Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce: najważniejsze i najistotniejsze fakty z minionego tygodnia

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce: najważniejsze i najistotniejsze fakty z minionego tygodnia | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Liczba wolnych miejsc pracy w 1q22 w gospodarce narodowej wyniosła 158,7 tys. i wzrosła o 15,5% q/q. Najwięcej wolnych miejsc pracy występowało w przetwórstwie przemysłowym i handlu. Z kolei najwyższy odsetek wolnych miejsc pracy odnotowano w sekcji „Informacja i komunikacja” (4%) oraz w budownictwie (ponad 2%). Niemal 20% wolnych miejsc pracy stanowiły te nowo utworzone, co wskazuje na trudności pracodawców ze zwiększaniem zatrudnienia. Liczba nowoutworzonych miejsc pracy była zbliżona do tej sprzed roku, a nieznacznie wzrosła liczba zlikwidowanych miejsc pracy. Systematycznie spada odsetek wykonujących pracę zdalnie – w 1q22 pracowało tak tylko 5% pracujących. Dane wskazują, że w 1q22 popyt na pracę wyraźnie przekraczał podaż.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce: Wolne miejsca pracy w gospodarce narodowej - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce: Wolne miejsca pracy w gospodarce narodowej - 1

Opis dyskusji po majowym posiedzeniu RPP ma znaczenie tylko historyczne, bo za nami już przecież posiedzenie RPP w czerwcu. Według dokumentu członkowie Rady oceniali w maju, że koniunktura gospodarcza powinna pozostać korzystna, przy oczekiwanym stopniowym spowolnieniu. Członkowie RPP w danych marcowych dostrzegli pewne wyhamowanie presji płacowej. Uważali, że inflacja pozostanie istotnie podwyższona, a następnie stopniowo się obniży. W komunikacie nie zawarto wskazań odnośnie do ruchów Rady w przyszłości.

Komitet Stabilności Finansowej ds. nadzoru makroekonomicznego (KSF-M) ocenił, że sektor bankowy pozostaje stabilny, a głównym źródłem zagrożeń są ryzyko związane z kredytami frankowymi oraz słabość niektórych instytucji. Komitet dostrzega, że banki poniosą istotne koszty z tytułu składek na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oraz wakacji kredytowych. KSF-M zarekomendował utrzymanie w 2q22 wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%. KNF zatwierdził i uznał system ochrony, o którego powstanie wnioskowało 8 banków, w tym PKO Bank Polski.

Państwowy Dług Publiczny na koniec 1q22 wyniósł 1 137 mld PLN, co oznacza spadek o 11,5 mld PLN q/q. Dług sektora wg metodologii ESA wyniósł na koniec 1q22 1 416 mld PLN i wzrósł o 5,3 mld PLN, do czego przyczynił się m.in. wzrost zadłużenia Krajowego Funduszu Drogowego.

Reklama

 

 

Prezes NBP A.Glapiński powiedział, że po wakacjach inflacja powinna zelżeć, tak że pod koniec 2023 może wynieść ok. 6%, ale poniżej 5% znajdzie się dopiero w 2024. Z kolei członek RPP C.Kochalski powiedział, że widzi przestrzeń do podwyżek stóp w lipcu oraz „prawdopodobnie też” we wrześniu. Jego zdaniem bardzo prawdopodobne są ruchy o 50-75pb, a szczyt inflacji powinien wystąpić w 3q22. C.Kochalski stwierdził, że na ostatnim posiedzeniu RPP zważyła z jednej strony determinację, by szybko sprowadzić inflację do celu, a z drugiej strony „przyjrzała się z wielką troską” czynnikom, które mogą wpłynąć na wzrost gospodarczy. Dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP P.Szpunar powiedział, że jego zdaniem w Polsce nie jest potrzebny program zacieśniania ilościowego i wystarczy pozwolić zakupionym obligacjom zapaść. Zdaniem P.Szpunara ze względu na formułę zmiennej stopy procentowej, na której opiera się znakomita większość kredytów, transmisja podwyżek stóp NBP jest wystarczająco szybka i skuteczna. Główny ekonomista NBP stwierdził też, że jego zdaniem nie występuje w krajowej gospodarce spirala cenowo-płacowa, m.in. dlatego, że (1) udział płac w całości kosztów firm spada, a (2) firmy sprawnie przerzucają rosnące koszty na ceny ze względu na wysoki popyt.

L.Kotecki, członek RPP, powiedział w wywiadzie, że szanse, że RPP jest blisko końca podnoszenia stóp, są małe. Podkreślił, że w otoczeniu, w którym Fed i EBC dopiero zaczynają swoje cykle podwyżek, RPP nie będzie mogła stać biernie, bo to osłabiałoby złotego i jeszcze bardziej nakręcało inflację. W jego ocenie działania RPP są mało efektywne, bo neutralizuje je oddziałująca proinflacyjnie polityka budżetowa. Tymczasem, jego zdaniem, odpowiednia polityka budżetowa przyniosłaby wymierne efekty w walce z inflacją. L.Kotecki ponowił propozycję, by NBP emitował obligacje i w ten sposób ściągał płynność dostarczoną do gospodarki podczas pandemii. Według członka RPP na razie nie można wykluczyć, że w przyszłym roku średnioroczna inflacja także będzie dwucyfrowa. Dla L.Koteckiego sygnałem, że nie są potrzebne dalsze podwyżki stóp, byłaby wiarygodna projekcja z prognozą, która pokazuje inflację obniżającą się mocno poniżej 10%.

Minister Klimatu, A.Moskwa, powiedziała w wywiadzie dla DGP, że rząd pracuje nad systemem dopłat dla importerów węgla, aby jego koszt dla nabywcy finalnego był zbliżony do ceny z krajowej produkcji (ok. 1 tys. PLN/t). Koszt takich dopłat szacowany jest na ok. 3 mld zł. Rząd zamierza także stworzyć rezerwę węglową w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a na ten cel zostanie przeznaczone 3,4 mld zł. Minister zapewniła, że w Polsce nie zabraknie gazu ziemnego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Tematy

Rada Polityki Pieniężnej wzrost zatrudnienia w Polsce wiadomości rada polityki pieniężnej stopę procentową rada polityki pieniężnej zadania rada polityki pieniężnej posiedzenia kiedy podwyżka stóp procentowychInformacje rada polityki pieniężnej nbp podwyżka stóp procentowych w polsce podwyżka stóp procentowych a kurs waluty co daje podwyżka stóp procentowych wzrost produkcji przy równoczesnym spadku zatrudnienia kiedy podwyżka stóp procentowych w polsce kiedy podwyżka stóp co oznacza podwyżka stóp procentowych podwyżka stóp a waluta podwyżka stóp w polsce podwyżka stóp a giełda podwyżka stóp rpp podwyżka stóp rada polityki pieniężnej skład rada polityki pieniężnej posiedzenie rada polityki pieniężnej wibor wzrost zatrudnienia wzrost zatrudnienia a inflacja polska wzrost zatrudnienia jak obliczyć wzrost zatrudnienia wzrost zatrudnienia w usługach przyczyny wzrost zatrudnienia w przemysle wzrost kosztów zatrudnienia wzrost zatrudnienia w administracji wzrost zatrudnienia w sektorze publicznym wzrost zatrudnienia w zawodach nierolniczych to wzrost produkcji i zatrudnienia wzrost zatrudnienia netto wzrost zatrudnienia we wspieranych przedsiębiorstwach wpływ zatrudnienia na wzrost gospodarczy wzrost zatrudnienia w administracji publicznej podwyżka stóp procentowych 2022 konferencja Adama Glapińskiego glapiński konferencja adam glapiński konferencja konferencja glapiński glapiński konferencja prasowa nbp glapiński konferencja konferencja glapińskiego konferencja prasowa glapińskiego podwyżka stóp procentowych czerwcowa podwyżka stóp procentowych
Reklama
Reklama