 niż przed COVID-19. Pozostajemy czujni i zamierzamy ściśle monitorować pięć szerokich kanałów, które mogą spowodować rozchwianie inflacji.

Global Macro Shifts to oparty na badaniach briefing dotyczący globalnych gospodarek, zawierający analizy i poglądy dr Michaela Hasenstaba oraz starszych członków Templeton Global Macro (TGM). Dr Hasenstab i jego zespół zarządzają globalnymi strategiami obligacji Templetona, w tym nieskrępowanymi strategiami o stałym dochodzie, walutowymi i globalnymi makro. Ten zespół ekonomiczny, wykształcony na jednych z wiodących uniwersytetów na świecie, łączy globalną analizę makroekonomiczną z dogłębnymi badaniami poszczególnych krajów, aby pomóc w identyfikacji długoterminowych zaburzeń równowagi, które przekładają się na możliwości inwestycyjne.

 

Nota prawna

Czytaj więcej