Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy inflacja przestraszy w Halloween?

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy inflacja przestraszy w Halloween?  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Agencja Moody's nie dokonała w piątek 28 października aktualizacji oceny kredytowej Polski. Według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.

 

USA:

Inflacja bazowa PCE we wrześniu wzrosła do 5,1% r/r (lekko poniżej oczekiwań, wobec 4,9% r/r w sierpniu). Jednocześnie opublikowane dane o dochodach i wydatkach Amerykanów pokazują, że konsumpcja w USA trzyma się mocno, choć kosztem spadającej stopy oszczędności ludności. Wydatki konsumentów wzrosły we wrześniu o 0,6% m/m (bez zmian wobec sierpnia). Dane wspierają scenariusz dalszego mocnego zacieśniania polityki pieniężnej Fed.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 1

 

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 2

GER:

Niemcy uniknęły w 3q22 recesji ze wzrostem PKB o 0,3% q/q. W ujęciu rocznym gospodarka niemiecka urosła o 1,1% r/r. Poziom niemieckiego PKB był po raz pierwszy od wybuchu pandemii wyższy niż w 4q19. Mimo kiepskich wyników niemieckiego przemysłu i eksportu, wzrost PKB uratowali niemieccy konsumenci, których wydatki pozwoliły na kontynuację słabego ożywienia. Na ile ten czynnik będzie dalej skutecznie osłaniać gospodarkę niemiecką przed recesją pozostaje kwestią dyskusyjną. Nastroje konsumentów w Niemczech i w całej strefie euro są minorowe, czego główną przyczyną pozostają rachunki za energię. Z drugiej strony, przyjęty przez rząd osłonowy pakiet fiskalny powinien łagodzić presję na popyt konsumpcyjny. W kolejnych kwartałach możliwe jest zatem, że wyniki niemieckiej gospodarki będą zaskakiwać in plus. Rozmiary stymulusu fiskalnego są bowiem wysokie na tle innych państw w Europie (ponad 7% PKB; por. wykres obok).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 4

 

GER/EUR:

Inflacja CPI w Niemczech w październiku zaskoczyła ponownie in plus, rosnąc do 10,4% r/r z 10,0% r/r we wrześniu. Inflacja HICP także mocno wzrosła, do 11,6% r/r z 10,9% r/r we wrześniu. W strukturze danych wyróżniają się nadal dwa elementy: ceny energii i ceny żywności. Te ostatnie rosną już ponad 20% r/r, wskazując, że trend wzrostowy cen żywności w naszym regionie jest ciągle mocny (por. wykres obok). Październikowe dane inflacyjne z państw strefy euro zaskakiwały dziś głównie in plus. We Włoszech CPI wzrósł do 11,9% r/r, we Francji do 6,2% r/r. Inflacja w Hiszpanii natomiast spadła (7,3% r/r) – było to wywołane przez ceny energii i większą dostępność relatywnie tańszego gazu w Hiszpanii. To pokazuje, że banki centralne, w tym EBC, pozostają bezsilne w obliczu głównych czynników sprawczych wysokiej inflacji.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 5

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 6

 

EUR:

Wskaźnik koniunktury ESI w październiku spadł o 1,1 pkt. do 92,5, osiągając najniższy poziom od listopada 2020. Pogorszenie koniunktury w październiku wynika w głównej mierze ze spadku optymizmu w sektorze usługowym oraz w przetwórstwie przemysłowym. Był on tylko częściowo zneutralizowany przez poprawę koniunktury w handlu detalicznym i przez lekką poprawę nastrojów konsumentów. Wśród poszczególnych państw największy spadek dotknął Niemcy i Włochy. Nastroje firm we Francji i Holandii nie zmieniły się istotnie. W Hiszpanii odnotowano natomiast poprawę. To sugeruje, że zaopatrzenie w surowce energetyczne po akceptowalnych cenach jest czynnikiem determinującym aktywność gospodarczą państw strefy euro.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 7

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 8Przegląd wydarzeń ekonomicznych: - 8

Reklama

 

USA:

Finalny indeks Uniwersytetu Michigan za październik potwierdził, że w USA na początku 4q22 odnotowano lekki wzrost optymizmu konsumentów (59,9 wobec 56,2 we wrześniu).

 

CHN:

Oficjalny PMI wskazuje na spadek aktywności w chińskiej gospodarce, która nadal doświadcza ograniczeń związanych z polityką zero covid. Wskaźnik dla przetwórstwa obniżył się w październiku do 49,2 pkt. z 50,1 pkt. we wrześniu, w usługach odnotowano spadek do 48,7 pkt. z 50,6 pkt. W obu przypadkach dane były gorsze od oczekiwań.

 

POL:

Rzecznik rządu P.Müller powiedział, że decyzja w sprawie stawki podatku VAT na energię elektryczną w przyszłym roku zostanie ogłoszona na przełomie listopada i grudnia. Do końca roku obowiązuje tarcza antyinflacyjna, w ramach której m.in. VAT na energię został obniżony do 5%. W przyszłym roku wprowadzony zostanie mechanizm zamrażający ceny energii poniżej ustalonego pułapu zużycia (2; 2,6 lub 3 MWh rocznie). Zdaniem rzecznika rządu należy się zastanowić, czy to nie jest wystarczający mechanizm, biorąc pod uwagę koszt fiskalny rozwiązań.

Reklama

 

UKR:

Ukraina nie może eksportować zboża z powodu zamknięcia przez Rosję tzw. korytarza zbożowego. Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie zbożowej w związku z rzekomym atakiem terrorystycznym na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama