Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Raport rynkowy: Banki centralne zdeterminowały nastroje, działo się sporo

|
selectedselectedselected
Raport rynkowy: Banki centralne zdeterminowały nastroje, działo się sporo | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę Fed podwyższył przedział stopy procentowej z 0,75%-1% do 1,5%- 1,75%, pieczętując wyższy poziom oczekiwań rynkowych. Po spotkaniu prezes Fed zaznaczał, że do ruchu o 75 p.b. skłoniły FOMC zaskoczenia inflacyjne i nie spodziewa się, aby podwyżki tego rzędu były częste. Fed pozostaje jednak zdeterminowany w walce z nadmierną inflacja, co przyniesie kontynuację zacieśniania monetarnego w kolejnych miesiącach.

Na najbliższym posiedzeniu podwyżka o 50 pb lub 75 pb wg. niego będzie najbardziej prawdopodobna. Dodał jednak, że Fed jest gotowy na szybką zmianę kursu, jeśli gospodarka USA zbytnio spowolni. FOMC przewiduje stopy proc. w USA na poziomie 3,4% na koniec 2022 r., 3,8% na koniec 2023 r. i 3,4% na koniec 2024 r. co oznacza podwyższenie oczekiwań i zbliżenie się do konsensusu rynkowego.

Nadzwyczajne środowe spotkanie EBC w celu analizy sytuacji rynkowej zakończyło się deklaracją przeciwdziałanie ponownemu ryzyku fragmentacji rynku. Rada Prezesów zdecydowała, że zastosuje elastyczność w reinwestowaniu zapadających aktywów zakupionych w ramach PEPP. Ponadto EBC postanowił przyspieszyć prace nad projektem nowego instrumentu przeciwdziałającego fragmentacji rynku.

W ciągu ostatnich dwóch dni decyzje o podwyżkach stóp procentowych podjął jeszcze Bank Anglii, podnosząc stopę procentową o 25 pb do 1,25%. Narodowy Bank Węgier podwyższył 1-tygodniową depozytową stopę procentową o 50 p.b. do 7,25%. Stopa poszła w górę również w Szwajcarii, gdzie dość niespodziewanie SNB podniósł stopy procentowe o 0,5 pkt procentowego do - 0,25%, pierwszy raz od 2007 r.

 

Rynek walutowy i rynek akcji

Reklama

Raport rynkowy: Banki centralne zdeterminowały nastroje, działo się sporo - 1Raport rynkowy: Banki centralne zdeterminowały nastroje, działo się sporo - 1

 

Inflacja CPI w Polsce zgodna ze wstępnym odczytem

Majowy odczyt został utrzymany na poziomie 13,9% r/r. Za wzrost odpowiada głównie wzrost cen paliw o 5% m/m i cen nośników energii (3,5% m/m) napędzanych głównie drożejącym węglem. Wolniej niż przed miesiącem rosła żywność o 1,3% m/m wobec 4,1% m/m w kwietniu. Z kolei negatywnie odczytujemy przyspieszenie inflacji bazowej, którą szacujemy na ok. 8,5% r/r. Dane determinują w naszej ocenie kontynuację zacieśniania polityki monetarnej.

 

Rynek pieniężny i rynek długu

Raport rynkowy: Banki centralne zdeterminowały nastroje, działo się sporo - 2Raport rynkowy: Banki centralne zdeterminowały nastroje, działo się sporo - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama