Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dokąd powędrują „kropki” Fedu?

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dokąd powędrują „kropki” Fedu? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu wzrosło o 2,4% r/r (kons. i PKOe: 2,4% r/r vs 2,3% r/r w lipcu), a przeciętne wynagrodzenie o 12,7% r/r (PKO: 13,5%, kons.:13,9%). Nasze oczekiwania co do hamowania dynamiki płac po silnym, podbitym przez jednorazowe premie w górnictwie, energetyce i rolnictwie wzroście o 15,8% r/r w lipcu sprawdziły się. Nominalny fundusz płac w sierpniu wzrósł o 15,3% r/r, ale realnie spadł o 0,7% r/r, co wskazuje na wygasanie pozytywnego wpływu rynku pracy na konsumpcję. Więcej w Makro Flashu: „Płace wracają do wcześniejszego trendu”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dokąd powędrują „kropki” Fedu? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dokąd powędrują „kropki” Fedu? - 1

 

POL:

Produkcja przemysłowa (w cenach stałych) w sierpniu wzrosła o 10,9% r/r wobec 7,1% r/r (po rewizji) w lipcu. Po oczyszczeniu z wahań sezonowych tempo wzrostu produkcji przemysłowej w sierpniu przyspieszyło (!) i wyniosło 11,2% r/r (wobec 10,2% r/r w lipcu). Kolejny miesiąc z rzędu dane pokazały, że krajowe przetwórstwo jest coraz mniej zależne od koniunktury w Niemczech. Wyniki przemysłu kontrastują z pesymistycznymi wskazaniami badań koniunktury i sygnałami spadku popytu. Dobry odczyt nie zmienia więc naszych oczekiwań, że tempo wzrostu produkcji będzie słabło. Kluczowym ryzykiem dla sektora pozostaje dostępność i cena nośników energii. Więcej w Makro Flashu: „Polski przemysł nie daje się recesji w Niemczech”.

 

EUR:

Reklama

Ch.Lagarde (EBC) powiedziała, że stopy procentowe EBC muszą szybko wzrosnąć i – być może - osiągnąć poziom wyższy od neutralnego, aby zapobiec ryzyku utrwalenia się w gospodarce podwyższonej inflacji. W jej ocenie szybkie tempo podwyżek jest kluczowym narzędziem, poprzez które EBC pokazuje swoją determinację w sprowadzeniu inflacji do poziomu średnioterminowego celu inflacyjnego. Według Prezes EBC restrykcyjna polityka pieniężna stałaby się konieczna, gdyby pojawiły się dowody na odkotwiczanie oczekiwań inflacyjnych (obecnie oczekiwania inflacyjne uznano za relatywnie dobrze zakotwiczone). Ch.Lagarde zwróciła także uwagę, że jeżeli na skutek szoku energetycznego tempo potencjalnego wzrostu europejskiej gospodarki uległo obniżeniu, niezbędne staje się obniżenie popytu. Sygnalizowanie, że realnym scenariuszem jest wzrost stóp procentowych powyżej poziomu uznawanego za neutralny (a więc powyżej 2%), to kolejny dowód wskazujący na dalsze zaostrzanie stanowiska EBC. Wzrost stopy refinansowej powyżej poziomu 2% oznaczałby, że EBC co najmniej wyrówna dotychczasowy najsilniejszy cykl podwyżek stóp, który miał miejsce w latach 1999-2000 i przyniósł ich wzrost o 225pp.

 

POL:

Według ostatecznych wyników Spisu Powszechnego ludność Polski w 2021 liczyła 38,036 mln osób i była o 1,2% (0,475 mln) mniejsza w porównaniu z wynikami spisu z 2011. Według nowych danych na terenie Polski zlokalizowanych było 15,228 mln mieszkań, czyli o 12,8% więcej w porównaniu ze spisem z 2011. Udział mężczyzn w łącznej liczbie ludności zmniejszył się do 48,3% z (48,4% w Spisie z 2011), a liczba ludności w miastach stanowiła 59,8% ogółu (wobec 60,8% w 2011).

 

SWE:

Riksbank podniósł stopy procentowe aż o 100pb, w tym główną stopę do 1,75%, wobec oczekiwanego wzrostu o 75pb. To największa podwyżka od czasu wprowadzenia celu inflacyjnego w 1993. Wśród przesłanek prowadzących do takiego ruchu wskazano zbyt wysoką inflację – w sierpniu sięgnęła ona 9% i była najwyższa od 30 lat. Bank na najbliższe pół roku zapowiedział kolejne podwyżki – docelowo do poziomu 2,5%. Wzrost stóp będzie kontynuowany mimo tego, że gospodarka Szwecji stoi na krawędzi recesji. Według prognoz Riksbanku PKB skurczy się w przyszłym roku o 0,7%. Do końca 2023 stopa procentowa w Szwecji ma osiągnąć poziom 3,5%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dokąd powędrują „kropki” Fedu? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dokąd powędrują „kropki” Fedu? - 2

Reklama

 

GER:

Inflacja PPI w Niemczech w sierpniu wzrosła zaskakująco silnie, do 45,8% r/r z 37,2% r/r. Za tak silnym wzrostem inflacji producenckiej stoją oczywiście głównie ceny energii, które wzrosły o 139% r/r, a tylko w ciągu dwóch miesięcy wakacji o 38%. Po wyłączeniu cen energii inflacja PPI wyniosła 14% r/r, spadając trzeci miesiąc z rzędu. Szok energetyczny w niemieckiej gospodarce się pogłębia, ale osłabiają się możliwości przerzucania wyższych kosztów na kontrahentów.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dokąd powędrują „kropki” Fedu? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dokąd powędrują „kropki” Fedu? - 3

 

USA:

Liczba nowych pozwoleń na budowę domów w sierpniu spadła o 10% m/m, a liczba rozpoczętych budów wzrosła o 12,2% m/m. Lekko rozbieżne tendencje na rynku nieruchomości w USA pokazują, że z jednej strony rosnące czynsze stymulują popyt na mieszkania w budynkach wielorodzinnych, ale rosnące stopy procentowe mocno uderzają w segment budownictwa indywidualnego. Łączny wpływ zacieśnienia monetarnego Fed na rynek nieruchomości jest jednak negatywny, w przeciwieństwie do rynku pracy, który na razie nie wykazuje ani oznak słabości, ani istotniejszych symptomów hamowania. POL: Projekt ustawy implementujący pomoc branżom energochłonnym w latach 2022-2024 zakłada, że na pomoc ma zostać przeznaczone: w 2022 ponad 5 mld PLN, w 2023 8,2 mld PLN, w 2024 4,1 mld PLN. Główne założenia projektu to: (1) wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności; (2) pomoc ma przede wszystkim służyć zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku Unii Europejskiej; (3) wsparcie będzie mogło być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

 

POL/UE:

Reklama

Rzeczniczka KE V.Nuyts poinformowała, że Komisja Europejska podpisała z Polską umowy dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy. Są to niektóre z dokumentów prawnych, które musiały zostać podpisane w celu wykorzystania środków Funduszu Odbudowy i umożliwienia ich wydatkowania. Rzeczniczka poinformowała także, że inne dokumenty, które wymagają podpisania, to Ustalenia Operacyjne. To umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją. W przypadku Polski obejmuje ona m.in. kamienie milowe, związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa.

 

POL:

Według wstępnych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec sierpnia wyniosło 1204,1 mld PLN (+12,1 mld PLN m/m).

 

UE:

Szef europejskiej dyplomacji, J.Borrell, ostrzegł Rosję, że przeprowadzenie na okupowanych terytoriach ukraińskich referendów w sprawie przyłączenia do Rosji będzie nielegalne, a UE w ich następstwie rozważy wprowadzenie kolejnych sankcji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama