Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przemysł odbija po marcowym spadku: produkcja w kwietniu wzrosła o 7,9% r/r, zaskakując pozytywnie

|
selectedselectedselected

Produkcja sprzedana w przemyśle w cenach stałych wzrosła w kwietniu o 7,9% r/r, po silnym spadku w marcu wynoszącym 6,0% r/r. Solidne odbicie było spodziewane ze względu na liczbę dni roboczych. W marcu br. była ona o 2 dni mniejsza r/r, a kwietniu o 2 dni większa r/r. Niemniej, dane i tak zaskoczyły pozytywnie, gdyż wzrost okazał się silniejszy od naszej prognozy (4,3% r/r), jak i konsensusu prognoz (5,6% r/r)

Bank Millennium - Prosto z rynku: W kwietniu przemysł z nawiązką odrobił straty ze słabego marca
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pozytywny obraz płynie także, z danych po korekcji sezonowości i efektów kalendarzowych. W takim ujęciu produkcja w przemyśle w kwietniu wzrosła aż o 7,0% m/m, odrabiając z nawiązką straty z marca, gdy produkcja spadła o 5,5% m/m. Słabe dane z poprzedniego miesiąca interpretujemy zatem jako przejściowe zaburzenie wynikające z układu kalendarza w kraju i za granicą (liczba dni roboczych i święta wielkanocne), które wypadły na przełomie marca i kwietnia. Przemysł powoli zwiększa aktywność, co zapewne będzie kontynuowane w przyszłości.

 

Dane w rozbiciu na sektory, pokazują, że firmy z większości branż silnie zwiększyły produkcję w kwietniu. Na przykład firmy z branży odzieżowej zwiększyły produkcję o 19,6% r/r po spadku o 10,7% r/r miesiąc wcześniej. Podobnie produkcja w sekcji poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji wzrosła w kwietniu o 20,9% r/r, po spadku o 6,6% r/r w marcu. Znaczące odbicie widać także w sektorze motoryzacyjnym, maszynowym, a także, choć w mniejszym stopniu, w produkcji urządzeń elektrycznych. Powyższe sektory są w relatywnie większym stopniu zorientowane na eksport, stąd dane za kwiecień rozwiewają większość obaw, które pojawiły się w marcu i dotyczyły spadającego popytu z zagranicy przy mocnym kursie złotego (nie sprzyja on rentowności eksporterów). 

 

Kwietniowe dane, w naszej ocenie, pokazują, że po marcowym zaburzeniu przemysł wraca na trajektorię powolnego wzrostu. Sądzimy, że trend ten będzie kontynuowany. W oczekiwania te wpisują się także wstępne wyniki badania koniunktury GUS dla przemysłu w maju (zwracamy jednak uwagę, że w maju efekt liczby dni roboczych będzie niekorzystny dla danych o produkcji). Przemysłowi powinien pomagać przyspieszający wzrost wydatków polskich gospodarstw domowych, czemu sprzyja bardzo szybki wzrost płac realnych oraz wcześniejsza odbudowa oszczędności. Również popyt z zagranicy powinien powoli się poprawiać w warunkach niższej inflacji i stóp procentowych w strefie euro, choć krajowy sektor nadal będzie znajdował się pod negatywnym wpływem recesji w przemyśle Niemiec. Dane za kwiecień dobrze rokują dla wyników przemysłu dla całości 2Q 2024, gdy sektor powinien wspierać wzrost PKB. Po tych danych podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą PKB w 2Q 2024 wzroście o 3,2% r/r po wzroście o 1,9% r/r kwartał wcześniej. Natomiast dla całego 2024 r. prognozujemy wzrost wynoszący 3,0% wobec 0,2% w 2023 r.

Reklama

 

Inflacja cen produkcji sprzedanej wyniosła w kwietniu -8,6% r/r wobec -9,6% r/r miesiąc wcześniej. Dane okazały się nieco niższe od oczekiwań. W cenach producenta utrzymuje się głęboka deflacja, czemu sprzyja wygaśnięcie szoków w cenach surowców, brak większych napięć w łańcuchach dostaw i nadal obniżony popyt względem szczytów z ostatniego cyklu gospodarczego. Ceny producenta wpływają na obniżającą się inflację cen towarów uwzględnionych we wskaźniku konsumpcyjnej inflacji bazowej, co zapewne w najbliższych miesiącach będzie się jeszcze utrzymywało.

 

Dane z przemysłu mają optymistyczną wymowę i pokazują, że prognozy przyspieszającego ożywienia gospodarczego w Polsce są aktualne. Dynamika płac nadal jest wysoka i prędko się to nie zmieni. Dane z przemysłu, jak i z rynku pracy w kwietniu, nie dają, naszym zdaniem, argumentów do rychłego rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w Polsce. Na ten moment podtrzymujemy scenariusz, według którego stopy procentowe NBP nie ulegną zmianie do końca tego roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama