Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozowana stopa bezrobocia zrewidowana w górę

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozowana stopa bezrobocia zrewidowana w górę | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023. Zgodnie z nowymi założeniami PKB w 2023 wzrośnie o 0,9% (wcześniej 1,7%), a inflacja średniorocznie wyniesie 12,0% (wcześniej zakładano 9,8%). Minister finansów M.Rzeczkowska, stwierdziła, że w optymistycznym scenariuszu wzrost PKB może być wyższy niż 1%, z kolei inflacja powinna obniżyć się do jednocyfrowego poziomu pod koniec roku. Deficyt budżetu państwa będzie wyższy o 24 mld PLN (0,7% PKB) niż pierwotnie zakładano (68 mld PLN), czyli nie powinien przekroczyć 92 mld PLN (2,7% PKB). Głębszy deficyt ma być wynikiem większej subwencji ogólnej dla samorządów (o 14 mld PLN) oraz środków na jednorazowe wypłaty dla pracowników sfery budżetowej. Prognozowana stopa bezrobocia została nieznacznie zrewidowana w górę, do 5,5% na koniec 2023, z wcześniejszych 5,4%.

 

POL:

Według minutes z majowego posiedzenia NBP większość członków RPP uważa, że proces dezinflacji będzie kontynuowany, a perspektywy powrotu inflacji do celu w horyzoncie projekcji nie zmieniły się. Oceniono, że napływające dane potwierdzają spowolnienie dynamiki PKB, w tym wyraźny spadek popytu konsumpcyjnego. Towarzyszą temu spadek oczekiwań inflacyjnych konsumentów oraz trudności w przenoszeniu rosnących kosztów przez przedsiębiorstwa na ceny produktów gotowych. Wraz ze słabnącym popytem krajowym proces dezinflacji w Polsce będzie wspierany przez spadek cen surowców oraz osłabienie koniunktury w otoczeniu zewnętrznym. W dokumencie wskazywano również na aprecjację kursu złotego jako czynnik sprzyjający dezinflacji. Jednocześnie część członków była zdania, że inflacja nie obniży się do celu inflacyjnego do końca 2025, a skala zacieśnienia monetarnego nie jest wystarczająca. Wydźwięk protokołu z posiedzenia jest zgodny z naszym przekonaniem, że lipcowa projekcja może skłonić RPP do dyskusji na temat pierwszych obniżek stóp w 2023, chociaż samej obniżki spodziewamy się pod koniec roku.

 

POL:

J.Tyrowicz (RPP) powiedziała, że preferowany poziom stóp procentowych w Polsce to 7,75-8,0%, co oddaje jej głosowania w RPP (wnioski o podwyżki o 100pb). Według J.Tyrowicz nadal istnieje wysokie ryzyko, że inflacja będzie oscylowała w okolicach 8% r/r i przy obecnym poziomie stóp nie zejdzie do celu inflacyjnego. Zdaniem członkini Rady obecnie jakiekolwiek dyskusje o obniżkach stóp procentowych są przedwczesne i obniżają skuteczność transmisji polityki pieniężnej. J.Tyrowicz powiedziała też, że nie widzi uzasadnienia dla tezy, że inflacja opada szybciej niż oczekiwano, ponieważ „obecna ścieżka inflacji w prognozach NBP pozostaje o 0,9pp powyżej ścieżki centralnej z projekcji marcowej NBP”.

Reklama

 

EUR:

Na koniec kwietnia prawie 4 mln osób niebędących obywatelami UE korzystało z prawa tymczasowej ochrony w UE. Spośród nich aż 98% stanowili uchodźcy wojenni z Ukrainy. Najwięcej osób korzystających z tymczasowej ochrony zamieszkiwało Niemcy (1 090 tys., 28% ogółu), Polskę (995 tys., 25%) i Czechy (332 tys., 8%), a w przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwięcej uchodźców było w Czechach (31,6), Polsce i Estonii (26,4), Litwie (24,5), Bułgarii (22,7) i Łotwie (21,2), przy średniej unijnej 8,9.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozowana stopa bezrobocia została nieznacznie zrewidowana w górę - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozowana stopa bezrobocia została nieznacznie zrewidowana w górę - 1

 

POL:

Ministerstwo Finansów opublikowało kompleksową analizę dotyczącą wsparcia finansowego dla rodzin na podstawie danych administracyjnych (stan za 2018). Dane wskazują, że średnia liczba dzieci w rodzinie malała wraz ze wzrostem przeciętnego dochodu netto na osobę (w 1. decylu 1,85 dzieci do 9. decyla 1,43 dzieci). W decylu najlepiej zarabiających rodzin liczba dzieci nieznacznie rosła, do 1,48. Dane o dochodach netto wskazują na występowanie luki płacowej między kobietami a mężczyznami (przy czym jest ona minimalna w przypadku osób samotnych bez dzieci). Przeciętne dochody par z dziećmi rosną wraz z wiekiem zdecydowanie dłużej niż wśród par bez dzieci – dochody mężczyzn posiadających dzieci rosną od wieku 20 lat i osiągają szczyt przed 45 rokiem życia, z kolei dochody mężczyzn bez dzieci przestają rosnąć tuż po 30 roku życia i stabilizują się na zdecydowanie niższym poziomie niż dla mężczyzn z dziećmi. Dochody kobiet posiadających dzieci rosną nieprzerwanie od 20 do ok. 42 roku życia, a kobiet bez dzieci tylko do ok. 33 roku życia, przy czym stabilizują się na podobnych poziomach, w obydwu przypadkach wyraźnie poniżej dochodów dla mężczyzn.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama