Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (19 grudnia 2022): obniżka stóp w 2023 r. coraz mniej prawdopodobna

|
selectedselectedselected
Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (19 grudnia 2022): obniżka stóp w 2023 r. coraz mniej prawdopodobna | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu w kraju pozostaniemy pod wpływem serii publikacji GUS za listopad. We wtorek poznamy dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw oraz o dynamice produkcji sprzedanej przemysłu i PPI. W środę spłyną dane o sprzedaży detalicznej, produkcji budowlano-montażowej oraz nastrojach konsumentów. W czwartek zapoznamy się z koniunkturą w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach w grudniu oraz danymi NBP o podaży pieniądza M3 za listopad. W przedwigilijny piątek GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny za listopad i poznamy m.in. stopę bezrobocia.

 

W kraju

  • Ceny liczone według HICP w Polsce w listopadzie 2022 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 16,1% wobec 16,4% w październiku - podał wstępne dane Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,7%.
  • Już można brać pod uwagę scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 r. - napisała członkini RPP Gabriela Masłowska. Jej zdaniem, obniżka stóp w 2023 r. wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, ale mogłoby to nastąpić w scenariuszu radykalnego spadku inflacji.
  • GUS szacuje zbiory zbóż ogółem w 2022 r. na około 35,3 mln t, tj. o około 2% więcej od zbiorów ubiegłorocznych - podał GUS w komunikacie.
  • Na przetargu zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało papiery OK1025, WZ1127, PS0728 i DS1033 za 4.253,919 mln zł i odkupiło obligacje PS0123, OK0423 i DS1023 łącznie za 3.898,500 mln zł-poinformował resort finansów.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (19 grudnia 2022): obniżka stóp w 2023 r. wydaje się obecnie mniej prawdopodobna - 1Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (19 grudnia 2022): obniżka stóp w 2023 r. wydaje się obecnie mniej prawdopodobna - 1

 

Za granicą, dziś poznamy indeks Instytutu Ifo dla Niemiec oraz indeks rynku nieruchomości NAHB w USA. We wtorek zapadną decyzje banków centralnych ws. stóp procentowych dla Japonii oraz Węgier, a w środę dla Czech. W czwartek poznamy ostateczny odczyt PKB za 3Q’22 w USA, a w piątek preferowaną przez Fed miarę inflacji PCE.

Reklama

 

Ze świata

  • Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 10,1% w listopadzie w ujęciu r/r, po wzroście o 10,7%. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost o 10,0%.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 47,8 pkt. wobec 47,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 47,1 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 49,1 pkt. wobec 48,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wskaźnik na 48,5 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 47,4 pkt. wobec 46,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 46,3 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 49,0 pkt. wobec 46,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 46,3 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 48,9 pkt. wobec 48,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 48,0 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 48,1 pkt. wobec 49,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 49,0 pkt.
  • Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 44,6 pkt. wobec 46,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 46,9 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 46,2 pkt. wobec 47,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 46,9 pkt.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (19 grudnia 2022): obniżka stóp w 2023 r. wydaje się obecnie mniej prawdopodobna - 2Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (19 grudnia 2022): obniżka stóp w 2023 r. wydaje się obecnie mniej prawdopodobna - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama