Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Zatrudnienie NFP w lipcu wzrosło o 528 tys. (kons: 250 tys.) wobec 398 tys. w czerwcu. W danych trudno znaleźć oznaki oczekiwanego przez rynki spowolnienia. Wręcz przeciwnie - zatrudnienie wzrosło mocniej od oczekiwań drugi miesiąc z rzędu. Do tego wyniku przyczyniły się miesięczne wzrosty w praktycznie wszystkich sektorach, przy czym w największym stopniu w rozrywce i HoReCa (+96 tys.) oraz w opiece zdrowotnej i społecznej (+97 tys.). Jako ciekawostkę statystyczną można wskazać, że w lipcu zatrudnienie po raz pierwszy przebiło poziom sprzed pandemii (o 32 tys.), choć w dalszym ciągu pozostaje o kilka milionów poniżej przedpandemicznego trendu. Na to, że amerykański rynek pracy pozostaje rozgrzany wskazują również pozostałe składowe raportu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 1

Stopa bezrobocia spadła do 3,5%, po tym jak przez 4 poprzednie miesiące wynosiła 3,6%. To również jest powrót do przedpandemicznego poziomu z lutego 2020. Spadek stopy bezrobocia miał miejsce pomimo obserwowanego od marca systematycznego wzrostu liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Z danych wynika, że za spadek stopy bezrobocia odpowiadał przede wszystkim przepływ ze stanu bezrobotnych do pracujących. Jednocześnie drugi miesiąc z rzędu marginalnie (o 0,1pp) obniżyła się stopa aktywności zawodowej do 62,1% - jednak od początku roku wskaźnik praktycznie się nie zmienia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 2

Reklama

Dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie z czerwca (5,2% r/r), przez co zdecydowanie przebiła konsensus: (4,9% r/r). Momentum płac (śr 3m po odsezonowaniu), będące dokładniejszym miernikiem bieżących tendencji wynagrodzeń, w ostatnich miesiącach ponownie zaczęło rosnąć. Lipcowy raport z rynku pracy jasno wskazuje, że ten segment amerykańskiej gospodarki pozostaje niezwykle rozgrzany, pomimo sygnałów jego hamowania (np. ze strony tygodniowych wniosków o zasiłek). W tym kontekście warto pamiętać, że rynek pracy zazwyczaj reaguje jako ostatni na wszelkie zmiany koniunktury gospodarczej. Niemniej, biorąc pod uwagę sygnalizowaną determinację członków FOMC w ograniczaniu inflacji, tak mocne dane prawdopodobnie poskutkują jeszcze agresywniejszą retoryką, której celem byłoby przekonanie rynków, że cykl podwyżek stóp Fed wcale nie zmierza ku końcowi. W tym kontekście rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 75pb na wrześniowym posiedzeniu FOMC. Trudno byłoby oczekiwać trwałego osłabienia presji inflacyjnej w USA bez normalizacji rynku pracy. Piątkowe dane sugerują, że na tę normalizację będziemy musieli jeszcze poczekać.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 3

 

GER:

Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,4% r/r (wobec spadku o 1,7% r/r w maju). W strukturze danych widać wyraźny wpływ ostatnich wydarzeń na świecie na trendy w niemieckim przemyśle. Mocno spadła produkcja dóbr pośrednich - spadki są tu notowane od marca, zapewne jako efekt zakłóceń w łańcuchach dostaw po wybuchu wojny w Ukrainie. Po ponad roku spadków ożywiła się produkcja dóbr kapitałowych. Słabnie natomiast impet wzrostowy produkcji dóbr konsumpcyjnych. Dane wpisują się w obraz powrotu konsumenta do przedpandemicznych przyzwyczajeń w kwestii struktury konsumpcji (odbudowa znaczenia usług), ale przy próbie ograniczania poziomu wydatków.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 4

Reklama

 

POL:

Według wstępnych szacunków MRiPS, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec lipca wyniosła 4,9% (bez zmian wobec czerwca, PKO i kons.: 4,8%). Choć wynik plasuje się lekko powyżej oczekiwań, to silny trend spadkowy bezrobocia (-1,0pp r/r) utrzymał się. Dla krajowego rynku pracy, zmagającego się od kilku lat z niedoborami podaży pracy, kluczowy jest napływ obcokrajowców, których liczba rejestracji w systemie ubezpieczeń społecznych przekroczyła już milion.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 5

 

ŚWIAT:

Indeks światowych cen żywności FAO w lipcu spadł do 140,9 pkt. (ze 154,3 pkt. w czerwcu). W ujęciu złotowym ceny żywności spadły wobecczerwca o 2,8% m/m, co skutkowało obniżeniem się rocznej dynamiki cen do 37,3% (z 45,1% w czerwcu). Dane wskazują, że szok na cenach żywności stopniowo wygasa, a utrzymanie się takich tendencji w kolejnych 2-3 kwartałach zwiększyłoby szansę na odwrócenie trendu dla krajowych cen żywności (por. wykres).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 6

 

POL:

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na koniec lipca sfinansowało 95% tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa.

 

POL:

L.Kotecki powiedział, że RPP powinna działać dużo szybciej, ale krócej. Jego zdaniem lepiej nie rozciągać podwyżek stóp procentowych w czasie. Gdyby podwyżki następowały szybciej, to w jego ocenie RPP być może skończyłaby cykl podwyżek w maju.

Reklama

 

POL:

Minister A.Moskwa poinformowała, że projekt wsparcia dla odbiorców ciepła korzystających m.in. z ciepła systemowego, oleju opałowego, LPG, drewna jest już gotowy. Odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy, adekwatne do wzrostu cen. Nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego mają otrzymać do 3,9 tys. PLN wsparcia, używający pelletu - 3 tys. PLN (390 tys. gospodarstw), drewna kawałkowego - 1 tys. PLN (530 tys. gospodarstw), oleju opałowego - 2 tys. PLN (122 tys. gospodarstw), a LPG - 500 PLN (150 tys. gospodarstw). Jednocześnie minister A.Moskwa stwierdziła, że URE będzie blokował podwyżki taryf, a „maksymalny akceptowany przez URE” wzrost taryfy na ciepło w większości przypadków wyniesie ok. 40%. W tym rozwiązaniu przewiduje się rekompensaty dla ciepłowni z budżetu państwa, jeśli wnioskowałyby one o silniejsze podwyżki. Koszt dodatkowej ochrony taryfowej wyniesie ponad 9 mld PLN, z czego 7 mld PLN przeznaczone zostanie na ciepłownictwo nieindywidualne (systemowe), a 2 mld PLN na dodatki dla gospodarstw indywidualnych. Wsparcie ma obowiązywać od października 2022.

 

ROM:

Rumuński bank centralny podwyższył główną stopę procentową o 75pb do 5,5%, mniej niż oczekiwano (kons. 100pb). Niższa od oczekiwań skala podwyżki była motywowana przez bank niższą od prognoz inflacją (choć w dalszym ciągu rosnącą). W zatwierdzonej przez bank sierpniowej projekcji inflacyjnej zakłada się, że szczyt inflacji będzie miał miejsce w 3q22, a następnie inflacja będzie się stopniowo obniżała. W czerwcu inflacja wyniosła 15,1% r/r. Pełen raport o inflacji opublikowany zostanie 9 sierpnia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rozgrzany rynek pracy ożywia oczekiwania na podwyżki stóp - 7

Reklama

 

POL:

Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisały umowę na prefinansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy, która otwiera drogę do możliwości prefinansowania projektów zgłoszonych w ramach KPO. Według Min. Funduszy zgłoszone przez poszczególne ministerstwa zapotrzebowanie na prefinansowanie w 2022 to ok. 4 mld PLN.

 

USA:

Senat uchwalił ustawę obejmującą zmiany podatkowe, w tym utrudniające korporacjom unikania opodatkowania oraz przewidującą wzrost wydatków na ochronę środowiska oraz ochronę zdrowia. Ustawa wobec pierwotnych deklaracji J.Bidena jeszcze z czasów kampanii wyborczej ma raczej skromne rozmiary (wzrost wydatków o 437 mld USD wobec deklarowanych 6 bln USD). W ustawie przewidziano m.in. dotowanie projektów energetyki odnawialnej, wprowadzenie minimalnego, 15%-owego podatku od zysków korporacji (obejmie on ok. 150 największych firm w USA), górne limity cen niektórych leków.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama