Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: inflacyjnych rekordów ciąg dalszy

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: inflacyjnych rekordów ciąg dalszy | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Inflacja CPI w październiku wzrosła do 17,9% r/r (PKO: 17,8%; kons.: 17,9%) z 17,2% r/r we wrześniu. Inflacja bazowa ponownie przyspieszyła - szacujemy, że do 11,1% r/r z 10,7% r/r we wrześniu. Inflacja CPI może się ustabilizować w najbliższych dwóch miesiącach, jednak na początku 2023 ponownie wzrośnie, za sprawą efektów statystycznych (niska baza tarczy antyinflacyjnej). W drugiej połowie 2023 oczekujemy jednak jej spadku, dzięki wygaśnięciu szoków oraz pogorszeniu koniunktury, które utrudnia podnoszenie cen. Decyzja RPP na najbliższym posiedzeniu będzie zależała od wyników projekcji Inflacyjnej. W naszej ocenie mocny wzrost inflacji bazowej może być argumentem za podwyżką stóp o 25pb, chociaż nie można wykluczyć ich stabilizacji. Więcej w Makro Flashu: „Inflacja tym razem nie zaskoczyła”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 1

 

EUR:

Inflacja HICP w październiku wzrosła do 10,7% r/r (z 9,9% r/r we wrześniu). Inflacja bazowa HICP (bez energii, żywności, wyrobów alkoholowych i tytoniowych) wzrosła w październiku do 5,0% r/r (z 4,8% r/r we wrześniu). Dane potwierdzają, że obecny szok inflacyjny to nadal kwestia cen energii, ale procesy inflacyjne odzwierciedlają też efekty drugiej rundy, przez co inflacja staje się bardziej uporczywa. To dodatkowo komplikuje kwestie decyzyjne EBC, który i tak musi się mierzyć ze zróżnicowaniem inflacji w poszczególnych państwach strefy euro (22,4% r/r w Estonii, 7,1% r/r we Francji) a także ze słabnącym wzrostem gospodarczym w strefie euro.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 2

Reklama

 

EUR:

Wzrost PKB w 3q22 wyniósł zaledwie 0,2% k/k sa, przez co roczne tempo wzrostu gospodarki strefy euro obniżyło się do 2,1% r/r z 4,3% r/r w 2q22. Wśród głównych państw strefy euro wyraźne hamowanie zaliczyły Francja (1,0% r/r vs. 4,2% r/r w 2q22), Hiszpania (6,8% r/r vs. 3,8% r/r w 2q22) oraz Włochy (2,6% r/r vs. 4,9% r/r w 2q22). Wyraźny spadek tempa wzrostu zaliczyły także m.in. Belgia, Austria, Łotwa. Tym samym większość krajów dołączyła do Niemiec, których gospodarka zaczęła tracić impet już w 2q22.

 

CHN:

Zgodnie z odczytem Caixin PMI aktywność w przetwórstwie przemysłowym obniżała się 3 miesiąc z rzędu, choć wskaźnik odnotował wzrost do 49,2 z 48,1 we wrześniu, jednak nadal kształtował się poniżej poziomu sygnalizującego wzrost aktywności. Poniżej neutralnego poziomu nadal pozostawały subindeksy produkcji oraz nowych zamówień wraz z nasileniem obostrzeń związanych z polityką zero-covid, choć oba subindeksy wzrosły względem poprzedniego miesiąca. Menedżerowie wskazali też na wydłużenie się średnich czasów dostaw. Ewentualna poprawa koniunktury w chińskiej gospodarce byłaby możliwa wraz z luzowaniem przynajmniej części restrykcji epidemicznych (o czym pojawiły się spekulacje w przestrzeni medialnej).

 

USA:

Wskaźnik PMI w październiku obniżył się do 50,4 pkt. z 52,0 pkt. we wrześniu i był wyższy niż odczyt flash (49,9 pkt.). Indeks nowych zamówień odnotował najsilniejszy od maja 2020 spadek, wskazując, że wzrost aktywności w przetwórstwie napędza przede wszystkim realizacja zaległych zamówień. Choć koszty nadal pozostają na historycznie podwyższonym poziomie, łagodzenie napięć w łańcuchach dostaw oraz spadek popytu spowodowały, że ceny komponentów produkcji rosły najwolniej od dwóch lat. Firmy nadal deklarowały trudności w zatrudnianiu, jednak chodzi tu przede wszystkim o zastępowanie pracowników rezygnujących z pracy, nie kreację „netto” nowych wakatów. Wskaźnik ISM dla przetwórstwa również obniżył się do 50,2 pkt. z 50,9 pkt. we wrześniu, potwierdzając kondycję w przetwórstwie wynikającą z odczytu PMI. Wśród komponentów tego wskaźnika ciekawie wygląda spadek indeksu cen czynników produkcji do 46,6 z 51,7 we wrześniu, wskazujący na obniżanie się cen po raz pierwszy od maja 2020.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 3

 

USA:

Liczba wakatów we wrześniu wzrosła o 437 tys. do 10,7 mln, odrabiając tym samym dużą część drugiego najgłębszego w historii spadku odnotowanego w sierpniu (choć i te dane zrewidowano w górę o 200 tys.). W efekcie stosunek liczby wakatów do liczby bezrobotnych (miara której przyglądają się decydenci z Fed) wzrósł do 1,9 względem 1,7 w sierpniu, co wspiera scenariusz utrzymania jastrzębiej polityki przez amerykański bank centralny. Jednocześnie udział dobrowolnych zwolnień w liczbie wszystkich zatrudnionych, który sygnalizuje na ile łatwo jest pracownikom dokonywać zmiany zatrudnienia, pozostał bez zmian względem września na poziomie 2,7. W ciągu miesiąca nieznacznie obniżyła się natomiast liczba przyjęć do pracy oraz zwolnień (ogółem). Pomimo wzrostu liczby wakatów w ciągu miesiąca dane sugerują stopniowe hamowanie popytu na pracę w gospodarce amerykańskiej. Ze względu na dużą inercję procesów na rynku pracy, zmiany te zachodzą jak na razie powoli. W piątek poznamy dane o zatrudnieniu poza rolnictwem oraz stopie bezrobocia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach strefy euro w październiku 2022 - 5

 

EUR:

Reklama

Prezes EBC Ch.Lagarde ostrzegła, że EBC musi dalej podnosić stopy procentowe nawet jeśli wzrośnie ryzyko recesji. Prezes EBC przemawiała dzień po tym jak opublikowano odczyt flash inflacji w strefie euro za październik na rekordowym poziomie 10,7% r/r. Ch.Lagarde nie zasygnalizowała, kiedy może dojść do zakończenia cyklu podwyżek.

 

POL:

Prezes PFR P.Borys powiedział, że wg niego może będzie konieczne dokonanie w Polsce kilku podwyżek stóp po 25pb. Według niego docelowa stopa procentowa wynosi ok. 7,5%. Podwyżki stóp przez RPP mają w większej mierze wynikać z presji rynkowej (podwyżek stóp przez Fed), a w mniejszej mierze z sytuacji inflacyjnej. Ważna według niego jest troska o stabilność PLN. Rząd może też nie zdecydować się na wydłużenie obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej na 2023 w związku z sytuacją fiskalną.

 

BRA:

W drugiej turze wyborów prezydenckich z poparciem 50,9% wyborców wygrał L.Inacio Lula (były prezydent w latach 2003-2010), a drugie miejsce zajął urzędujący prezydent J.Bolsonaro (49,1% głosów).

 

GER:

Reklama

Niemieckie dane handlowe za wrzesień rozczarowały względem oczekiwań, ale jednocześnie znacząco w górę zrewidowane zostały dane za sierpień. Eksport we wrześniu spadł o 0,5% m/m, po tym jak w sierpniu wzrósł o 2,9% m/m, a import spadł o 2,3% m/m po wzroście o 4,9% m/m. Ostatecznie nadwyżka handlowa we wrześniu wzrosła do 3,7 mld EUR.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama