Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP (SM) wskazują, że sektor przedsiębiorstw niefinansowych oczekuje wyraźnego spowolnienia gospodarczego, przy czym jego kondycja w przededniu tego spowolnienia pozostaje bardzo dobra (choć zróżnicowana sektorowo). W 1q22 sytuacja płynnościowa firm pozostawała bardzo dobra, ale obserwowane było wyraźne jej pogorszenie - spadł odsetek firm które nie zgłaszają problemów z płynnością oraz pogorszyły się wskaźniki prognoz płynności na najbliższe 12 miesięcy. Szybko rosły przychody (31,1% r/r), ale większość przedsiębiorstw na rynku krajowym może już doświadczać spadku realnej sprzedaży pomimo nominalnych wzrostów. Zagregowany wynik finansowy sektora był tylko minimalnie niższy niż w poprzednim kwartale, przez co wskaźnik rentowności pozostał lekko poniżej historycznych rekordów z poprzednich kwartałów, przy czym nadal rósł odsetek firm rentownych (do 70,6%). Analitycy NBP podkreślają jednak wyraźne zróżnicowanie rentowności wśród firm – w ciągu kwartału zarówno zwiększył się udział branż wykazujących zyski jak i zmniejszyła liczba tych, które zanotowały wzrost rentowności. Wskaźnik optymizmu inwestycyjnego OPTIN w 2q22 lekko się poprawił (szczególnie wśród większych firm oraz przedsiębiorstw zagranicznych), co może sugerować nieznaczną poprawę aktywności inwestycyjnej w kolejnych kwartałach. Dane dotyczące zapasów firm wskazują, że w 1q22 dynamiki wszystkich podkategorii przyspieszyły i kształtowały się na najwyższym poziomie w historii danych.

Według NBP struktura (wzrost zapasów towarów i materiałów przy stabilizacji zapasów wyrobów gotowych i produkcji w toku) sugeruje, że zmianę modelu produkcji na „bardziej zapasochłonny” należy traktować również w kontekście zjawisk długookresowych, a nie tylko krótkoterminowych zaburzeń. W 2q22 wyraźnie zmniejszyła się skala problemu niedopasowania stanu zapasów do potrzeb, ale wg NBP wynika to bardziej z pogorszenia perspektyw popytowych niż łagodzenia napięć podażowych. W strukturze kosztów dwucyfrowe wzrosty notowały wszystkie główne składowe, przy czym najszybciej zwiększały się koszty zużycia energii (przy tylko 2,1-procentowym udziale w ogóle kosztów operacyjnych), a w dalszej kolejności ceny surowców i materiałów (udział 31,4% w ogóle kosztów, najwyższy od 1994). Jednocześnie, pomimo wysokiej presji płacowej, udział kosztów pracy kolejny kwartał z rzędu spadał. W 2q22, w stosunku do poprzedniego kwartału odsetki firm planujących podwyżki płac oraz odczuwających presję płacową wzrosły i były rekordowo wysokie. Średnia deklarowana przez firmy podwyżka płac utrzymuje się na poziomie ok. 7%. Według SM istotnym czynnikiem skłaniającym firmy do podwyżek płac może być oczekiwanie poprawy własnej sytuacji ekonomicznej. Analizy NBP wskazują, że dynamika wynagrodzeń w ostatnich kwartałach była istotnie niższa od dynamiki wydajności pracy (przy czym ankietowane firmy miały odwrotne odczucia). Odnośnie do przyszłości firmy wskazują na dalszą normalizację popytu na pracę. Ostatnie zmiany na rynkach walutowych skutkowały tym, że gwałtownie ograniczyła się opłacalność importu (szczególnie w USD), co skutkowało krótkookresowym zawieszeniem aktywności importowej przez część firm. Prognozy sytuacji ekonomicznej nieznacznie się poprawiły w ciągu 2q22, ale pozostawały na jednym z niższych historycznie poziomów.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 1

 

POL:

Reklama

Ankietowe oceny oczekiwań inflacyjnych opublikowane przez GUS spadły w lipcu zarówno w przypadku konsumentów jak i przedsiębiorstw handlowych i przetwórczych. Wpisuje się to w nasz scenariusz zakładający wyhamowanie inflacji w najbliższych miesiącach (przy założeniu utrzymania Tarcz).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 2

 

EUR:

Rada Unii Europejskiej (ds. energetyki) osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie dobrowolnej redukcji zużycia gazu o 15% w stosunku do wieloletniej średniej między 1 sierpnia 2022 a 31 marca 2023. Rada UE będzie mogła też ogłosić „stan ostrzegawczy”, który sprawiłby, że redukcja zużycia będzie obowiązkowa. W ramach porozumienia utworzono wiele wyjątków, które pozwolą nie ograniczać konsumpcji – np. kiedy połączenia gazowe danego państwa z innymi są niewystarczające by móc przesyłać gaz, kiedy gaz pełni ważną rolę w systemie elektroenergetycznym, kiedy państwo już teraz w pełni wykorzystuje dostępną infrastrukturę do eksportu gazu. Polska również nie będzie musiała ograniczać zużycia gazu, ponieważ nas dotyczy wyjątek związany z osiągnięciem wyższego niż wymaganie UE poziomu wypełnienia magazynów. Można zakładać, że realny wpływ osiągniętego porozumienia na redukcję zużycia gazu będzie ograniczony. Bloomberg podał, powołując się na anonimowe źródła, że Rosja prawdopodobnie utrzyma w najbliższym czasie przepływy gazu do Europy na minimalnym poziomie, zwiększając presję na Unię Europejską z powodu jej twardego stanowiska w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.

 

USA:

Reklama

Sprzedaż nowych domów w czerwcu załamała się i wyniosła 590 tys. (kons. 673 tys.) wobec zrewidowanych w dół 642 tys. w maju. Oznacza to spadek o 8,1% poniżej poziomu z maja i o 17,4% względem czerwca zeszłego roku. Jednocześnie medianowa cena sprzedaży nowych mieszkań spadła do 402,4 tys. USD vs 444,5 tys. w maju i 374,7 tys. w czerwcu 2021. Słabnący popyt na amerykańskim rynku nieruchomości przyczynia się też do wydłużenia czasu wyprzedaży dostępnej oferty – jeszcze w zeszłym roku dostępny zasób mieszkań na rynku wystarczyłby na zaspokojenie popytu przez ok. 6 miesięcy, a w czerwcu już przez 9,4 miesiąca.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 3

 

USA:

Ceny nieruchomości w 20 miastach w maju wg S&P C/S wzrosły o 20,5% r/r (kons. 20,6% r/r) vs 21,2% r/r w kwietniu. Spowolnienie dynamiki cen mieszkań wpisuje się w narrację wyraźnego hamowania i spowolnienia amerykańskiego rynku nieruchomości.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 4

Reklama

 

USA:

Wskaźnik koniunktury konsumenckiej Conference Board w lipcu spadł silniej od oczekiwań do 95,7 pkt. wobec 98,4 pkt. w czerwcu. Do spadku przyczyniło się przede wszystkim osłabienie oceny bieżącej przy relatywnie stabilnych oczekiwaniach. Pomimo trzeciego z rzędu spadku indeksu, nadal wskazuje on tylko na „pogorszenie”, a nie „załamanie”, tak jak analogiczny wskaźnik nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan.

 

HUN:

MNB zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 100pb, w tym stopę bazową do 10,75%. W komunikacie tłumaczono decyzję dalszym wzrostem inflacji, trwałością ryzyka inflacyjnego i jego nasileniem wobec wiedzy MNB z poprzedniego posiedzenia. MNB podkreśla również znaczenie zmian na rynkach finansowych (deprecjację forinta, która zwiększa ryzyko dalszego wzrostu inflacji). Na czwartek zapowiedziano podwyżkę „wyrównawczą” o 100pb tygodniowej stopy depozytowej, tak aby zrównała się ze stopą bazową. MNB będzie kontynuował cykl tak długo, aż perspektywy inflacyjne ustabilizują się wokół celu, a bilans ryzyka inflacyjnego stanie się zrównoważony.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Firmy szykują się na spowolnienie - 5

Reklama

 

ŚWIAT:

MFW w lipcowej aktualizacji obniżył prognozę światowego wzrostu PKB do 3,2% (z 3,6% w kwietniu) w 2022 i do 2,9% (z 3,6%) w 2023. Rewizja jest konsekwencją obniżenia siły nabywczej konsumentów oraz zaostrzenia polityki pieniężnej na świecie. W przypadku Chin do obniżenia prognoz wzrostu przyczyniły się lockdowny oraz kryzys na rynku nieruchomości. Z kolei w przypadku Europy prognozy zostały obniżone ze względu na wojnę w Ukrainie. MFW podwyższył prognozę globalnej inflacji w 2022 do 6,6% (z 5,7% w kwietniu) w gospodarkach rozwiniętych i do 9,5% (z 8,7%) w gospodarkach rozwijających się. W 2023 oczekiwane jest obniżenie inflacji wraz z dezinflacyjnym wpływem spowolnienia gospodarczego i podwyżek stóp. Bilans ryzyka dla inflacji jest przesunięty w górę, a dla wzrostu gospodarczego w dół. MFW podwyższył prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2022 do 4,5% (z 3,7%) i obniżył w 2023 do 2,0% (z 2,9%).

 

POL:

Minister finansów M.Rzeczkowska w wywiadzie dla Business Insidera powiedziała, że ma nadzieję, podobnie jak NBP, iż szczyt inflacji zobaczymy w okresie sierpień-wrzesień. We wrześniu MF przeanalizuje procesy inflacyjne i będą podejmowane decyzje o ewentualnym wydłużeniu lub modyfikacjach Tarcz Antyinflacyjnych. Minister M.Rzeczkowska powiedziała ponadto, że wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków mogłoby utrudnić działanie spółek energetycznych, które są zaangażowane w transformację energetyczną lub dodatkowe zakupy węgla dla gospodarstw domowych.

 

EUR:

Reklama

Przewodnicząca KE U.von der Leyen w wywiadzie dla DGP stwierdziła, że aby umożliwić uruchomienie pierwszej płatności w ramach KPO Polska musi w pełni zastosować się do postanowienia ETS, co jeszcze nie nastąpiło. Według wstępnej oceny KE nowa ustawa o sądownictwie jest ważnym krokiem do przodu, ale nie w pełni realizuje odpowiednie kamienie milowe.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama