Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przyszłotygodniowe posiedzenie EBC w centrum uwagi inwestorów

|
selectedselectedselected
Przyszłotygodniowe posiedzenie EBC w centrum uwagi inwestorów  | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Uwaga rynku zaczyna skupiać się na przyszłotygodniowych posiedzeniach głównych banków centralnych. W najbliższy czwartek poznamy decyzję EBC, we wtorek Banku Japonii a w środę Banku Kanady. Następnie przyjdzie czas na Fed. W ostatnich dniach poznaliśmy wiele głosów płynących od przedstawicieli niektórych instytucji. Decydenci mieli na celu ostudzenie wygórowanych oczekiwań rynku dotyczących obniżek stóp procentowych co w pewnym stopniu się udało. Wczoraj tygodniowe dane z USA pokazały ponownie siłę rynku pracy. W konsekwencji dolar zyskał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji urosły.

 

Trwa forum ekonomiczne w Davos. Christine Lagarde  i część jej współpracowników sygnalizowała, że pierwszy możliwy ruch w dół na stopach jest możliwy latem. Wcześniejsza decyzja jest raczej mało realna, mimo, że rynek uważa inaczej. Na przyszłotygodniowym posiedzeniu EBC raczej nie zmieni swojego stanowiska. Oczywiście instytucja jest prawdopodobnie zaniepokojona rozwojem sytuacji gospodarczej w strefie euro. Z drugiej jednak strony widzi także ryzyko wzrostu inflacji, dlatego chce unikać zbyt pochopnych działań. Przedstawiciele bankowości centralnej wolą poczekać trochę dłużej i mieć większą pewność, że inflacja rzeczywiście i w sposób trwały powróci do celu 2 proc. 

 

Reklama

Chociaż w ostatnich tygodniach rentowności ponownie nieco wzrosły, nadal są one znacznie poniżej najwyższych poziomów z jesieni ubiegłego roku. Warunki finansowania są zatem nadal korzystniejsze niż jeszcze jakiś czas temu, co powinno pomóc gospodarce. W tym kontekście najbardziej prawdopodobne wydaje się zachowanie ostrożności EBC przy pierwszych obniżkach stóp procentowych. Przed przyszłotygodniowym spotkaniem nie ma już żadnych ważniejszych danych makro więc obraz sytuacji gospodarczej nie ulegnie większej zmianie. 

 

Wracając do USA, wczoraj poznaliśmy tygodniowe dane z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wypadła na poziomie najniższym od września 2022 roku (187 tys.) Oznacza to, że rynek pracy jest wciąż mocny. Reakcja na dolarze była widoczna. EUR/USD wyrównał środowe minima i obniżył swój kurs do poziomu 1,0846 ale w godzinach popołudniowo-wieczornych notowania zbliżyły się raz jeszcze do 1,0890. Aktualnie główna para walutowa zniżkuje i na moment pisania tego komentarza wskazuje pułap 1,0870. 

 

Należy wziąć pod uwagę fakt, że korekta eurodolara w tym momencie jest zbliżona pod kątem rozpiętości do ruchu spadkowego z pierwszej połowy grudnia 2023 roku. Jestem w stanie sobie wyobrazić taką regularność notowań. Negatywnym sygnałem jest to, że kurs znajduje się wciąż poniżej linii średnioterminowego trendu wzrostowego.  Na wykresie widoczny jest układ podwójnego dołka (wczorajsze oraz środowe minima), który sugeruje, że niebawem możemy zobaczyć nieco większe odreagowanie powyżej 1,09. 

Reklama

 

Zobacz także: Notowania kancelarii wystrzeliły o 25%. Byki wracają na GPW

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Łukasz Zembik

Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN 


Reklama
Reklama