Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: W USA hamuje popyt na pracę

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: W USA hamuje popyt na pracę | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Liczba wolnych miejsc pracy w czerwcu spadła do 10,7 mln (kons. 11,0 mln) wobec 11,3 mln w maju. To drugi z rzędu miesiąc ze spadkiem tego wskaźnika. W największym stopniu spadała liczba wakatów w handlu detalicznym (-343 tys.) oraz handlu hurtowym (-82 tys.). Tym samym stopa wakatów obniżyła się do 6,6% z 6,9%. Jednocześnie liczby przyjęć do pracy oraz zakończeń pracy nieznacznie się obniżyły. W samym czerwcu nie zmienił się za to odsetek dobrowolnych odejść z pracy (dotychczas dokonywanych głównie w celu znalezienia lepszej oferty), który wynosi 2,8%. Wydaje się jednak, że cykliczny szczyt wskaźnik ten ma już za sobą i zapewne będzie spadać, wraz z prognozowanym pogorszeniem sytuacji na rynku pracy. Ze względu na hamowanie popytu na pracę drugi miesiąc z rzędu zmniejszyła się dysproporcja między popytem ze strony pracodawców i podażą pracy (por. wykres na pierwszej stronie). Dane wskazują, że pogarszające się warunki makroekonomiczne skutkują pewnym schłodzeniem sytuacji na rynku pracy – na razie widocznym jednak tylko po stronie zmniejszenia się liczby wakatów przy ograniczonej reakcji innych wskaźników.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W USA hamuje popyt na pracę - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W USA hamuje popyt na pracę - 1

 

POL:

Premier M.Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że do czwartku zostaną przedstawione założenia co do rozszerzenia programów wsparcia dla osób ogrzewających dom/mieszkanie innym paliwem niż węgiel. Zdaniem Premiera główną część kosztów kryzysu energetycznego powinny ponieść koncerny energetyczne, a podwyżki taryf za gaz i prąd dla gospodarstw domowych powinny być „relatywnie niewielkie”. Według M.Morawieckiego łączny koszt rozwiązań energetycznych ma wynieść ok. 50 mld PLN (dla SFP, przyp. PKO), z czego ok. 30 mld PLN to efekt już obowiązujących obniżek stawek VAT i akcyzy w ramach Tarcz Antyinflacyjnych, 11,5 mld PLN to koszt dodatku węglowego i kolejne 10-12 mld PLN to potencjalny koszt dodatków z tytułu innych źródeł ciepła.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W USA hamuje popyt na pracę - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W USA hamuje popyt na pracę - 2

Reklama

 

POL:

Według nieoficjalnych doniesień DGP w rządzie trwają analizy dotyczące poszerzenia działań osłonowych przed kryzysem energetycznym. Rozważane jest m.in. zamrożenie taryf za energię elektryczną (koszt ok. 13 mld PLN) i gaz (23 mld PLN) dla gospodarstw domowych przy jednoczesnych rekompensatach dla dostawców (łącznie koszt ok. 1,2% PKB). Uwzględniając analogiczne rozwiązania dla sektora MŚP koszty wzrosłyby o kolejne 36 mld PLN, co razem z wartymi 11,5 mld PLN dodatkami węglowymi oznaczałoby wydatki państwa wyższe o ok. 83,5 mld PLN (2,5% PKB). W powyższych kwotach nie zawierają się planowane przez rząd wsparcie dla ciepłownictwa i odbiorców wrażliwych. Wśród rozważanych pomysłów znajduje się m.in. stosowanie preferencyjnych taryf w zależności od skali redukcji zużycia energii przez gospodarstwa domowe (np. na poziomie 90% zużycia z poprzedniego roku).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W USA hamuje popyt na pracę - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W USA hamuje popyt na pracę - 3

 

POL:

Premier M.Morawiecki poinformował, że w ciągu dwóch pierwszych dni od uruchomienia programu wakacji kredytowych z programu skorzystało ponad 500 tys. kredytobiorców. Według BIK w czerwcu 2022 było 2,6 mln aktywnych umów o kredyt mieszkaniowych, z czego 1,97 mln podlega wakacjom.

 

POL:

Reklama

Instytut Samar podał, że w lipcu zarejestrowano o 10,7% r/r i 12,3% m/m mniej samochodów osobowych. Skumulowana liczba rejestracji po siedmiu miesiącach jest o 12,1% niższa niż przed rokiem. Jednocześnie instytut Samar obniżył prognozę rejestracji samochodów osobowych na 2022 do 430 tys. z 440 tys.

 

EUR:

Działania fiskalne w 2022 mające przeciwdziałać skutkom wojny w Ukrainie i wzrostowi cen energii podjęte przez rządy państw strefy euro wyniosły wg EBC ok. 1% PKB (wg stanu uwzględnionego w czerwcowej projekcji EBC), a trzy czwarte tej kwoty stanowią rozwiązania w obszarzeenergii. EBC szacuje, że w kolejnych latach wydatki na obronność wzrosną o ok. 0,2-0,3% PKB. Koszty związane z rozwiązaniami energetycznymi to w ok. 60% zwiększone wydatki, a w 40% zmniejszone przychody budżetowe. Odbiorcami ok. 70% rozwiązań fiskalnych były gospodarstwa domowe. Większość rozwiązań była powszechna, tzn. nie była celowana tylko w grupy najbardziej potrzebujące za pomocą kryteriów dochodowych. EBC szacuje, że skutkiem zwiększonych wydatków fiskalnych związanych z wojną i kryzysem energetycznym będzie w 2022 wzrost PKB wyższy o 0,4pp, przy marginalnym wpływie w kolejnych latach, i inflacja HICP niższa w 2022 o 0,4pp r/r (ale o 0,4 pp wyższa w 2023, co ma być głównie efektem zmian stawek podatkowych na energię).

 

USA:

Szefowa Fedu z S.Francisco M.Daly powiedziała, że Fed „pozostaje daleko w tyle” w walce z inflacją, a przedstawiciele banku centralnego są zdeterminowani by przywrócić stabilność cen. Ch.Evans (ChicagoFed) stwierdził, że przed nami jeszcze kilka raportów inflacyjnych, które powinny utwierdzić Fed w przekonaniu, że prowadzi on właściwy kurs polityki pieniężnej. Jego zdaniem stopa procentowa w USA dotrze do poziomu 3,5% na koniec 2022. L.Mester (ClevlandFed) powiedziała, że potrzebuje mocnych dowodów na to, że miesięczne zmiany inflacji zmniejszają się, aby zmienić zdanie co do skali zacieśnienia monetarnego w USA. J.Bullard (St.LouisFed) ocenił, że przedział stopy fed funds dotrze do 3,75%-4% na koniec 2022.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W USA hamuje popyt na pracę - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W USA hamuje popyt na pracę - 4

Reklama

 

POL:

Prof. J.Tyrowicz jest jedyną kandydatką większości senackiej do RPP. Według przewodniczącego senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych K.Kleiny do piątku ma potrwać zbieranie podpisów pod wnioskiem ws. Powołania J.Tyrowicz do RPP. Głosowanie prawdopodobnie odbędzie się 7 września (jeśli odbędzie się zaplanowane posiedzenie). Tego samego dnia zaplanowane jest też decyzyjne posiedzenie RPP, co oznacza, że J.Tyrowicz, w przypadku wyboru na członka RPP, mogłaby uczestniczyć dopiero w kolejnym posiedzeniu, w październiku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama