Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed przedstawił plan ograniczania sumy bilansowej (QT)

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed przedstawił plan ograniczania sumy bilansowej (QT) | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Komitet Operacji Otwartego Rynku amerykańskiej Rezerwy Federalnej, zgodnie z oczekiwaniami i jednogłośnie, podwyższył stopy procentowe Fed o 50bp. Po tej największej od 2000 podwyżce stopa funduszy federalnych wynosi 0,75-1,00%, a FOMC ocenia, że właściwe będzie jej dalsze podnoszenie. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu J.Powell powiedział, że zakładając, iż warunki gospodarcze i finansowe będą ewoluować zgodnie z oczekiwaniami, w FOMC panuje ogólne przekonanie, że kolejne podwyżki o 50pb powinny być przedmiotem dyskusji w ciągu następnych kilku spotkań. Decyzje będą podejmowane krok po kroku i będą uzależnione od napływających danych. Podkreślił jednak, że podwyżka stóp 75pb to nie jest coś, co FOMC obecnie rozważa.

Fed przedstawił plan ograniczania sumy bilansowej (QT) – od 1 czerwca spłaty kapitału z papierów wartościowych będą reinwestowane w zakresie, w jakim przekraczają miesięczny limit 30 mld USD, który w ciągu 3 miesięcy zostanie podniesiony do 60 mld USD. W przypadku dłużnych papierów agencyjnych i MBS limit zostanie początkowo ustalony na 17,5 mld USD miesięcznie, a po 3 miesiącach wzrośnie do 35 mld USD miesięcznie. Tempo ograniczania sumy bilansowej jest wolniejsze od bardziej agresywnych oczekiwań, które zakładały osiągnięcie 95 mld USD miesięcznie już w czerwcu. Odnosząc się do sytuacji w amerykańskiej gospodarce J.Powell powiedział, że inflacja jest o wiele za wysoka, ale Fed ma zarówno potrzebne narzędzia, jak i wolę, aby przywrócić stabilność cen. Dodał, że jeśli będzie tego wymagało przywrócenie stabilności cen, to Fed nie zawaha się podnosić stóp powyżej poziomu neutralnego (nawet jeśli ten poziom nie jest dokładnie określony). Powtórzył przy tym, że rynek pracy jest niezwykle napięty. Szef Rezerwy zadeklarował, że władze monetarne postarają się uniknąć dodawania niepewności do tego, co już jest niezwykle trudnym i niepewnym czasem. W jego ocenie istnieje duża szansa na miękkie lądowanie gospodarki, na co wskazują m.in. solidne bilanse gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz silny rynek pracy (możliwe jest jego schłodzenie bez wzrostu bezrobocia).

W komunikacie po posiedzeniu powtórzono, że celem Komitetu jest osiągnięcie pełnego zatrudnienia i inflacja na poziomie 2% w dłuższym terminie. FOMC oczekuje - przy odpowiednim zacieśnieniu polityki pieniężnej - powrotu inflacji do celu i utrzymania silnego rynku pracy.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed przedstawił plan ograniczania sumy bilansowej (QT); sprzedaż detaliczna w strefie euro w marcu spadła; ISM dla sektora usługowego w kwietniu w USA - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed przedstawił plan ograniczania sumy bilansowej (QT); sprzedaż detaliczna w strefie euro w marcu spadła; ISM dla sektora usługowego w kwietniu w USA - 1

Reklama

Według raportu ADP w kwietniu w USA przybyło 247 tys. miejsc pracy wobec 479 tys. w marcu. Wynik był gorszy od oczekiwań i najgorszy od 2 lat. Raport ADP jest przybliżeniem (ale niedoskonałym) sytuacji na rynku pracy raportowanej w oficjalnych danych NFP, które poznamy w piątek. Niższy od konsensusu wynik prawdopodobnie nie oznacza spadku popytu na pracę, a raczej problemy z pozyskaniem pracowników, które wciąż się nasilają na przegrzanym rynku pracy w USA. Na taki obraz wskazywał m.in. kwietniowy raport ISM w usługach, w którym wskazano na miesięczny spadek zatrudnienia oraz dalszy wzrost wynagrodzeń.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed przedstawił plan ograniczania sumy bilansowej (QT); sprzedaż detaliczna w strefie euro w marcu spadła; ISM dla sektora usługowego w kwietniu w USA - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed przedstawił plan ograniczania sumy bilansowej (QT); sprzedaż detaliczna w strefie euro w marcu spadła; ISM dla sektora usługowego w kwietniu w USA - 2

EUR:

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w marcu spadła o 0,4% m/m po wzroście o 0,4% m/m w lutym. Sprzedaż była o 0,8% wyższa niż przed rokiem, po zrewidowanym w górę wzroście o 5,2% r/r przed miesiącem i była niższa od oczekiwań. Realny poziom sprzedaży detalicznej w strefie euro kształtuje się po marcu poniżej przedpandemicznego trendu. Popyt konsumpcyjny w strefie euro jest znacznie słabszy niż w USA, co wg gołębich przedstawicieliEBC jest jednym z argumentów uzasadniających odmienne niż w USA podejście do zacieśniania polityki pieniężnej (por. wykres na marginesie).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed przedstawił plan ograniczania sumy bilansowej (QT); sprzedaż detaliczna w strefie euro w marcu spadła; ISM dla sektora usługowego w kwietniu w USA - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed przedstawił plan ograniczania sumy bilansowej (QT); sprzedaż detaliczna w strefie euro w marcu spadła; ISM dla sektora usługowego w kwietniu w USA - 3

UE:

Unia Europejska proponuje, aby embargo na rosyjską ropę weszło w życie w ciągu 6 miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów. Embargo na produkty rafinowane miałoby zacząć obowiązywać przed końcem tego roku. Według doniesień agencji Reuters państwa członkowskie nie osiągnęły jednak wczoraj porozumienia w tej sprawie. Wiadomo, że Czechy i Słowacja popierają projekt, ale domagają się okresu przejściowego, Bułgaria chciałaby być z embarga wyłączona, a Węgry są mu przeciwne. Komisja Europejska ma umożliwić Węgrom i Słowacji import rosyjskiej ropy do końca 2023 w ramach istniejących kontraktów w celu uniknięcia weta tych dwóch państw wobec sankcji. Dodatkowo UE proponuje wprowadzenie w ciągu miesiąca zakazu wysyłki, finansowania i ubezpieczania usług transportu rosyjskiej ropy – droga morska zyskiwała w ostatnim czasie na znaczeniu w eksporcie ropy z Rosji. U. von der Leyen zapowiedziała także, że unijnymi sankcjami (odcięcie od SWIFT) mają zostać objęte 3 kolejne duże rosyjskie banki, w tym Sbierbank. Wczoraj kolejne sankcje na Rosję wprowadziła Wielka Brytania. Obejmują one zakaz eksportu do Rosji usług profesjonalnych, w tym usług w zakresie księgowości, doradztwa, zarządzania, czy PR.

USA:

Reklama

ISM dla sektora usługowego w kwietniu nieoczekiwanie spadł do 57,1 pkt. z 58,3 pkt. w marcu. Badanie sugeruje, że w sektorze utrzymują się silne ograniczenia podażowe – wydłużył się czas dostaw, ceny wyrobów gotowych rosły w rekordowym tempie (84,6 pkt.), firmy miały problemy ze znalezieniem pracowników i oceniały, że ich zapasy są zbyt małe w stosunku do potrzeb. Nowe zamówienia w kwietniu rosły w wolniejszym tempie niż w marcu, a cytowane przez autorów badania wypowiedzi przedstawicieli handlu hurtowego sugerują, że rosnące ceny ograniczają popyt. Analogiczny wskaźnik PMI spadł w kwietniu do 55,6 pkt. z 58,0 pkt. w marcu, ale ostateczne wyliczenia były znacznie lepsze niż szacunek flash na poziomie 54,7 pkt.

EUR:

PMI dla usług strefy euro w kwietniu wzrósł do 57,7 pkt. z 55,6 pkt. w marcu – ostateczne dane potwierdziły szacunek flash. Wzrost aktywności w sektorze usługowym wystarczył dla zrównoważenia spadku w przemyśle, a indeks PMI composite określający aktywność łącznie w przemyśle i usługach wzrósł do 55,8 pkt. z 54,9 pkt. i był najwyższy od 7 miesięcy. Poprawa koniunktury w usługach odzwierciedla w znacznej mierze ożywienie popytu krajowego związane ze znoszeniem ostatnich ograniczeń pandemicznych. Tempo wzrostu cen wyrobów gotowych było najwyższe w historii badania, a firmy nie miały problemów z przerzuceniem wyższych kosztów na konsumentów. W Niemczech ostateczny wzrost indeksu usługowego był o 0,3 pkt. mniejszy niż wstępnie szacowano (57,6 pkt. z 56,1 pkt. w marcu), indeks composite spadł natomiast do 54,3 pkt. z 55,1 pkt. miesiąc wcześniej.

ŚWIAT:

Według doniesień Bloomberga rząd Indii rozważa ograniczenie eksportu pszenicy w związku z rekordową falą gorąca (najcieplejszy marzec w historii), która doprowadziła do zniszczenia upraw. Indie są jednym z czołowych producentów pszenicy na świecie (8. miejsce w sezonie 2021/22), ograniczenie eksportowe pogłębi więc deficyt na globalnym rynku wywołany przez wojnę w Ukrainie, zwiększy ryzyko klęski głodu w krajach rozwijających się oraz wzmocni presję na wzrost cen.

USA:

Deficyt handlowy w marcu wyniósł rekordowe 109,8 mld USD wobec 89,9 mld USD deficytu w lutym i był głębszy od oczekiwań. Import wzrósł w ciągu miesiąca o 10,3%, w dużej mierze za sprawą dóbr zaopatrzeniowych, których ceny wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę. Eksport wzrósł o 5,6% m/m.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama