Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Inflacja CPI w marcu rozpoczęła mozolną drogę w dół – spadła do 16,1% r/r (szybki szacunek wskazywał na 16,2% r/r) z 18,4% r/r w lutym. Początek dezinflacji w 2023 wynika głównie z normalizacji cen energii oraz efektów wysokiej zeszłorocznej bazy, przy nadal silnej presji ze strony cen w kategoriach bazowych i żywności. Jesienią inflacja CPI powinna osiągnąć jednocyfrowy poziom, do czego przyczynią się czynniki statystyczne, normalizacja cen energii i paliw oraz dezinflacja żywnościowa. Powrót inflacji do celu będzie jednak możliwy dopiero w 2025. Więcej na ten temat w Makro Flash: Inflacja zaczyna mozolną drogę w dół.

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji  - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji  - 1

POL:

Dane GUS o handlu zagranicznym pokazały, że po dwóch miesiącach 2023 nadwyżka w obrotach towarowych wyniosła 4,9 mld EUR (wobec deficytu 1,2 mld EUR po lutym 2022). Utrzymujący się wzrost eksportu dotyczy wszystkich głównych kierunków handlowych – dwucyfrowe wzrosty obrotów odnotowano z krajami rozwiniętymi, blisko dziesięcioprocentowe wzrosty dotyczyły eksportu do państw UE i do strefy euro. Po lutym odnotowano spadek importu ogółem (o 1,4% r/r), przy czym dotyczył on przede wszystkim państw Europy Środkowo-Wschodniej. Dynamiki importu z krajów rozwiniętych i rozwijających się nie były jednak wysokie, w obu przypadkach oscylowały blisko 5% r/r. Widać przy tym prawie 50- procentowy wzrost importu z USA oraz prawie 3-krotny wzrost importu zArabii Saudyjskiej (efekt reorientacji geograficznej dostaw surowców energetycznych).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji  - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji  - 2

Reklama

 

POL:

C.Kochalski (RPP) ocenił, że w świetle bieżącej projekcji, napływających danych i prognoz, temat obniżek stóp procentowych nie był podnoszony ani dyskutowany przez RPP, ponieważ nie było do tego podstaw. Członek RPP podkreślił, że Rada jest gotowa na podwyżki stóp w razie potrzeby, ale polska gospodarka zmierza ku miękkiemu lądowaniu.

 

USA:

Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 0,4% m/m po wzroście o0,2% m/m w lutym i była nieco lepsza od oczekiwań. Produkcja w przetwórstwie obniżyła się natomiast, po raz pierwszy od roku, o 0,5% m/m po wzroście o 0,6% m/m w lutym. W marcu spadała produkcja dóbr trwałych, zarówno przemysłowych (o 1,0% m/m) jak i konsumpcyjnych (o 0,9% m/m), co wskazuje na słabnącą aktywność inwestycyjną. Produkcja nietrwałych dóbr konsumpcyjnych zwiększyła się o 1,4% m/m za sprawą odzieży i energii.

 

USA:

Sprzedaż detaliczna w marcu spadła silniej od oczekiwań, o 1,0% m/m, po spadku o 0,2% m/m w lutym. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut obniżyła się natomiast o 0,8% m/m po spadku o 0,1% miesiąc wcześniej. Konsumenci w USA ograniczają wydatki ze względu na wciąż wysoką inflację, która ogranicza siłę nabywczą dochodów oraz ze względu na wysokie stopy procentowe. Dane o sprzedaży i produkcji wpisują się w scenariusz „łagodnej recesji” w USA.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji  - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji  - 3

USA:

Nastroje amerykańskich konsumentów w kwietniu nieoczekiwanie poprawiły się, a indeks Uniwersytetu Michigan wzrósł do 63,5 pkt. z 62,0 pkt. w marcu. Poprawiły się zarówno oceny bieżące jak i oczekiwania. Poprawa nastrojów najbiedniejszych konsumentów była równoważona przez pogorszenie w wyższych grupach dochodowych. Konsumenci odczuwają spadek inflacji, głównie w kategorii dóbr trwałych, jednak oczekują, że w krótkim okresie pozostanie ona wysoka. Oczekiwana w ciągu roku inflacja wynosi obecnie 4,6% wobec 3,6% miesiąc wcześniej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji  - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: coraz niższy import z Rosji  - 4

 

USA:

Ch.Waller z Zarządu Fed ocenił, że warunki finansowe nie zacieśniły się znacząco, rynek pracy nadal jest mocny i dość ciasny, a inflacja znajduje się znacząco powyżej celu, dlatego polityka pieniężna powinna być jeszcze zacieśniana. Skala potrzebnych podwyżek będzie zależeć od napływających danych o inflacji, z realnej gospodarki i od skali zacieśnienia warunków kredytowych. Jego zdaniem polityka pieniężna będzie musiała pozostać restrykcyjna przez znaczący czas, dłużej niż obecnie oczekuje rynek. R.Bostic (Fed w Atlancie, bez prawa głosu) uważa, że jeszcze jedna podwyżka stóp proc. o 25 pb. pozwoli amerykańskiej Rezerwie Federalnej zakończyć cykl zacieśniania z pewną dozą pewności, że inflacja wróci do 2-procentowego celu.

 

USA:

Reklama

J.Yellen oceniła, że w reakcji na zawirowania w sektorze bankowym część instytucji finansowych może ograniczyć podaż kredytów, co stanowiłoby substytut dalszych podwyżek stóp procentowych. Mimo tego sekretarz skarbu podtrzymała ocenę, że amerykańska gospodarka uniknie recesji, a inflację uda się ograniczyć bez istotnego wzrostu bezrobocia.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama