Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Burza na europejskim rynku energii

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Burza na europejskim rynku energii | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL/EU:

Premier M.Morawiecki podczas spotkania w Paryżu z prezydentem Francji E.Macronem przedstawił propozycję zamrożenia cen uprawnień do emisji CO2 przez najbliższe 2 lata na poziomie ok. 30 EUR oraz zmianę zasad naliczania cen tak, żeby cena krańcowa energii nie determinowała ceny dla całego rynku (zgodnie z obecnym schematem merit order). Gigantyczne wzrosty cen przyszłorocznych kontraktów (przejściowo nawet powyżej 1000 EUR/MWh) na moc we Francji i w Niemczech przyspieszają prace nad strukturalną reformą europejskiego rynku energii, który w obecnej sytuacji zdaniem przewodniczącej KE U.von der Leyen ukazał swoje ograniczenia. Szczegółowe propozycje ze strony KE mogą zostać przedstawione w najbliższych dniach. Czesi, którzy obecnie przewodniczą pracom Rady Unii Europejskiej, zwołali specjalne posiedzenie ministrów ds. energetyki na 9 września, na którym ma odbyć się debata dotycząca zarówno awaryjnych zmian w strukturze rynku, jak i konkretnych działań, które mają łagodzić wpływ kryzysu energetycznego dla firm i gospodarstw domowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Burza na europejskim rynku energii - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Burza na europejskim rynku energii - 1

 

EU:

Ceny gazu w holenderskim hubie (Dutch TTF) spadły wczoraj o prawie 20% i tym samym zniwelowały dużą część wzrostu o 40% z poprzedniego tygodnia. Spadek można wiązać z szybkim gromadzeniem zapasów gazu przez Niemcy (82%) i szybszym od oczekiwań osiągnięciem celu UE (80% przed 1 listopada). Średnie wypełnienie magazynów w całej UE wynosi już 79%. Spadek cen nastąpił też w przypadku przyszłorocznych kontraktów na dostawę mocy, które jednak nadal były o ok. 50% droższe niż tydzień temu.

Reklama

 

GER:

Niemiecki gigant energetyczny Uniper zajmujący się importem gazu z Rosji zawnioskował o zwiększenie o dodatkowe 4 mld EUR (do 13 mld EUR) linii kredytowej w niemieckim banku rozwoju KfW.

 

POL:

Prezydent A.Duda ocenił, że jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych.

 

POL:

Reklama

Izba Zbożowo-Paszowa poinformowała, że zbiory zbóż podstawowych można uznać za udane, zarówno pod względem jakości, jak i wydajności, która w większości regionów kraju była lepsza niż przed rokiem.

 

POL:

W ostatnich dniach pogłębiło się ujemne saldo przekroczeń granicy polsko-ukraińskiej. W ubiegły weekend (26-28 sierpnia) z Polski wyjechało na Ukrainę o 29,9 tys. osób więcej niż przyjechało. Poprzednio tak wysokie dzienne saldo odpływu na Ukrainę występowało w drugiej połowie maja. Wtedy powroty wiązały się z ustąpieniem pierwszej fali szoku związanego z wojną oraz zaciąganiem się do ukraińskiej armii. Obecny przepływ ludności może być związany z powrotem części ukraińskich rodzin do kraju, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Warto przy tym pamiętać, że w poprzednim tygodniu (tj. 15-21 sierpnia) ujemne saldo przekroczeń skurczyło się o ok. 10 tys.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Burza na europejskim rynku energii - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Burza na europejskim rynku energii - 2

 

POL:

Reklama

Głosowanie Senatu nad kandydaturą J.Tyrowicz do RPP zaplanowano na 7 września (równocześnie z posiedzeniem RPP).

 

POL:

Rada Ministrów ma się dziś zająć projektem ustawy budżetowej na 2023.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama