Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Wzrost podaży pieniądza M3 wyhamował w styczniu do 3,5% r/r z 4,1% r/r w grudniu. Węższa miara pieniądza (M1) spadła o 0,7% r/r po wzroście o 0,6% r/r, notując pierwszą ujemną dynamikę w historii danych (por. wykres na marginesie). Po stronie czynników kreacji pieniądza widzimy coraz mniejszy pozytywny wkład kredytu dla sektora prywatnego i sektora rządowego. Tempo wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych obniżyło się do 3,6% r/r z 3,8% r/r przed miesiącem, podczas gdy kredyty dla przedsiębiorstw niefinansowych wyhamowały do 6,1% r/r z 6,3% r/r. Dane sugerują, że mechanizm kredytowy transmisji wyższych stóp procentowych EBC do gospodarki działa, czego konsekwencją jest spadek dynamiki kredytu. Gwałtowne hamowanie pieniądza M1, oraz jego głębokie spadki po uwzględnieniu inflacji, wskazują na poważne negatywne ryzyko dla wzrostu gospodarczego w strefie euro w najbliższych kwartałach.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 1

 

EUR:

Ch.Lagarde powiedziała w przeprowadzonym w Indiach wywiadzie, że EBC musiał podjąć szybkie i znaczące kroki w celu zwalczenia inflacji. Od czerwca bank podniósł stopy w bezprecedensowym tempie i skali. Ch.Lagarde podkreśliła, że stopy procentowe są najbardziej skutecznym narzędziem polityki pieniężnej w obecnych okolicznościach. Wskazała, że w marcu najpewniej stopy wzrosną o 50pb, a o kolejnych krokach zadecydują napływające dane. Ch.Lagarde nie odpowiedziała wprost na pytanie o możliwe spowolnienie tempa podwyżek stóp powtarzając, że EBC podniesie stopy tyle razy, ile będzie konieczne dla terminowego i trwałego sprowadzenia inflacji do celu. Proces ten „zajmie tyle, ile zajmie”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 2

Reklama

 

EUR:

Wskaźnik ESI dla strefy euro nieoczekiwanie obniżył się w lutym do 99,7 pkt. z 99,8 pkt. w styczniu. Koniunktura w przemyśle uległa niespodziewanemu pogorszeniu za sprawą gorszych prognoz dla produkcji. Nieco gorzej niż przed miesiącem wyglądają też nastroje w usługach. Niewielkie wzrosty odnotowano natomiast w budownictwie i handlu. Nastroje konsumentów ponownie się poprawiły (-19,0 pkt. wobec -20,7 pkt.) i były zgodne z wstępnym szacunkiem. Konsumenci lepiej oceniali przeszłą i przyszłą sytuację gospodarstwa domowego, dzięki czemu poprawiły się plany dokonywania ważnych zakupów. Badanie ESI pokazuje dalszą normalizację oczekiwań inflacyjnych, zarówno po stronie producentów, jak i konsumentów. W obu przypadkach oczekiwania cenowe powróciły do poziomów z przełomu 2020/2021.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 3

 

POL:

Wskaźnik ESI dla Polski obniżył się w lutym do 89,8 pkt. z 90 pkt. w styczniu. Badanie Komisji Europejskiej wskazuje na poprawę koniunktury w przetwórstwie, usługach oraz w handlu, przy niewielkim pogorszeniu w budownictwie. Nastroje konsumentów uległy w lutym znaczącemu pogorszeniu (do -17,5 pkt. z -13,4 pkt.), co nie jest spójne z wynikiem analogicznego badania GUS oraz z wynikami dla innych państw UE.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 4

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz mniej płynnego pieniądza w strefie euro - 5

 

USA:

Zamówienia na dobra trwałe w styczniu spadły o 4,5% m/m po wzroście o 5% m/m w grudniu, nieco silniej od oczekiwań, a ich wysoka zmienność wynikała z umów w lotnictwie cywilnym. Zamówienia bez środków transportu wzrosły o 0,7% m/m po spadku o 0,4% m/m miesiąc wcześniej, co wskazuje na relatywnie silny popyt inwestycyjny w gospodarce.

 

POL:

W 2022 liczba kredytów mieszkaniowych całkowicie spłaconych była wyższa od liczby nowych kredytów i wyniosła rekordowe 308,6 tys., powiedział J.Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych ZBP. Z danych ZBP wynika, że w poprzednich latach rocznie spłacano ok. 106 tys. kredytów mieszkaniowych. W 2022 banki udzieliły 126 tys. nowych kredytów mieszkaniowych (na łączną kwotę 43,6 mld PLN), co oznacza spadek o 50,8% w porównaniu z 2021. Zdaniem J.Furgi w 2023 liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych może spaść do 85–90 tys., a ich wartość do ok. 30 mld PLN.

 

USA:

Reklama

Liczba podpisanych umów na sprzedaż domów w styczniu wzrosła o 8,1% m/m wobec 1,1% r/r w grudniu i była znacznie wyższa od oczekiwań. Największy od czerwca 2020 miesięczny wzrost był zapewne konsekwencją obserwowanego w styczniu spadku oprocentowania hipotek. Dostępność mieszkań poprawiają też spadające ceny.

 

POL:

W najnowszym raporcie OECD o Polsce oceniono, że po szybkim i dynamicznym wyjściu krajowej gospodarki z pandemii COVID-19, obecnie następuje hamowanie wzrostu w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jednocześnie inflacja osiągnęła najwyższy poziom od dwóch dekad. W tych trudnych warunkach polityka makroekonomiczna powinna, zdaniem OECD, znaleźć równowagę między wspieraniem gospodarki a redukcją inflacji. OECD zaleca Polsce reformy strukturalne mające na celu ułatwienie transformacji energetycznej, czerpanie korzyści z cyfryzacji i wzmocnienie finansów publicznych. W swoich prognozach zakłada spowolnienie dynamiki PKB do 0,9% w 2023 oraz przyspieszenie wzrostu do 2,4% w 2024. Prognoza inflacji zakłada jej wzrost na początku 2023 i spadek do 3,5% na koniec 2024.

 

UK/UE:

Wielka Brytania i UE osiągnęły porozumienie w sprawie porozumień handlowych w Irlandii Północnej po brexicie. Komentując umowę R.Sunak mówił o przełomie, a U.von der Leyen o nowym rozdziale w relacjach. Wielka Brytania zdecydowała się zapewnić UE pełną przejrzystość danych i zbudować punkty kontroli granicznej w portach Irlandii Północnej, co ma uprościć wysyłanie produktów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej. Przewiduje się, że pełna certyfikacja celna i weterynaryjna na granicy nie będzie wymagana w przypadku produktów zarejestrowanych za pośrednictwem systemu zaufanych handlowców i oznaczonych wyłącznie do spożycia w Irlandii Północnej (tzw. zielony pas dostaw). Porozumienie ułatwi Londynowi prowadzenie polityki podatkowej (VAT, akcyza) i celnej na obszarze Irlandii Północnej. Brytyjscy urzędnicy przyznali, że poniedziałkowe porozumienie nie usunie jednak prawa UE ani jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z Irlandii Północnej, czego domagają się zwolennicy twardego brexitu. Porozumienie wprowadza jednak możliwość „veta” ze strony lokalnego parlamentu, które hamowałoby wprowadzenie w Irlandii Północnej zmian w unijnym prawie, mających istotny wpływ na funkcjonowanie lokalnej społeczności.

 

POL:

Reklama

Prezes PFR P.Borys powiedział, że w lutym inflacja osiągnie szczyt (poniżej 20% r/r), a od marca wejdzie w trend spadkowy, który przed końcem roku sprowadzi ją poniżej 10% r/r. Podkreślił, że dzięki spadkom cen paliw i gazu na świecie Polska obecnie importuje dezinflację. W kierunku obniżenia presji cenowej oddziałuje także wyraźne zacieśnienie krajowej polityki pieniężnej, którego skutki widać m.in. w mniejszej kreacji pieniądza. Krajowa gospodarka znajduje się obecnie w szczytowym momencie spowolnienia, jednak wiosną wskaźniki sprzedaży i produkcji powinny się zacząć poprawiać, wraz ze spadającą inflacją, a w Polsce zrealizuje się scenariusz „miękkiego lądowania”. Według P.Borysa wzrost PKB w tym roku wyniesie 1-2%, m.in. dzięki inwestycjom publicznym. Prezes podkreślił, że dzięki prefinansowaniu KPO przez PFR oddalanie się w czasie napływu unijnych środków do Polski nie opóźnia realizacji projektów inwestycyjnych. Jego zdaniem gospodarka potrzebuje około roku, aby powrócić do równowagi – nastąpi to w 2024 i będzie oznaczało spadek inflacji poniżej 5% oraz powrót wzrostu gospodarczego do 3-4%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama