Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przyszłość niemieckiej gospodarki została oceniona podobnie jak całej strefy euro. Czego możemy dowiedzieć się po wynikach badania wskaźnika ZEW dla Niemiec?

|
selectedselectedselected
Przyszłość niemieckiej gospodarki została oceniona podobnie jak całej strefy euro. Czego możemy dowiedzieć się po wynikach badania wskaźnika ZEW dla Niemiec? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik ZEW to badanie nastrojów ekonomicznych ekspertów rynku finansowego w Niemczech. Mierzy się w ten sposób oczekiwania dotyczące niemieckiej gospodarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Badanie przeprowadza Centrum Badań Ekonomicznych (ZEW). Wskaźnik oparty jest na odpowiedziach analityków i ekonomistów z banków, firm ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych. Jest on uważany za ważny wskaźnik oceny działalności gospodarczej w Niemczech i ściśle monitorowany przez wielu inwestorów. Obecnie wartość tego wskaźnika pierwszy raz od lutego 2022 r. osiągnęła dodatni odczyt (16,9 pkt), co mogłoby oznaczać, że sytuacja tej gospodarki może się polepszać. Czego jeszcze mogliśmy się dowiedzieć z badania?

 

Ocena sytuacji ekonomicznej

Styczniowe badanie zostało przeprowadzone na grupie 179 analityków i specjalistów. Niezależnie od ocenianego regionu większość specjalistów ocenia bieżącą sytuację ekonomiczną negatywnie. Najgorzej wypadają tu Chiny, gdzie aż 77 proc. respondentów postrzega obecną sytuację ekonomiczną negatywnie. Na drugim miejscu od dna są Niemcy, gdzie 60,3 proc. ocenia, źle obecną sytuację gospodarczą. Co może wydawać się ciekawe, delikatnie negatywnie oceniana jest gospodarka Stanów Zjednoczonych, obecnie wynosi minus 5 pkt, co jest spadkiem względem poprzedniego pozytywnego odczytu o 6,8 pkt.
Chin zajmują także pierwsze miejsce pod względem postrzegania przyszłości. Aż 58,9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że sytuacja dla tej gospodarki się poprawi (poprzednio 41,9 proc.). Może być to powiązane ze spodziewanym luzowaniem polityki “zero COVID’. Podobnie ankietowani odpowiedzieli na temat zachowania się indeksu SSE Composite (56 proc. odpowiedzi pozytywnych), na którego ekspozycję moglibyśmy uzyskać za pomocą funduszu iShares MSCI China ETF (MCHI). 

przyszlosc niemieckiej gospodarki zostala oceniona podobnie jak calej strefy euro czego mozemy dowiedziec sie po wynikach badania wskaznika zew dla niemiec grafika numer 1przyszlosc niemieckiej gospodarki zostala oceniona podobnie jak calej strefy euro czego mozemy dowiedziec sie po wynikach badania wskaznika zew dla niemiec grafika numer 1

Źródło: Conotoxia MT5, MCHI, Weekly

Reklama

Przyszłość niemieckiej gospodarki została oceniona podobnie jak całej strefy euro. Wartość wskaźnika ZEW osiągnęła odpowiednio 16,9 pkt i 16,7 pkt. Jest to znaczna poprawa względem poprzedniego odczytu, który wzrósł o ponad 40 pkt w obu przypadkach. 44 proc. specjalistów prognozuje, że wartość indeksu DAX (DE40) wzrośnie, a 38,1 proc. ankietowanych uważa, że się nie zmieni. Zauważalna jest poprawa nastrojów względem ostatniego badania dla wszystkich indeksów.

przyszlosc niemieckiej gospodarki zostala oceniona podobnie jak calej strefy euro czego mozemy dowiedziec sie po wynikach badania wskaznika zew dla niemiec grafika numer 2przyszlosc niemieckiej gospodarki zostala oceniona podobnie jak calej strefy euro czego mozemy dowiedziec sie po wynikach badania wskaznika zew dla niemiec grafika numer 2

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Weekly

Mimo ujemnego odczytu wskaźnika ZEW dla przyszłości gospodarki Stanów Zjednoczonych, na poziomie minus 6,7 pkt, dalej zauważamy poprawę względem ostatniego odczytu, który wynosił minus 23,3 pkt. Można by wnioskować, że ważniejszy od wartości danego wskaźnika jest jego trend zmian. Bardziej optymistycznie specjaliści patrzą na przyszłość indeksu Dow Jones Industrial (US30), gdzie aż 48,2 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostów jego wartości (poprzednio 41,1 proc.), 31 proc. za to uważa, że się nie zmieni.

przyszlosc niemieckiej gospodarki zostala oceniona podobnie jak calej strefy euro czego mozemy dowiedziec sie po wynikach badania wskaznika zew dla niemiec grafika numer 3przyszlosc niemieckiej gospodarki zostala oceniona podobnie jak calej strefy euro czego mozemy dowiedziec sie po wynikach badania wskaznika zew dla niemiec grafika numer 3

Źródło: Conotoxia MT5, US30, Weekly

Reklama

 

Rynek walut i stopy procentowe

Pytania w ankiecie dotyczyły też dwóch par walutowych: euro do dolara amerykańskiego oraz euro do juana chińskiego. W obu przypadkach specjaliści oczekują znacznego umocnienia się europejskiej waluty. Największa zmiana jest spodziewana dla pary EUR/USD, gdzie aż 53,5 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostu (poprzednio 46,2 proc.), a 33,5 proc. zakłada brak większych zmian. 

przyszlosc niemieckiej gospodarki zostala oceniona podobnie jak calej strefy euro czego mozemy dowiedziec sie po wynikach badania wskaznika zew dla niemiec grafika numer 4przyszlosc niemieckiej gospodarki zostala oceniona podobnie jak calej strefy euro czego mozemy dowiedziec sie po wynikach badania wskaznika zew dla niemiec grafika numer 4

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Weekly

Wydaje się, że pozytywne nastawienie do umocnienia się euro jest powiązane z oczekiwaniami ws. stóp procentowych. Prawie jednogłośnie, bo aż 87,1 proc., badani opowiedzieli się za wzrostem stóp procentowych w strefie euro w krótkim terminie. Mniej pozytywnie oceniają jednak wzrosty w długim okresie (możemy zakładać, że powyżej 6 miesięcy), gdzie 48,3 proc. badanych spodziewa się wzrostu stóp, a 36,5 proc. braku ich zmian.

Na drugim miejscu względem spodziewanego wzrostu stóp procentowych są Stany Zjednoczone. 79,2 proc. ankietowanych widzi w najbliższej decyzji FOMC dalsze zacieśnianie polityki monetarnej. W długim terminie 38 proc. respondentów spodziewa się wzrostu, a 39,8 proc. braku zmian. Oczekiwania te zdaje się, że są widoczne w rentownościach obligacji amerykańskich. Długoterminowe obligacje 10-letnie mają niższą rentowność niż te krótkoterminowe (np. 2-letnie). Obecnie ta różnica wynosi 0,65 pkt proc. Może się wydawać, że  sytuacja ta jest nielogiczna, bo niby czemu mielibyśmy chcieć otrzymywać mniej za trzymanie dłużej naszych środków. Historycznie podobna zależność zwykle zapowiadała okres recesji bądź spowolnienia w gospodarce, co - jak się wydaje - zaczynamy odczuwać już dziś.

Reklama



Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama