Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: konsument w głębokiej defensywie

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: konsument w głębokiej defensywie | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Sprzedaż detaliczna w lutym obniżyła się w ujęciu realnym o 5,0% r/r (PKO: -3,8% r/r, kons: -1,4% r/r), po wzroście o 0,1% r/r w styczniu (dane zrewidowane, wcześniej -0,3% r/r). Wynik lutego był najsłabszy od stycznia 2021, kiedy obowiązywał częściowy lockdown, co potwierdza dużą skalę zapaści w popycie konsumenckim. Więcej w Makro Flashu: „Pogłębienie spadku sprzedaży w lutym”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Konsument w głębokiej defensywie - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Konsument w głębokiej defensywie - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Konsument w głębokiej defensywie - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Konsument w głębokiej defensywie - 2

 

POL:

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w lutym nieoczekiwanie wzrosła do 6,6% r/r z 2,4% r/r w styczniu (PKO: 1,3% r/r, kons: 1,2% r/r). Do poprawy przyczyniły się głównie lepsze wyniki w segmencie inżynierii lądowej (+21,5% r/r vs 15,0% r/r w styczniu) i w mniejszym stopniu w robotach specjalistycznych (+4,3% r/r vs 7,5% r/r). Poprawę wiążemy z finalizacją projektów drogowych realizowanych w ramach poprzedniej perspektywy unijnej. Skala spadku wartości produkcji w segmencie budowy budynków zmniejszyła się (-2,8% r/r vs -10,7% r/r w styczniu), pomimo dalszego osłabienia wskaźników rynku mieszkaniowego. Liczba nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów stale spada (po odsezonowaniu) i jest o ponad 40% poniżej szczytów z 2021. Perspektywy dla branży budowlanej, pomimo obserwowanego ożywienia infrastrukturalnego, są mało korzystne, co jest konsekwencją zbliżającego się końca realizacji wieloletniej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020, opóźnień w napływie KPO, hamowania popytu inwestycyjnego firm, a w segmencie mieszkaniowym wzrostu stóp procentowych i załamania kreacji nowych kredytów.

Reklama

 

POL:

Z prospektu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca wynika, że zerowa stawka VAT na żywność ma obowiązywać do końca 2023. Obecne przepisy zakładają obowiązywanie obniżonej stawki przez 1h23. Przedstawiciele rządu sugerowali, że w kwietniu może zostać podjęta decyzja dot. przedłużenia obniżki również na 2h23. Zakładamy, że od 2024 przywrócona zostanie 5% stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze.

 

GER:

Indeks ZEW w marcu spadł do 13 pkt. z 28,1 pkt. w lutym. W mniejszym stopniu pogorszyły się oceny sytuacji bieżącej (do -46,5 pkt. z -45,1 pkt.). Ankieta została przeprowadzona w okresie 13-20 marca, a więc ankietowani analitycy uwzględnili wpływ szoku na rynku bankowym. Odsetek analityków oczekujących poprawy warunków gospodarczych w strefie euro obniżył się względem lutego o ok. 10pp, a w USA o 20pp. Nieco wzrosły oczekiwania dotyczące inflacji w USA i strefie euro (głównie przez spadek odsetka analityków oczekujących dezinflacji, a poprzez wzrost oczekujących stabilizacji inflacji).

 

USA:

Sekretarz Skarbu J.Yellen powiedziała, że rząd może powtórnie zainterweniować i zagwarantować wypłaty depozytów, jeśli któraś z mniejszych instytucji finansowych doświadczy runu na bank, co generowałoby ryzyko zarażenia reszty systemu bankowego. Wskazała, że rząd poprzez dotychczasowe działania wykazał determinację we wzmacnianiu zaufania do systemu bankowego i chronił gospodarkę przed konsekwencjami kryzysu bankowego. J.Yellen powiedziała też, że obecnie sytuacja rynkowa się stabilizuje, amerykański system bankowy pozostaje odporny, a dzięki instrumentom płynnościowym Fed skutki odpływu depozytów z banków regionalnych są minimalizowane, a skala samych odpływów ustabilizowała się. Departament Skarbu analizuje możliwość tymczasowego zwiększenia skali gwarantowania depozytów również powyżej limitu 250 tys. USD, aczkolwiek J.Yellen nie poruszyła tej kwestii w swoim wystąpieniu. Wspomniała jednak, że istnieje potrzeba przeanalizowania (reexamine) dotychczasowych regulacji i reżimu nadzoru, tak by lepiej odpowiadał obecnym realiom. Według doniesień agencji informacyjnych trwają konsultacje na jakim szczeblu (regulator czy Kongres) mogłaby zapaść decyzja o zwiększeniu ochrony środków deponowanych na rachunkach bankowych.

Reklama

 

USA:

Sprzedaż domów na rynku wtórnym wyniosła (po zannualizowaniu) 4,58 mln, co oznacza największy miesięczny wzrost (14,5% m/m) od lipca 2020. To kolejny wskaźnik sugerujący odbicie na amerykańskim rynku nieruchomości. Przyczyną poprawy może być obserwowany na początku 2023 spadek rynkowych stóp procentowych, przy mocnym rynku pracy i spadkach cen nieruchomości. Medianowa cena mieszkania wyniosła 363 tys. USD i była niższa o 0,2% r/r, co oznacza pierwszy spadek od początku 2012. Nadal wydłuża się czas sprzedaży typowej nieruchomości – w lutym do 34 dni z 33 dni w styczniu i 18 w lutym 2022.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Konsument w głębokiej defensywie - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Konsument w głębokiej defensywie - 3

 

EUR:

Prezes Bundesbanku J.Nagel powiedział, że decydenci w EBC powinni być „uparci” i kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych ze względu na silną i szeroko rozpowszechnioną presję inflacyjną. Wskazał, że aby opanować uporczywą inflację, EBC musi być jeszcze bardziej nieprzejednany. Komentując sytuację w sektorze bankowym J.Nagel powiedział, że banki mogą być bardziej ostrożne przy udzielaniu kredytów, ale jest jeszcze za wcześnie by wyciągać wnioski o możliwym nadmiernym ograniczaniu podaży kredytów (credit crunch). Jego zdaniem sektor bankowym jest odporny i nie będzie powtórki z 2008. Prezes Bundesbanku oczekuje miękkiego lądowania z uwagi na silny rynek pracy.

 

RUS/CHN:

Reklama

Przywódcy Rosji i Chin dyskutowali w Moskwie m.in. o opublikowanym przed miesiącem chińskim planie zakończenia wojny w Ukrainie. Przywódcy podpisali dokumenty zacieśniające i pogłębiające współpracę gospodarczą, osiągnęli porozumienie w sprawie budowy gazociągu Siła Syberii 2 z Rosji do Chin przez Mongolię. Wyrażono obawy przed rosnącą obecnością NATO w Azji oraz obawy przed AUKUS (pakt obronny między USA, Wielką Brytanią i Australią). Szef NATO J.Stoltenberg powiedział, że jak na razie sojusz nie posiada informacji by Chiny dostarczały Rosji broń, ale że są sygnały, że Rosja złożyła takie zamówienia, a Chiny rozważają ich realizację.

 

UKR:

 

Ukraina osiągnęła porozumienie operacyjne z MFW w sprawie dofinansowania w wysokości 15,6 mld USD, rozłożonego na 4 lata. Oznaczałoby to pierwszą w historii MFW pożyczkę udzieloną państwu będącemu w stanie wojny. Pierwsza faza programu (12-18 miesięcy) ma wesprzeć stabilność makroekonomiczną, a druga wesprzeć ożywienie i odbudowę gospodarki. Negocjacje zakończyły się 15 marca w Warszawie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama