Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: proces dezinflacji przebiega powoli - inflacja PPI w strefie euro w lutym spadła

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: proces dezinflacji przebiega powoli - inflacja PPI w strefie euro w lutym spadła | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Inflacja PPI w strefie euro w lutym spadła do 13,2% r/r z 15,1% r/r w styczniu. W ujęciu m/m ceny producenta obniżyły się o 0,5%, przede wszystkim ze względu na spadek cen energii oraz w dużo mniejszym stopniu dóbr pośrednich. Z wyłączeniem energii, która stanowi główny motor dezinflacji cen producenta, inflacja PPI obniżyła się do 0,2% m/m z 1,1% m/m oraz do 10,2% r/r z 11,1% r/r w styczniu. Wyraźne wyhamowanie dynamik obserwowane było w pozostałych kategoriach, choć spowolnienie wzrostu cen nastąpiło po skokowych wzrostach w styczniu, wynikających z noworocznego dostosowania cenników. Impet inflacji jest jednak zbliżony do odnotowanego pod koniec roku, co wskazuje, że proces dezinflacji przebiega powoli.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: proces dezinflacji przebiega powoli - inflacja PPI w strefie euro w lutym spadła - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: proces dezinflacji przebiega powoli - inflacja PPI w strefie euro w lutym spadła - 1

 

USA:

Wyniki ankiety JOLTS za luty pokazały, że liczba nieobsadzonych miejsc pracy w USA obniżyła się drugi miesiąc z rzędu i mocniej od oczekiwań, do 9,9 mln z 10,6 mln w styczniu. Odczyt poniżej 10 mln odnotowano po raz pierwszy od maja 2021. Największy spadek liczby nieobsadzonych miejsc pracy miał miejsce w usługach profesjonalnych i biznesowych. Jednocześnie spadła liczba zwolnień, co pokazuje, że schłodzenie rynku pracy odbywa się na razie przez ograniczanie rekrutacji. Tym samym liczba wakatów przypadająca na jednego bezrobotnego obniżyła się, choć nadal pozostaje na wysokim poziomie 1,7.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: proces dezinflacji przebiega powoli - inflacja PPI w strefie euro w lutym spadła - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: proces dezinflacji przebiega powoli - inflacja PPI w strefie euro w lutym spadła - 2

Reklama

 

GER:

Eksport towarów w styczniu wzrósł o 4,0% m/m (sa) oraz o 7,6% r/r, przy wzroście importu o odpowiednio 4,6% m/m (sa) i 3,8% r/r. W efekcie nadwyżka w handlu towarami wyniosła 16 mld EUR. Główne źródło importu stanowiły Chiny, z kolei ze względu na embargo na import surowców z Rosji, import z tego kraju był o blisko 60% niższy niż przed rokiem. Wartość eksportu z Niemiec została oszacowana na poziomie 136,7 mld EUR i była najwyższa w historii, po części odzwierciedlając efekty cenowe, a po części utrzymującą się siłę eksportową największej gospodarki strefy euro.

 

EUR:

Badanie EBC pokazało dalszy spadek oczekiwań inflacyjnych konsumentów w lutym. Przeciętna postrzegana inflacja za ostatnie 12 miesięcy obniżyła się do 8,7% z 9,5% w styczniu. Mediana oczekiwanej inflacji na kolejne 12 miesięcy obniżyła się do 4,6% z 4,9%. Oczekiwania w horyzoncie 3-letnim spadły natomiast do 2,4% z 2,5%. Oczekiwania utrzymują się wyraźnie poniżej poziomu postrzeganej inflacji, w szczególności w horyzoncie 3-letnim, co sugeruje, że nie uległy one odkotwiczeniu. Oceny inflacji nie różnią się znacząco w poszczególnych grupach konsumentów, jednak zasadniczo młodsi respondenci odczuwają niższą inflację niż osoby starsze, niższe są też ich oczekiwania.

 

ROM:

Bank centralny Rumunii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, z główną stopą równą 7,00%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Rumuński bank centralny oczekuje, że według aktualnych ocen i zgodnie z najnowszą prognozą średniookresową (luty 2023), roczna stopa inflacji prawdopodobnie będzie spadać w kolejnych miesiącach w szybszym tempie, pod wpływem znacznych efektów bazy i spadków cen niektórych surowców, a także dzięki programom ograniczającym wzrost cen energii. Rumuńskie władz monetarne nie wykluczyły obniżek stóp, jeśli inflacja (15,5% w lutym) osiągnie poziom stopy bazowej. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się obecnie stabilizacja stóp na obecnym poziomie do końca roku.

Reklama

 

UE:

Ceny mieszkań w UE w 4q22 spadły o 1,5% q/q, co jest pierwszym kwartalnym spadkiem cen od 2015. Spadek cen dotyczył 15 z 27 państw UE. Najsilniej taniały mieszkania w Danii (-6,5% q/q) i w Niemczech (-5% q/q). Wzrost stóp procentowych obserwowany w strefie euro oraz w innych państwach UE spowodował gwałtowny spadek popytu na mieszkania. Co ciekawe, w Polsce, gdzie wzrost oprocentowania nowych hipotek był jednym z najwyższych w UE, ceny nieruchomości w 4q22 nadal rosły o 1,4% q/q. Można to wiązać z relatywnie mocnym ograniczeniem podaży mieszkań (znaczne ograniczenie liczby projektów deweloperskich) oraz z pogłębieniem dużego deficytu zasobów mieszkaniowych na skutek napływu uchodźców i związaną z tym poprawą rentowności wynajmu lokali mieszkalnych.

 

USA:

Zamówienia fabryczne w lutym obniżyły się silniej od oczekiwań (o 0,7% m/m po zrewidowanym w dół spadku o 2,1% m/m w styczniu). Najsilniejszy wpływ na spadek zamówień ogółem miało obniżenie się zamówień w transporcie, w szczególności w kategorii samolotów i części niezwiązanych z obronnością. Spadek zamówień na dobra trwałe był zgodny ze wstępnym szacunkiem i wyniósł 1,0% m/m.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: proces dezinflacji przebiega powoli - inflacja PPI w strefie euro w lutym spadła - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: proces dezinflacji przebiega powoli - inflacja PPI w strefie euro w lutym spadła - 3

 

ŚWIAT:

Reklama

Dziś odbędzie się spotkanie prezydent Tajwanu, T.Ing-wen ze spikerem Izby Reprezentantów, K.McCarthym. Rzecznik konsulatu chińskiego w Los Angeles, gdzie ma się odbyć spotkanie, stwierdził, że nie sprzyja ono regionalnemu pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności i podważy polityczne podstawy stosunków chińsko-amerykańskich. Z kolei w Pekinie odbędzie się spotkanie, prezydenta Francji, E.Macrona, oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej, U.Von der Leyen, z przywódcą Chin, X.Jipingiem.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama