Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Niemcy coraz bardziej lubią polskie produkty

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Niemcy coraz bardziej lubią polskie produkty  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Inflacja PPI w kwietniu obniżyła się silniej od oczekiwań, do 1,0% r/r ze zrewidowanych w dół 5,5% r/r w marcu. W ciągu miesiąca ceny wprzemyśle spadły o 3,2% po spadku o 1,3% m/m w marcu, przy postępującym spadku cen energii (-10,1% m/m) oraz cen dóbr pośrednich (o 0,6% m/m). W ujęciu r/r najsilniejszą dezinflację obserwujemy w przypadku cen energii, które w kwietniu spadały o 8,9% r/r, podczas gdy przed rokiem w sierpniu ich wzrost przekraczał 100% r/r. Warto przy tym zauważyć, że w przypadku wszystkich głównych składowych inflacji PPI wzrost cen był niższy niż w ubiegłym miesiącu. Wskazuje to na coraz szybszy i szerzej zakrojony proces dezinflacji w strefie euro – efekty „drugiej rundy” odwrócenia szoku kosztowego zaczynają działać w kierunku spadku inflacji.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Niemcy coraz bardziej lubią polskie produkty  - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Niemcy coraz bardziej lubią polskie produkty  - 1

 

EUR:

Nastroje inwestorów w czerwcu nadal się pogarszają, a mierzący je indeks Sentix spadł do -17,0 pkt. z -13,1 pkt. miesiąc wcześniej, silniej od oczekiwań. Indeks oczekiwań ustabilizował się na poziomie zbliżonym do ubiegłego miesiąca (-18,3 pkt.), podczas gdy gwałtownie pogorszyły się oceny bieżące (-15,8 pkt., wobec -7,0 pkt. miesiąc wcześniej). Indeks znajduje się obecnie w obszarze recesyjnym, a obawy o kondycję gospodarki mocno wzrosły od kwietniowego mini-szczytu nastrojów, wspieranego przez łagodniejszy od obaw przebieg kryzysu energetycznego. Najtrudniejsza wydaje się być sytuacja w Niemczech, gdzie wskaźnik Sentix na poziomie - 21,1 pkt. jest najniższy od listopada/grudnia, a nadzieje na wiosenne ożywienie gospodarcze się nie realizują. Oczekiwania inflacyjne inwestorów uległy w ostatnim czasie znaczącej poprawie, jednak nie oczekują oni szybkiego złagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro.

 

EUR:

Reklama

Usługowy indeks PMI w maju spadł do 55,1 pkt. z 56,2 pkt. w kwietniu i był zauważalnie niższy niż wstępny szacunek na poziomie 55,9 pkt. Dane sugerują wyhamowanie tempa wzrostu nowych zamówień, przy niemal rekordowym wzroście zamówień zagranicznych. Utrzymało się też solidne tempo wzrostu zatrudnienia, a ceny finalne rosły w szybszym tempie niż wkwietniu (w przetwórstwie obserwowano silny trend dezinflacyjny). Wskaźnik PMI composite spadł do 52,8 pkt. wobec 54,1 pkt. miesiąc wcześniej (wstępny szacunek 53,3 pkt). Nadal wskazuje on na wzrost produkcji/aktywności w europejskim sektorze prywatnym, ale następujący w wolniejszym tempie.

 

GER:

PMI dla sektora usług w maju wzrósł do 57,2 pkt. wobec 56,0 pkt. w kwietniu, ale był niższy niż wstępny szacunek na poziomie 57,8 pkt. Wzrost indeksu osiągnięto dzięki poprawie popytu, głównie zagranicznego, która dotyczyła wielu branż.

 

EUR:

Ch.Lagarde w wystąpieniu przed komisją Parlamentu Europejskiego powtórzyła, że najnowsze dostępne dane sugerują, iż wskaźniki presji inflacyjnej pozostają wysokie i chociaż niektóre wykazują oznaki osłabienia, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że inflacja bazowa osiągnęła szczyt. Szefowa EBC zapewniła, że bank jest w pełni zaangażowany w walkę z inflacją i zdeterminowany, aby doprowadzić do jej szybkiego powrotu do średniookresowego celu wynoszącego 2%. Podkreśliła, że zaangażowanie na rzecz stabilności cen przyczynia się do wzrostu PKB i zatrudnienia wperspektywie średnioterminowej, a tym samym do zmniejszenia nierówności.

 

GER:

Reklama

Eksport Niemiec w kwietniu wzrósł o 1,2% m/m po spadku o 6,0% m/m w marcu. Import obniżył się o 1,7% m/m po spadku o 5,5% m/m miesiąc wcześniej. Dynamika eksportu była wyższa od oczekiwań, a import spadł silniej od prognoz. W rezultacie nadwyżka handlowa Niemiec wzrosła do 18,4 mld EUR (sa) z 14,9 mln EUR i była najwyższa od początku 2021. Największym odbiorcą niemieckiego eksportu były Stany Zjednoczone, gdzie odnotowano wzrost o 4,7% m/m, eksport do Chin zwiększył się o 10,1% m/m, a do Wielkiej Brytanii obniżył się o 5,2% m/m. W imporcie głównym partnerem handlowym Niemiec są Chiny, ze wzrostem o 1,9% m/m, import z USA wzrósł o 2,9% m/m. Polska, z udziałem 6,2%, utrzymała w kwietniu 4. miejsce wśród dostawców towarów do Niemiec.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Niemcy coraz bardziej lubią polskie produkty  - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Niemcy coraz bardziej lubią polskie produkty  - 2

 

USA:

Usługowy wskaźnik ISM w maju spadł do 50,3 pkt. z 51,9 pkt. w kwietniu i był wyraźnie niższy od oczekiwań. Spadkowi indeksu ogółem towarzyszyło spowolnienie wzrostu nowych zamówień oraz aktywności/produkcji, a także raportowany spadek zatrudnienia, który nastąpił po 3 miesiącach wzrostu. W maju utrzymał się wzrost cen płaconych przez firmy usługowe, jednak jego tempo kontynuowało hamowanie. Nieco bardziej pozytywny obraz koniunktury przedstawia indeks PMI, który w maju wzrósł do 54,9 pkt. z 53,6 pkt. w poprzednim miesiącu i 55,1 pkt. podawanych we wstępnym szacunku. W szczególności, PMI wskazuje na solidny wzrost zatrudnienia.

 

USA:

Zamówienia w przemyśle w kwietniu wzrosły o 0,4% m/m po zrewidowanym w dół wzroście o 0,6% m/m w marcu. Wzrost zamówień na dobra trwałe został natomiast potwierdzony na poziomie 1,1% m/m, przy spadku zamówień z wyłączeniem środków transportu o 0,3% m/m.

Reklama

 

SWI:

Inflacja CPI w Szwajcarii spadła w maju do 2,2% r/r z 2,6% r/r w kwietniu i była zgodna z oczekiwaniami. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 0,3%, do czego przyczyniły się ceny najmu, wakacji zorganizowanych a także warzyw. W kierunku spadku inflacji działały ceny paliw.

 

POL:

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej o wartości około 346 mln EUR, mający na celu wsparcie producentów rolnych, którzy ucierpieli w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Jednocześnie minister rolnictwa R.Telus poinformował, że Komisja przygotowała propozycję przedłużenia do 15 września obowiązywania zakazu przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 państw UE. Dotychczasowe porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych obowiązuje do 5 czerwca.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama