Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja mija szczyt?

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja mija szczyt? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

CZE:

Inflacja CPI w sierpniu spadła do 17,2% r/r (kons. 17,6% r/r) z 17,5% r/r w lipcu. Za pierwszy od 13 miesięcy spadek odpowiadała głównie kategoria transport (paliwa), która obniżyła roczny wskaźnik inflacji między sierpniem a lipcem o 0,4pp. Pomogło też wyhamowanie wzrostu cen żywności (0,5% m/m). W dalszym ciągu szybko rosły jednak ceny w restauracjach (1,5% m/m) oraz w rekreacji i kulturze (1,1% m/m). Inflacja HICP w sierpniu również spadła, do 17,1% r/r z 17,3% r/r. Różnica pomiędzy miarą HICP a CPI obniżyła się do 0,1pp, z ponad 1pp pod koniec ubiegłego roku. CNB w komentarzu do danych zwrócił uwagę, że sierpniowa inflacja jest o 2pp niższa niż oczekiwano w letniej prognozie banku centralnego. Różnica względem prognozy jest obserwowana we wszystkich głównych kategoriach koszyka inflacyjnego – w szczególności inflacja bazowa na poziomie 14,7% r/r jest o 1pp niższa niż oczekiwano. W ocenie banku sierpniowe dane wpisują się w prognozę stopniowego spadku inflacji, którego CNB spodziewał się w drugiej połowie 2022, szczyt inflacji jest natomiast niższy niż prognozowano. Letnia prognoza CNB zakłada spadek inflacji w okolice celu w pierwszej połowie 2024, a sierpniowe dane są dla czeskiego banku centralnego silnym argumentem za zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja mija szczyt? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja mija szczyt? - 1

 

POL:

Relacja długu publicznego do PKB na koniec 2q22 obniżyła się do 51,6% wobec 52,1% w 1q22. W ujęciu bezwzględnym dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2q22 wyniósł 1456,5 mld PLN, co oznacza wzrost o 37,7 mld PLN (2,7%) wobec 1q22. Wzrost ten wynika z wyższego skonsolidowanego zadłużenia Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz Funduszu Pomocy.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja mija szczyt? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja mija szczyt? - 2

 

POL:

C.Kochalski z RPP powiedział, że przestrzeń do dalszych podwyżek stóp znacząco zmalała, a prawdopodobieństwo zakończenia cyklu podwyżek wzrosło. Jego zdaniem po wrześniowej decyzji RPP prawdopodobieństwo braku zmian stóp w październiku wzrosło. Członek RPP nie wykluczył perspektywy obniżenia stóp procentowych w 2023, ale jego zdaniem będzie to zależeć od skali spowolnienia gospodarczego i oczekiwanego spadku inflacji.

 

POL:

H.Wnorowski z RPP ocenił, że jeśli inflacja we wrześniu będzie niższa od sierpniowej (czego osobiście oczekuje), to jest wysoce prawdopodobne, że Rada we wrześniu zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Dodał, że dla RPP obok odczytów inflacyjnych istotne jest to, jak będzie się kształtować aktywność gospodarcza w 3q22. W odniesieniu do ewentualnych obniżek stóp, H.Wnorowski powtórzył stanowisko Prezesa NBP, że są one teoretycznie możliwe pod koniec 2023, ale podkreślił, że dynamika zjawisk i otoczenia jest ciągle bardzo duża.

Reklama

 

POL:

Wiceminister infrastruktury M.Gróbarczyk powiedział, że stawki za wodę i ścieki nie powinny wzrosnąć w ciągu najbliższego roku. Wody Polskie rozpoczęły od 1 września ponowną weryfikację procesu taryfikacji i zdaniem ministra będą bardzo surowo (w kontekście dopuszczania do podwyżek) oceniały składane wnioski.

 

EUR:

I.Schnabel w wystąpieniu na konferencji EBC powiedziała, że inflacja w strefie euro może w kolejnych miesiącach nadal rosnąć. Zaznaczyła, że wzrost cen ma szeroki zakres, przy czym dynamika cen energii rzędu 40% r/r pokazuje rozmiary zmian cen względnych. Zwróciła uwagę, że banki centralne na świecie reagują zdecydowanie na podwyższoną inflację, w szczególności EBC, który podniósł stopy o 125pb i zapowiada, że będzie kontynuował cykl na kilku kolejnych posiedzeniach, aby zapewnić powrót inflacji do celu na poziomie 2%.

 

GER:

Reklama

Instytut Ifo zrewidował prognozy dla niemieckiej gospodarki – w 2022 prognozuje wzrost PKB o 1,6%, a w 2023 spadek o 0,3%. Średnioroczna inflacja ma w tym roku wynieść 8,1%, a w przyszłym 9,3%. W porównaniu z letnią wersją prognozy oczekiwany wynik PKB w 2023 został obniżony aż o 4pp, a prognoza inflacji została podniesiona o 6pp. Instytut ocenił, że gospodarka gwałtownie hamuje. Wysoka inflacja ogranicza realne dochody i oszczędności gospodarstw domowych, zmniejszając ich siłę nabywczą. Zatrzymanie dostaw gazu z Rosji oraz gwałtowne wzrosty cen, które po nim nastąpiły, silnie zaburzyły funkcjonowanie gospodarki, która odbudowywała się po pandemii. Ifo oczekuje, że „normalność” powróci dopiero w 2024 ze wzrostem gospodarczym na poziomie 1,8% oraz inflacją na poziomie 2,5%.

 

UE:

Według doniesień agencyjnych, szkic dokumentu Komisji Europejskiej zawiera propozycję ograniczenia popytu na energię elektryczną oraz przekierowania zysków części firm energetycznych do konsumentów i przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych przez zaburzenia na rynkach energii. Plan zakłada jednorazowe nałożenie na firmy, które produkują energię z paliw kopalnych oraz rafinerii, podatku od nadzwyczajnego zysku wygenerowanego w 2022. Dodatkowo planowane jest wprowadzenie limitu na nadzwyczajne zyski dla przedsiębiorstw, które generują energię ze źródeł innych niż gaz (wprowadzenie maksymalnej ceny). Ograniczenie popytu miałoby oznaczać ustalenie ogólnych celów redukcji, oraz dodatkowe obowiązkowe cięcia zużycia w godzinach szczytu.

 

POL:

Według danych KNF, wynik finansowy netto sektora bankowego na koniec lipca 2022 wyniósł 4,9 mld PLN, i pogorszył się o 6,6 mld PLN w stosunku do poprzedniego miesiąca (-57,5% m/m) oraz o 2,8 mld PLN (36,3% r/r) wobec wyniku na koniec lipca 2021. Znaczące obniżenie wyniku sektora wiąże się w głównej mierze z rozpoznaniem kosztu wakacji kredytowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama